Belediye Şantiyesi mezarlık yanına taşınıyor

18
* Kırklareli Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında terminal karşısında bulunan Belediye Şantiyesinin şehir mezarlığı mevkiine taşınması kararı aldı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısını dün saat 14.00’te Kırklareli Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Toplantının ilk gündem maddesinde belediyenin boş memur kadro derecelerinin değiştirilmesi ile ilgili konunun görüşülmesi yer aldı. Görüşme sonunda boş memur kadro derecelerinin değiştirilmesi oy birliği ile kabul edildi.
Daha sonra gündemin ikinci maddesine geçildi. Gündemin ikinci maddesinde Şehir içi toplu taşıma hatlarında çalışan araçlara 2010 yılında uygulanacak kira artışı ile ilgili Plan Bütçe Komisyon Raporu’nun görüşülmesi yer aldı. Raporda kira bedelinin kira bedeli olarak değil yılık ruhsat bedeli olarak yıllık 2 bin TL olması ve bu bedelin yıl içerisinde 3 eşit taksitte tahsil edilmesi yer aldı. AK Parti Grubu rapora muhalefet olurken rapor oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 3. maddesinde ise Kocahıdır Mahallesi Balabanbaba Mevkiindeki Sosyal Bilimler Yüksek Okulu güzergahına yeni Şehir İçi Yolcu Taşıma Hattı açılması ile ilgili Çeşitli İşler Komisyon Raporu’nun görüşülmesi yer aldı. Öğrencilerin tek bilet ile okuldan yurda kadar gidebilmesi üzerine hazırlana rapor oylamaya sunuldu. Rapora 2 çekimser oy kullanılırken oy çokluğu ile kabul edildi.
Daha sonra gündemin 4. maddesinde yer alan Sebahattin Mert’e ait Karacaibrahim Mahallesi, Sanayi Sitesi son bloktaki “Büfe” işyerinin İçkili Yer Bölgesine dahil olma talebi ile ilgili İmar ve Çeşitli İşler Komisyonları Raporu’nun görüşülmesine geçildi. Raporda Emniyet Müdürlüğü’nün ve Valiliğin asayiş bakımından bu yerde içki verilmesinin bir sakıncasının bulunmadığının belirtildiği ve söz konusu yerin içkili yer bölgesine dahil olunmasının sakıncasının olmadığı yer aldı. Konu hakkında söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Bara bu bölgede marangozların ve kamyon şoförlerinin yoğunluğuna dikkat çekerek; “Burada içki içen marangozun elini kesmesine ve burada içki içen kamyon şoförünün yapacağı kazaya ortak olmak istemiyorum. Sanayi bölgesinde içkili yere karşıyım” dedi.
Belediye Başkanı Cavit Çağlayan bu güne kadar sanayi bölgesinden Belediye Meclisine gelen içkili yerlerin hepsine olumlu oy kullandığını, fakat oy çokluğu ile bu yerlere ruhsat verildiğini hatırlatarak bu yere de olumsuz oy vereceğini söyledi.
Konuşmaların ardından rapor oylamaya sunuldu. Rapor 11 ret, 10 kabul ve 4 çekimser oyla kabul edilmedi.
Daha sonra vatandaşlar tarafından belediyeye verilen müracaatların görüşülmesine geçildi. Vatandaşlar tarafından belediyeye yapılan müracaatların hepsi bir sonraki toplantıya aktarıldı.
* Belediye Şantiyesi Mezarlık yanına taşınacak
Daha sonra ise Kasım ayı toplantısından havale edilen konulara geçildi. Kasım ayından Aralık ayı toplantısına havale edilen Belediye Şantiyesinin şehir dışına çıkartılması konusu görüşüldü. Görüşmede söz alan Murat Bara şantiyenin Kofçaz yolu üzerinde bir yere taşınması gerektiğini, mezarlık tarafının kör bir nokta olduğunu, ayrıca Kofçaz yolunun üniversite kampusunun yapılmasıyla canlanacağını belirtti.
Konuya cevaben söz alan Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye Meclis Üyesi Ünal Başkur; “Ne güzel söylüyorsunuz ki şantiyeyi kör noktaya yapmaya çalışıyoruz. Bu şantiyenin işlek bir yerde olmasının hiçbir anlamı yok. Biz burada önümüzdeki günlerin planlarını yapıyoruz. Belediyenin orada 60 dönüm arazisi var. Biz oraya seramızı hatta terminalimizi dahi taşımayı düşünüyoruz. Kofçaz yolu üzerindeki yerlerimizi daha iyi değerlendirelim. Madem kampus açıldığında oralar değerlenecek bizde o yerleri şantiye olarak değil de başka şekilde değerlendirelim” dedi.
Daha sonra şantiye imar planının yapılarak tekrar meclise gelmesi teklif edildi. Teklif oybirliği ile kabul edildi.
* Kırklareli Marmara Belediyeler Birliği’nden ayrıldı
Belediye Başkanı Cavit Çağlayan Kırklareli Belediyesi’nin Marmara Belediyeler Birliğinden hiçbir fayda görmediklerini ve buraya her yıl 6 bin TL aidat ödediklerini belirterek Kırklareli Belediyesi’nin Marmara Belediyeler Birliğinden ayrılmasını istediğini belirtti. Teklif meclise sunuldu ve Kırklareli Belediyesi oy çokluğu ile Marmara Belediyeler Birliği’nden ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here