Bayrak; “Peygamberin doğumunu alkolle kutlamak hakarettir!”

35
Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak yılbaşının yaklaşması sebebi ile sıkça sorulan sorulara cevap verdi. Din görevlilerine sıkça sorulan sorular arasında en çok;  “Yılbaşı kutlamaları caiz (Dinen Uygunolup olmadığı, Yılbaşı gecesi neler yapılması gerektiği ve alkol kullanımı” yer alıyor. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak yılbaşının yaklaşması sebebi ile sıkça sorulan sorulara cevap verdi. Din görevlilerine sıkça sorulan sorular arasında en çok;  “Yılbaşı kutlamaları caiz (Dinen Uygunolup olmadığı, Yılbaşı gecesi neler yapılması gerektiği ve alkol kullanımı” yer alıyor. 
İl Müftüsü Bayrak, konu ile ilgili Kapsamlı bir açıklama yaparak; “Başkalarının adetlerine özenen kendi özünü, benliğini kaybeder. Ayrıca Bir Peygamberin doğumu gerekçe gösterilerek alkol almak, eğlenmek, o peygamber’e hakaret etmektir.” dedi 
Bayrak; “Bir Miladı Yılın bitmesi ve yeni bir Miladı Yılın başlaması olan yılbaşında kutlamalar yapmaya anlam veremiyorum. Gereksiz bir eğlence olarak görüyorum.  Yeni bir yılın girmesi ile geçen yılda yaptıklarımızın muhasebesini tutmalıyız ve gelen yeni yılda neler yapacağımızı düşünmek gerekir. Vatanımıza, memleketimize, ailemize ve kendimize ne gibi iyi hizmetler ettiğimize ne gibi iyilikler yaptığımıza bakmalıyız. Yeni bir yıla girmekle bir yaş daha yaşlanıyoruz. Allah bu ömrü insanlara emanet olarak vermiş ve bunun hesabını bizden soracağını bize açıkça bildirmiş onun için geçen yıllar neler yaptığımıza bakarak geçen yıllarda yaptığımız hatalardan ders çıkarmalıyız. Bu gelen yeni yılı geçen yılın muhasebesini yaparak kutlamalıyız. Birde Yılbaşı gecelerinde özellikle alkol ile kutlamalar eğlenceler düzenleniyor. Bu neyin eğlencesi neyin kutlaması? Zaten bir yaş daha yaşlanıyorsunuz geçen yılın nasıl geçtiği, Vatana, Memlekete, Ailene ne gibi hizmet ettin de eğlence yapılıyor anlamış değilim. Yılbaşı kutlamaları bizim âdetimiz, örfümüz değildir. Başka medeniyetlerin milletlerin adetlerine, örflerine özenmek de hoş olan bir davranış değildir. İnsanlar kendi şahsiyetlerini korumalıdır. Milletler kendi benliğini koruyarak var olurlar. Başkalarının Adetlerine özenerek kendi benliğimizi ve şahsiyetimizi kaybederiz. Ayrıca Yılbaşı Batı dünyasında Hz. İsa’nın Doğum Yıldönümü olarak da ifade ediliyor. Ama hiçbir Peygamberin doğumu alkol ile kutlanmaz. İsa Peygamber Hiç hayatında alkol kullanmamıştır. Bunu insanlara yanlış lanse ediyorlar. Bütün peygamberler alkolle mücadele etmiştir. Bir peygamberin doğumunu gerekçe göstererek alkol kullanmak Hem o Peygambere hakarettir hem de dine hakarettir. Bu sebeplerden dolayı biz vatandaşlarımızın böyle bir duruma düşmesini istemiyoruz ve caiz bulmuyoruz.”
 Müftü Bayrak, Alkol Konusuna değinerek; “Alkol her zaman haram olan bir şey ve Dinimizde de bütün kötülüklerin anası olduğu bildirilmiştir. Günümüzde de bakarsanız, Trafik kazalarının %80’i ı alkolden kaynaklanıyor, Aile içi şiddet ve geçimsizliğin %60’ı alkolden kaynaklanıyor. Onun için alkol İslam’ın temel yasaklarındandır. Ve ne yılbaşında ne de başka zaman alkol içmek caiz değildir. Kesinlikle haramdır." dedi (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here