Bedava Dershanelerin okulları belli oldu

20
Artık öğrenciler sınavlara okullardaki kurslarda hazırlanacak. Kurslar ders saatleri dışında saat 22.00’ye kadar devam edecek.
HABER MERKEZİ
Artık öğrenciler sınavlara okullardaki kurslarda hazırlanacak. Kurslar ders saatleri dışında saat 22.00’ye kadar devam edecek.
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz yaptığı açıklamasında;
“Kırklareli’de 20 Ekim’de Kurslar başlayacak. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin ardından devletin öğrenci ve mezunlara vermeyi sınava hazırlık için okullarda ücretsiz kurs açacak. Söz konusu kurslarla ilgili hükümleri içeren Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi şu düzenlemeleri getiriyor:  Kurslar, fizikî kapasitesi ve öğrenci/ kursiyer potansiyeli yeterli olan resmî ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile halk eğitimi merkezi müdürlükleri bünyesinde açılacak. 1. Dönem ve yıllık planlanan kurslar 20 Ekim başlıyor, 2. Dönem için planlanan kurslar ise mart ayının ilk gününde başlatılacak. Örgün eğitim kurumlarında açılacak kurslarda 1 dersten dönemlik açılan kurs süresi 36, yıllık açılan kursun süresi ise 72 saatten az olamayacak. Okullardaki kurslar, çalışma günlerinde ders saatleri dışında saat 22.00’ye kadar yapılabilecek. İhtiyaç duyulması halinde cumartesi, pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde de açılabilecek ve bir kurs saatinin süresi 40 dakika olacak. Kurs merkezinin imkânları ölçüsünde her bir kurs günü 2 saatten az, 8 saatten çok olmamak üzere haftanın değişik günlerine dağıtılabilecek. Ancak, bir güne aynı dersten 2 saatten fazla ders konulamayacak ve kurslar en geç saat 22.00’de sona erdirilecek. Kurslarda yararlanılacak temel kaynaklar ders kitaplarından oluşacak. Her bir kurs programına devam edecek öğrenci veya kursiyer sayısı 10’dan az; bir kursun sınıf mevcudu ise 20’den fazla olamayacak. Öğrenci veya kursiyer ve veliler ders seçimiyle birlikte öğretmen tercihinde de bulunabilecekler. Açılacak kurslarda görev almak isteyen öğretmenler, ders yılı başında kurs merkezi müdürlüğüne başvuracaklar ve kurs merkezi, başvuru yapan öğretmenler arasından öncelikle; bilgi ve tecrübesi ile branşında deneyim kazanmış, öğretme yöntem ve tekniklerine hakim, teknolojik araç-gereçleri eğitim ortamında kullanabilen öğretmenlerden seçilecek. Kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin devamları zorunlu olacak. Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak altıda birine devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinecek. Öğrenciler aynı dönemde başka bir kursa devam edemeyecek. Kurslara katılan öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerileri ölçmek amacıyla kurs merkezinde kurs saatleri içinde her ay değerlendirme yapılacak. Değerlendirme sonuçları analiz edilerek, eksikliği görülen konular tamamlanacak. Hazırlanan yönergeye göre kursta görevli yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders ücretlerine ilişkin hususlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Toplu Sözleşme ile Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatleri’ne İlişkin Karar kapsamında belirlenecek” dedi.
Örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kursları çalışma takvimi şu şekilde:
1. Kurs merkezlerinin ve görevlendirilen öğretmenlerin onaylarının alınması 13-17 Ekim.
2. Kurs açılacak derslerin dönemlik veya yıllık olarak belirlenmesi ve onayının alınması 13-17 Ekim. 
3. Kursların başlaması 20 Ekim. 
Kurs Merkezi olarak planlanan Ortaokullar, Atatürk Ortaokulu, Ahmet Mithat Ortaokulu, Ahmet Yener Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Fahri Kasapoğlu Ortaokulu, İstiklal Ortaokulu, Kavaklı Şehit Varol Çalışkan Ortaokulu, Kırklareli İmam Hatip Ortaokulu, Mustafa Dalcalı Ortaokulu, Tevfik Fikret Yatılı Bölge Ortaokulu, TOKİ Ahmet Cevdet Paşa Ortaokulu, Yoğuntaş Ortaokulu, Değirmencik Ortaokulu, Dereköy Ortaokulu, Üsküp Atatürk Ortaokulu, Hamdi Helvacıoğlu İlkokulu, Ziya Gökalp İlkokulu.
* Kurs Merkezi olarak planlamam Ortaöğretim Kurumları
Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Anadolu Lisesi, Remzi Yapıcı Sosyal Bilimler Lisesi, Kırklareli Fen Lisesi, Kocahıdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kırklareli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kırklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi, Kırklareli Anadolu Lisesi, Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kırklareli Spor Lisesi, Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here