Belediye esnafa süpürge dağıttı

15
Belediye esnafa süpürge dağıttı

Kırklareli Belediyesi, ‘Kırklareli’yi Temizleyelim Kırklareli Hepimizin’ projesi kapsamında Kırklareli esnafına ilimizde imal edilen el yapımı süpürge dağıttı.

 Belediyenin kentin çağdaş bir görünüme kavuşmasını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği projesi kapsamında belediye aracına yüklenen 350 adet el yapımı süpürge, belediye yetkililerinin de katılımıyla şehrin ana arterlerindeki esnafa dağıtıldı. Dün saat 13:00’da Kırklareli Belediye binası önünden başlatılan dağıtım, Karaumur, 100. Yıl caddeleri ve Fevzi Çakmak Bulvarı üzerindeki esnaflara dağıtılan el süpürgelerinin ardından yine belediye binası önünde son buldu.

Esnafa örnek olması amacı ile yapılan dağıtımda yollardaki vatandaşların da süpürgeye rağbet göstermesi nedeni ile izdiham yaşanırken, araç traği de olumsuz yönde etkilendi.

“Her köşeye bir temizlik elamanı dikmemiz mümkün değil”

El süpürgesi dağıtımının son bulmasının ardından görüşlerini dile getiren Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur;” Kampanya belirli aralıklarla devam edecek. Bugün sembolik bir süpürge dağıtımı yaptık. Halkımızın olumlu tepkilerini gözlemliyoruz.” dedi ve ekledi; ”Ama önemli olan süreci sahiplenmeleri ve ilgililiği, duyarlılığı gösterip Kırklareli hepimizin kenti diyerek dört elle sarılmalarını o klasik sözde olduğu gibi herkesin kendi evinin önünü öncelikle temizlemesini bekliyoruz. Kent hepimizin. Kenti el ele verirsek her türlü olumsuzluktan her türlü kirlilikten arındırabiliriz. Eğer sahiplenirsek pırıl pırıl bir kent, çağdaş bir kent yaratabiliriz diye düşünüyoruz. Bu kent hepimizin. Her köşeye bir temizlik elamanı dikmemiz mümkün değil. Ama halkımız sahiplendiği takdirde evinin önünü süpürdüğü takdirde bu kent zaten kirli olmayacak.” dedi.

Ayrıca temizlik kampanyası çerçevesinde Kırklareli Belediyesi tarafından dağıtılan açıklamada ise şu noktalara dikkat çekildi; ”Kırklareli Belediye Başkanlığımız ve Halkımız el ele verirse Kırklareli için neleri başarabilir?

Bu sorunun cevabı aslında hiçte zor değil: Biliyoruz ki; Söz konusu Kırklareli’nin çevre temizliği ve ortak kullanım alanlarımızın daha dikkatli kullanılması olunca, duyarlı – sağduyulu – sosyal paylaşımlara önem veren halkımız bu süreci ve yükümüzü bizimle paylaşabilir. Kısıtlı kaynaklar ile şehrimizin tüm temizlik sorununu mümkün olduğunca yerine getirmeye çalışan Belediyemiz Katı Atık Tesisleri’ne gelen atıklar ve harcanan iş gücü ile ilgili küçük bir hesap yapmak gerekirse,

• 1 kişinin, 1 gün içinde ürettiği çöp = ortalama 1.2 kg.

• Şehrimizin ortalama nüfusu = 62.000 kişi

• 62.000 kişi* 1.2 kg = 74.400 kg.

Kış döneminde cüruf atıklarıyla sorun *2 katına çıkmaktadır. Sınırlı sayıdaki personel ile vardiyalar halinde toplanan çöplerimiz veya temizliği sağlanması gerekli cadde ve sokaklarımız için desteğinize ihtiyacımız var. Unutmayın ki; Emek boşa harcanmazsa farklı üretkenliklere dönüşür. Türkiye’nin Avrupa’ya bakan yüzüyüz; Avrupa şehir kültürü ve coğrafyasında yetişen bizler, sosyal alanda gösterdiğimiz tüm paylaşımları daha da genişletebilir ve çağdaş kent görüntüsünün oluşması için gerekli olan güvenli, sağlıklı, temiz ve dezenfekte edilmiş yaşam alanlarını çoğaltabiliriz. Sizler olmazsanız bu yükün altından kusursuz ve sorunsuz kalkmak çok zor; Hepimiz işin bir ucundan tutarak, kentimize olan sorumluluğumuzu paylaşırsak çok büyük bir gönüllü çevre toplumu oluşturabiliriz. "Aslan yattığı yerden belli olur." atasözünden yola çıkarak,

Evimiz + Bahçemiz = Sokağımız + Caddemiz + Mahallemiz = KENTIMIZ

Sonucuna ulaşmak, sizlerin ve bizlerin elinde. Kırklareli Belediyesi olarak vatandaşlarımızı işbirliğine ve bizimle birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Lütfen yaşadığınız bölgedeki; Okul Bahçenizi, Kent Pazarınızı, Parklarınızı, Çocuk ve Çay Bahçelerini, kaldırımlarınızı ve caddeleri mümkün çöplerle doldurmayın. En yakın çöp kovasına gitmek sadece 1 dakikanızı alacaktır. Evet, biz Kırklareli’ni seviyoruz. Siz de, Var mısınız?” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here