Başkur; “Eğilim belirlemesi Kırklareli’de olmayacak”

15
Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan Yerel Seçimler’de Kırklareli Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı’nı açıklayan…….
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan Yerel Seçimler’de Kırklareli Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı’nı açıklayan Ünal Başkur, 05 Eylül 2013 Perşembe günü saat 18.00’de Eğitim-Sen Kırklareli Şubesi Eğitim Salonu’nda toplantı düzenledi.
Sivil Toplum Kuruluşları’na Belediye Başkanı olması halinde yapacağı projeler ile ilgili olarak bilgiler aktaran Ünal Başkur şunları kaydetti: 
“Daha önceleri omuz omuza verdiğimiz mücadele bugün farklı bir boyuta erişmiş durumda ve bu anlamda da sizlerin büyük desteğine ihtiyacım var en azından düşlerimizin, umutlarımızın ve projelerimizin gerçekleşmesi anlamında. Bugün bu çok hızlı gelişen bir projeydi. Çarşamba günü Kırklareli CHP binasında düzenlenen geleneksel toplantıda Seyfi hocam burasını kullanabileceğimizi söylemişti. Sağ olsun kendileri bu çağrıyı Eğitim-Sen ve Kitle örgütleri adına yaparak benimde önümü açtı. Sizlerle bizleri bir araya getirdi. İlerleyen süreçte daha farklı buluşmaları da gündeme getireceğiz. Burada kitlenin çoğunluğu yaşama aynı pencereden baktığımız örgütlerin kişilerin çoğunluğu oluşturuyor. Kırklareli tabii ki de buradaki STK’lardan oluşan yer değil. Farklı yapılaşmalar ve başka siyasal partilerde mevcut. Onlarında kapısını çalıp onlarla da bir araya geleceğiz. Bu buluşmalar ilerleyen günlerde artacak. Eğitim Sen mekânına ilk defa 3 Ekim 1996 tarihinde geldim. 1996 tarihi biliyorsunuz Türkiye üzerinde oluşan kara bir leke aslında birçok şeyin ortaya çıkması açısından önemli bir tarih. Bildiğiniz gibi bu tarih Susurluk Olayı’nın meydana geldiği tarih. Burada o tarihte Kırklareli’nin en büyük kitlesel eylemini gerçekleştirdik. Burada bir araya gelişimiz kitlesel duruşları da bir anlamda açığa çıkartır ve o heyecanı hep birlikte yaşarız ve yaşatırız diye düşünüyorum. 1996 yılına istinaden bugün daha büyük bir harekete ihtiyacımız var. Önümüzdeki seçim dönemine yönelik olarak bir Manifesto ve bir dizi mektup hazırladık. Bu mektuplar “Söz veriyorum, Saygı değer Esnafım ve Genç arkadaşlara öğrencilere yönelik olarak önümüzdeki günlerde ihtiyaç olunduğunda daha farklı kesimlere de bu örnekleri de çoğaltabiliriz.
Seçim sürecinde çok farklı bir durum işliyor Cumhuriyet Halk Partisi’nde. Süreci çok daha erken başlatmış durumda çok daha farklı bir tarzı ortaya koymuş durumda. Buna istinaden de olası Aday adayları da farklı bir yöntem izlemeye başladı. Bende bu doğrultuda kendi arkadaşlarımla yaptığım çalışmalarda farklı yöntemleri devreye sokmak zorunda kaldım ve değişik bir çalışma temposu içerisine girdim. Şimdiye kadar ne yaptıklarımız ifade edecek olursam bu değişen ortam ve siyaset koşulları çerçevesinde muhtarlarla ilk olarak projelerimizi paylaştık. Ardından bu üç-dört mektubu paylaştık. İlk defa siyasette iki mahalle buluşmamızı gerçekleştirdik. Birisi Karahıdır’da biriside Cumhuriyet Mahallesi’nde gerçekleştirdik. Bu tür Projelere ihtiyaç var. Bir düşünün aynı koşuyu yapıyorsunuz aynı yöntemleri deniyorsunuz ve farklı sonuçlar bekleyeceksiniz bu mümkün değil arkadaşlar. Eğer farklı sonuçlar bekliyorsanız farklı şeyle ve o günün gereksinimi ne isi ondan yola çıkmak zorundasınız ve üretici yaratıcı olmak zorundasınız. Özellikle dünya ve Türkiye’nin değiştiği bu dönemde bizlerde farklı yöntemler farklı metotlar bulmak ve aramak zorundayız. Bu yol bizim için gerçek bir zorunluluk ve Türkiye’nin gerçekleri ortalarda. Ben Türkiye’nin gerçeklerine detaylı bir şekilde girmek istemiyorum zaten sıcağı sıcağına bunun içerisindeyiz. Bu yüzden günün kriterlerine uygun yöntemler geliştirmek zorundayız. Bu anlamda da Cumhuriyet Halk Partisi adayanı belirlerken halkın tüm görüşlerinin katılımını onların tümünün görüşlerini alarak bir adaylık belirleme süreci ortaya koydu. Bu çerçevede neler olacak derseniz ki Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nde kentimin iki Milletvekilinin ve İl Başkanımızın katıldığı toplantıyla Kırklareli’de yapılacak olan Kırklareli Merkez, Lüleburgaz ve Babaeski ilişkin karar çıktı yöntem olarak. Ama genel anlamda Partimin ortaya koyduğu mantık şu “Olmazsa olmaz olarak ise o bölge insanın görüşleri” oldu. İkinci boyutta ihtiyaç duyulursa üyelerin tümünün katıldığı bir seçim. Üçüncüsü yönetimin ve örgütlerin görüşü dördüncüsü Milletvekillerin görüşü beşincisi STK görüşleri ve altıncısı da adayların Özgeçmişi oldu. Bu altı veri genel merkeze gidecek ve bu altı veri eşliğinde süzgeçten geçirilecek ve hangi manzara ortay çıkacak bundan sonra belli olacak ve Genel Merkezimiz son sözü söyleyecek” dedi. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here