Baz İstasyonu kurmak Belediye kontrolünde olacak

23
* Kırklareli Belediyesi dün olağan üstü toplanarak Anayasa Mahkemesi’nin Baz İstasyonları ile ilgili aldığı kararı görüştü.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Meclisi dün saat 14.00’da Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda olağan üstü toplandı. Toplantının ilk gündem maddesinde Kırklareli Merkez, Karacaibrahim (Pınar) Mahallesi, 1818 no’lu imar adasında bulunan Park Alanı’nda plan tadilatı yapılması konusu görüşüldü. Gündem maddesi oybirliği ile tekrar görüşülmek üzere İmar Komisyonuna havale edildi.
Gündemin ikinci maddesinde ise Kırklareli Merkez, Kocakasaplar Mevkii’nde bulunan Hafriyat Döküm Sahası’nın 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nın yapılması konusu yer aldı. Madde görüşülerek İmar Komisyonu’na havale edildi.
Gündemin son maddesinde ise 04/02/1924 günlü, 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu’nun 16/06/2004 günlü, 5189 sayılı Yasa’nın 5. maddesiyle eklenen ek 35. maddesi, Anayasa Mahkemesi’nin 01/10/2009 günlü, E. 2006/129, K. 2009/121 sayılı kararla iptal edildiğinden, Belediyemiz sınırları dahilinde bulunan Baz İstasyonları ile ilgili konu görüşüldü.
Belediye Başkanı Cavit Çağlayan Anayasa Mahkemesi’nin kararının çok yerinde bir karar olduğunu belirterek; “Önceden herkes her istediği yere kimseye danışmadan Baz İstasyonu kurabiliyordu. Anayasa Mahkemesinin almış olduğu bu karar sonrasında baz istasyonu kurmak istenilen yerin uygun olup olmadığı araştırılacak ve yapılan çalışmalar sonrasında ruhsat verilip verilmemesine karar verilecek.
Önceden bir arsanın inşaat alanı tamamen kullanılmış olsa dahi Baz İstasyonu kurulabiliyordu ve belediyeler buna karışamıyordu. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı çok yerinde bir karar” dedi.
Başkan Çağlayan konuşmasının ardından konu üzerinde çalışma yapılması için İmar Komisyonu’na havale edilmesini teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.
Başkan Çağlayan oturumu kapattıktan sonra 2010 yılının Kırklareli halkına sağlık, mutluluk, esnafına bol kazanç getirmesini dileyerek herkesin 2010 yılını kutladı. (yy)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here