Başlangıç geç ancak işlem hızlı

12
Kırklareli İl Genel Meclisi Eylül Ayı 4. Birleşimi 5 Eylül 2013 Perşembe Günü İl Özel İdaresi Genel Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Başkanlığı Behçet Şen ………
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Eylül Ayı 4. Birleşimi 5 Eylül 2013 Perşembe Günü İl Özel İdaresi Genel Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Başkanlığı Behçet Şen yaparken sonrasında Nedim Orcan’a devretti ve oturumun devamında yeniden görevi teslim aldı. İl Genel Meclis’nin başlama saatinin 10.30 olmasına karşın en erken başlanan saatinin 11.00 olması ayrıca dikkat çekti.
Yapılan yoklamanın ardından Eylül ayı 3. birleşimine ait tutanak özetinin okundu.
Gündemin ilk maddesi olarak İl Genel Meclisi’nin 07/06/2013 tarih ve 164 sayılı kararına istinaden, Kırklareli il Özel İdaresi 2014 Yılı Yatırım ve Çalışma Programı Taslağında yer alan yatırım teklifleri hakkında, ilgili komisyonlarca hazırlanan raporların görüşülmesine başlandı ve İlk olarak Spor Komisyonu’nun raporu okundu. Raporun okunmasından sonra Nedim Orcan söz alarak: “Lüleburgaz’da bulunan spor salonunun durumu içler acısı. Aslında yıkılıp yeni bir tane yapılması gerekiyor” dedi. Gündem konusuna istinaden Meclis Üyelerinden Hasan Dağ şunları dile getirdi: “Amatör Spor kulüplerinin durumu ortada. Kendilerini zor bir şekilde idare ediyorlar. Özellikle şimdi ışıklandırma yapılmasından sonra bildiğim kadarı ile bunun ücretlerini kendi ceplerinden ödüyorlar. Amatör Spor Kulüplerimize İl Genel Meclisi olarak bu konuda yardımcı olmalıyız” dedi.
Üyelerden İl Genel Meclis Üyesi Alaattin Ergin ise şunları söyledi:
“Alpullu Şekerspor Stadı’nın durumu içler acısı. Gerçi fabrikanın kapısına bile kilit vurulmuş durumda ya neyse. Bu stadyum şeker fabrikasına ait olduğu için Gençlik spor il Müdürlüğü’de el atmıyor. Ancak burada Amatör kulüpler maçları yapıyor. Lütfen buraya da birileri sahip çıksın ve çıkalım” dedi. Meclis Üyelerinden Hasan Basri Korkmaz ise Vize ile ilgili olarak şunları söyledi: “Vize’de dört Amatör Spor Kulübümüz var ancak senelerden beri kimse bizleri dikkate almıyor. Burada mücadele eden takımlar üvey evlat mı? Soyunma odaları ve sahanın etrafı berbat bir durumda Lütfen bu hazırlanan raporlara bunlarda eklensin” dedi.
Nail Özden söz konusu Vize olunca şunları söyledi: “Bunları geçen senede dile getirmiştik ne hikmetse kimsenin umurunda değilmiş gibi gözüküyor. Vize’deki bu işlerin takipçisi olmak gerekiyor. Çünkü sporcunun sağlığı ve spor yaptığı alan çok önemli bir unsur” dedi. Konuşmaların ardından Madde yeniden düzenlenmek üzere komisyona havale edildi. 
Gündemin ikici maddesinde ise bütçe komisyonun hazırladığı konular görüşüldü. İl Genel Meclisi’nin 01/08/2013 tarih ve 186 sayılı kararına istinaden, Köylere ait Aydınlatma ve Dağıtım Sistemine Bağlantı Anlaşmasını imzalamak üzere, Merkez İlçede İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine, diğer İlçelerimizde Kaymakamlıklara yetki verilmesi hakkındaki "Plan ve Bütçe Komisyonu" tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi sonucunda Resmi Gazete’de yayınlanan kanunlara uygun olarak oy birliği ile yetki verildi. 
Gündemin 3. maddesinde ise Kardeş şehir an C.P.M.R. çalışmaları kapsamında Romanya’nın Dobruca Bölgesi’ne bağlı Tulcea Kenti ile Kardeş Şehir olunması Bakanlığımızca uygun görüldüğünden, bu konuda gerekli çalışmaların başlatılması hakkında verilen sözlü önergenin görüşülmesi başlandı. Konuya ilişkin olarak Üyelerden Hüseyin Taşkın söz aldı: “Daha önceden gidip gördüğümüz ve misafirperverliğinden en çok etkilendiğim yerlerden bir tanesi. Mevzuata uygun olarak hazırlandığında bu şehrin kardeş şehir olmasını umut ediyorum” dedi ve konu uluslar arası İlişkiler Komisyonuna havale edildi. 
* Kızmaz “Sivriler Köyü’nün eşi benzeri yok”
Gündemdeki en önemli maddelerinden bir tanesi de İl Genel Meclisi’nin 05/07/2013 tarih ve 180 sayılı kararına istinaden, ilimiz Demirköy İlçesi Sivriler Köyü Muhtarlığı’nın köy yerleşik alanının yeniden tespit edilmesi hakkındaki "İmar ve Bayındırlık Komisyonu" raporunun görüşülmesi ile ilgili olandı. Komisyon Raporunu okuyan Komisyon Başkanı Sadettin Kızmaz şunlara değindi: “Demirköy ilçesine bağlı Sivriler köyü 140 hane ile buranın en büyük köyü konumunda. Longoz Ormanlarına yakınlığı nedeni ile ziyaretçi yoğunluğu bir hayli fazla. Köy sınırlarını bu yüzden daha dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyordu. Sivriler köyü Longoz ormanlarının içerisinde ve burası muhteşem bir yer. Dünyada eşi benzeri olmayan bir bitki örtüsüne sahip” dedi. Konu üzerine söz alan Meclis üyelerinden Selahattin Birkaya şunları söyledi: “Komisyon üyelerinin çalışmalarını canı gönülden kutluyorum. Çünkü Sivriler Köyü Göçün geriye döndüğü köylerden bir tanesi bunu başarmak kolay değil” dedi. Meclis bu gündem maddesi ile son buldu 06.09.2013Cuma günü saat 10.30’da yapılmak üzere kapatıldı. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here