Belediye harabe yapılarla ilgili haberimize duyarsız kalmadı

10
“Yıkılması gereken ve tarihi eser değeri taşımayan hiçbir yapı kalmayacak”

* Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, gazetemizin 11 Mayıs 2010 tarihli sayısında “Eski binalar tehlike saçıyor” başlığı ile gündeme taşıdığımız haberimize teşekkür ederek, “En kısa zamanda yıkım çalışmalarına başlıyoruz. İşlevini yitirmiş, yıkılması gereken ve tarihi eser değeri taşımayan hiçbir yapı kalmayacak” dedi.
HABER MERKEZİ
11 Mayıs 2010 Salı gündük sayımızda Kırklareli merkez ilçede Yayla Mahallesi başta olmak üzere birçok yerde bulunan yıkılmaya yüz tutan eski ve tarihi binalarına her geçen gün vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye atığını “Eski binalar tehlike saçıyor” başlığı ile gündeme taşımış mahalle sakinlerinin;
 “Kırklareli’de bu türden çok sayıda bina bulunuyor. Özellikle de şehrimizin ilk yerleşim yeri olan Yayla Mahallesi’nde bu tür binalara daha da sık rastlanıyor. Kimi binalar sahiplerinin girişimi devletimizin desteği ile restore edilerek çok güzel hale getirildi. Yıkılmaya yüz tutan eski binaların sahipleri de kendilerine ait olan bu binaları ya yıktırsınlar ya da devletin desteği ile restore ederek kullanılır hale getirsinler.
Her gün tedirginlik içerisinde bu tür binaların yanından geçmeye korkuyoruz. Çocuklarımız okullarına giderken mecburen bu güzergahları kullanıyorlar. Her an tedirginlik içerisinde yaşıyoruz. Yağmur, kar yağdıkça, rüzgar estikçe bu binalardan parçalar kopup aşağılara düşüyor.
Yetkililerden şehrimizde bulunan bu tip binaları tespit ederek, sahipleri ile temasa geçip ya bunları yıktırmalarını yada restore ettirmelerini temin etmesini istiyoruz” şeklindeki taleplerini dile getirmiştik.
* “İşlevini yitirmiş, yıkılması gereken ve tarihi eser değeri taşımayan hiçbir yapı kalmayacak”
Haberimizin yayınlanmasının ardından Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur yaptığı açıklamasında gazetemizin göstermiş olduğu bu duyarlılığa teşekkür ederek şunları kaydetti;
 “11 Mayıs 2010 Salı günü çıkan haberinizde bu konuya dikkat çektiğiniz için teşekkür ediyorum. Harabe ve yıkıntı yapılarla ilgili yaklaşık 1 aydan buyana tüm Kırklareli taramaya başladık ve yapı sahiplerinin isimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını bulduk. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile temasa geçerek tarihi eser değeri taşımıyorsa eski yapıların sahipleriyle temasa geçip yıktıracağız. Eğer ki ev sahipleri 15 gün içinde yıkım yapmaz ise Belediye imkânlarımızla bu harabe yapıları yıkarak ev sahiplerine yıkım maliyeti olarak tahakkuk edeceğiz. İşlevini yitirmiş, yıkılması gereken ve tarihi eser değeri taşımayan hiçbir yapı kalmayacak. Turist sezonunun da başlaması nedeniyle, Bulgaristan girişinden başlayarak, ilimizin görüntüsü itibariyle Dereköy yolu üzerinde en kısa zamanda yıkım çalışmalarına başlıyoruz” dedi. (s-ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here