BATOÇ-SEN çiftçinin uğradığı haksızlığı gidermek için savaşıyor

22
BATOÇ-SEN çiftçinin uğradığı haksızlığı gidermek için savaşıyor

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu çatısı altında yer alan Bağımsız Tarım Orman ve Çevre Sendikası (BATOÇ- SEN) Genel Teşkilat Sekreteri Göksal Çidem bundan kısa bir süre önce TMO’nun üreticilerin banka hesaplarına yatırılan ürün bedellerinin çekiminde ücret alınmayacağını açıklamasına rağmen, bazı bankaların bu kıstasa uymadığını belirten bir basın açıklaması yayımlamıştı.

Konu daha sonra gündemde bomba etkisi yaratmış, bu kesintilerin haksız bir kesinti olduğu su götürmez bir gerçek olarak kabul edilmişti. BASK daha sonra yaptığı girişimler ve başvurularla konunun takipçisi oldu. Çidem yaptığı açıklamada problemin çözüm yoluna girmesi çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Tepkiler çoğaldı

Çidem daha önce yaptığı basın açıklamasında; “Toprak Mahsülleri Ofisi 2009 – 2010 alım sezonu için, üreticilerin ürün bedellerinin, TMO Genel Müdürlüğü’nce anlaşmalı 11 banka nezdinde yeni açılacak üretici hesaplarına direkt yatırılacağını duyurdu.

Bazı bankalar, üretici hesaplarına yatırılan paralardan hesap işletim ücreti almaktadır. Üstelik üreticinin hesabına TMO tarafından aynı gün çıkarılan iki havale için, iki defa hesap işletim ücreti alınmıştır. Hesap iki defa işlem görmüş, iki defa hesap işletim ücreti alınmış ve çiftçimiz mağdur edilerek acze düşürülmüştür. Ilgili 11 banka tarafından, bu tahsilatın yapılacağına dair hiçbir yazılı bilgi, uyarı ve ihtarda bulunulmadan hesaptan para çekilmektedir. Bizler, bu konunun takipçisi olmaya ve mağduriyetin giderilmesi yönünde her türlü desteği vermeye ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz” demişti.

BATOÇ- SEN Genel Teşkilat Sekreteri Göksal Çidem daha sonra bu konuyu görüşmek üzere Kırklareli Ziraat Odası Necmi Koyuncu ile biraraya gelmişti. Koyuncu da konunun takipçisi olacaklarını kaydetmişti. Ardından haksızlığa bir tepki de Saadet Partisi Il Başkanı Murat Hızır’dan gelmişti. Hızır; “Çiftçi arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde kendilerinden hesap işletim ücreti adı altında değişik miktarlarda paralar alındığını öğrendik.

Dekontlarda bu durum açıkça belli oluyor. Hem de 2 kez buğday getirip döktüyse veya 3 kez döktüyse hepsi için ayrı ayn kesinti yapılmış. Banka müşteri ilişkileri çerçevesinde hesap işleri normal karşılanabilir ancak ortada çiftçi için özel olarak yapılmış bir anlaşma var ve bu anlaşmaya göre hiçbir şekilde hesaplardan ücret alınmayacağı, kesinti yapılmayacağı belirlenmiş olmasına rağmen bu yapıldı” demişti.

BATOÇ-SEN çiftçinin yanında

Işte bu yaşananların ardından, BATOÇ- SEN Genel Teşkilat Sekreteri Göksal Çidem konunun takipçisi oldu ve bu haksızlığı engellemek için çalışmalarını hızlandırdı.

BASK Kırklareli Il Temsilciliği’nin girişimleri ile tüm Türkiye çapındaki bu haksızlığın, Kırklareli’de yapılan girişimlerle çözülmesini umut ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here