“Bedensiz Kadın” tiyatrosu Kırklareli’de sahnelenecek

18
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 25 Şubat 2011 Cuma günü “Bedensiz Kadın” adlı tiyatro temsiline ev sahipliği yapacak.

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, 25 Şubat 2011 Cuma günü saat 19.30’da Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörlüğü Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda “Bedensiz Kadın” adlı tiyatro oyununun sergileneceğini belirtti.
Akkaya; “Türk Tiyatro sanatının gelişmesini, ilerlemesini, yaygınlaştırılmasını, halkın dil ve kültür eğitimini, yurt sevgisini, görsel ve bilimsel olarak yükseltmek, yurt içi ve yurt dışında festival ve turneler düzenleyerek kültür faaliyetlerini dünya çapında yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş olan Bakanlığımız Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 2011 yılında da pek çok değişik oyun ile turnelere başlamış bulunmaktadır. Bu kapsamda, İstanbul Devlet Tiyatro Müdürlüğü’nce “Bedensiz Kadın” adlı oyun 25 Şubat 2011 Cuma günü, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi Salonunda saat 19.30’da temsil edilecek.
Kültür hayatımızda önemli bir yeri olan tiyatro sanatını yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen bu etkinlikler kapsamında, İstanbul Devlet Tiyatrosu Topluluğunca 25 Şubat 2011 Cuma günü saat 19.30’da İlimiz Kültür Merkezi Salonunda temsil edilecek olan “Bedensiz Kadın” adlı tiyatro oyununun biletleri 3¬TL ve 5TL olup, biletler İstasyon Caddesi’nde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzden temin edilebilir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Tiyatrosu Topluluğunca temsil edilecek olan “Bedensiz Kadın” isimli oyunun yazarı Mate Matisic, Yönetmeni Kazım Aksar, Sahne Amiri Reşit Arslan’dır” dedi.
“Bedensiz Kadın” adlı tiyatro oyununun konusu şu şekildedir;
“Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan Hırvat tiyatrosu yazarlarından Mate Matisic’in Bosna savaşının ardından kaleme aldığı ilginç bir oyunu. Orta yaşlı bir fahişe, emekli bir asker ile temizlenmek istenen vicdan azapları ve korkunç savaş suçlarıyla lekelenmiş bir beden. Komedi ve dramın iç içe geçtiği oyun, Hırvat tarafından olaya bakmasına rağmen, savaşta hiçbir tarafın yeterince temiz olmadığını da gözler önüne sermektedir."
Yazar Mate Matisics’a ait olan “Bedensiz Kadın” adlı tiyatro eseri Kazım Aksar’ın yönetmenliğinde Reha Özcan Ahenk Demir Gılman, K. Peremeci, Uğur Hakan Güneri Gökalp Kulan oynayacak.
Ayrıca Akkaya, sanat kurumlarıyla vatandaşları buluşturmak, Kırklareli’deki sanatsal etkileşimi yoğunlaştırmak ve sanatın birleştirici, bütünleştirici özellikleriyle vatandaşa ulaşmayı amaç edinmiş olduklarını belirterek Kırklareli’li tiyatro severleri oyuna beklediklerini ifade etti. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here