Başkan Şen: Büyükbaş ile et problemi çözülmez

16
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin çiçeği burnunda Başkanı ve aynı zamanda Damızlık Sığır Birlik Başkanı olan Behçet Şen, Küçükbaş hayvancılığa gereken önemin verilmesinin Türkiye’deki et sıkıntısına çözüm getireceğini, sadece Büyükbaş ile Türkiye’deki et probleminin çözülemeyeceğini kaydetti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Behçet Şen Yeşilyurt Gazetesi’ne bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. 22 Nisan 2011 Cuma günü saat 10.30’da gerçekleşen ziyarette Başkan Şen, Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, Koordinatör Yasin Şendir ve Yazı işleri Müdürü Merve Cankurt ile görüştü.
Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, Nisan Ayı meclis toplantısında İl Genel Meclis Başkanı seçilen Behçet Şen’i tebrik ederek başkanlığının hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan Şen aynı zaman Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı görevi yaptığından ziyarette birlik üyelerinin son dönemde yaşadığı sıkıntıları içeren açıklamalarda bulundu.
*“Süt fiyatları normal kalsaydı süt piyasası istikrarlı ilerlerdi”
Hayvancılık ile uğraşanların uzun bir süredir süt fiyatlarının düşük olmasından ötürü sıkıntı çektiklerini belirten Başkan Şen, bu sıkıntının giderilmesi için hiçbir olumlu adımın atılmadığını dile getirdi. Başkan Şen açıklamasının devamında şunları söyledi; 
“Zaman içerisinde süt fiyatlarında yaşanan çıkışlarda dengesiz oluyor. Süt fiyatları 85 Kuruş’a ulaştığında bu durumun arkasının kötü olacağını söyledik. Her kez bize “ne diyorsun” dedi. Süt fiyatları normal bir fiyatta seyretmiş olsaydı, süt piyasası daha istikrarlı devam edecekti. Hububat fiyatlarındaki artış yem fiyatlarını ciddi anlamda yukarıya çıkartıyor. Bu dengesizliğin içerisinde gözle görülmeyen ve çiftçiği büyük ölçüde etkileyen sorunlar baş gösteriyor. Bunlar; doğum aralıklarındaki uzaklıklar. İyi beslenme olmamsından kaynaklanan sağlık problemleri, esas sıkıntıyı oluşturan bu boyuttur. Süt fiyatlarının iyi olduğu dönemde damızlık satışlarında çiftçinin kendi mevcut sermayesi de düşüyor ve sermaye azlığı yaşanıyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir durum yaşanmıyor.”
*” Fiyatların dengesiz artışı tüketimin azalmasına neden oluyor”
Hayvancılık ile uğraşanların yaşadığı sıkıntılardan sıyrılması ile ilgili yapılması gerekenleri anlatan Başkan Şen şöyle devam etti;
“Bu sıkıntının giderilmesi için ne yapılmalı dersek; Fiyatların tüketiciye gidiş noktasında üreticilerde korunmuyor, tüketicilerde korunmuyor. Hayvansal protein tüketiminde tüketicileri de korumak gerekiyor. Piyasa dengelerinin tüketiciye olumlu yansıtılması gerekiyor, fakat yansıtılmıyor. Fiyatların dengesiz artışı tüketimin azalmasına neden oluyor. Bu bir zincir gibi, halkaların birinde kopma başlayınca tümünde kopmalara oluşuyor. Dünyada ki hayvansal protein tüketimine bakacak olursak; kişi başına yılda ABD’de 73 gram, AB’de 52 gram, Türkiye Cumhuriyeti’nde 26 gram olarak karşımıza çıkıyor. Bu tabloya göre bizim sağlıklı beslenmediğimiz ortaya çıkıyor.”
*“Yatırımcılara karşı değiliz. Ama yanlış bir iş yapılıyor”
Başkan Şen yaptığı açıklamalarını devamında Kırklareli’de kurulması düşünülen bin ve üzeri başlı hayvan çiftlikleri hakkında ki düşüncelerini aktararak şunları söyledi;
“Trakya’da yapılması düşünülen hayvan işletmelerinin ölçüleri dünyanın hiçbir yerinde yok. Bin, 2 Bin, 5 Bin ve 10 Bin baş hayvan işletmesinden söz ediliyor. Dünyada 2 ülkede Bin Baş çiftlik var. Ama bunların dışında böyle bir işletme örneği yok. Çünkü kota sınırları var. Siz farklı bir sektördeyseniz, bu sektördeki insanlardan kota toplayarak bu işi yapabiliyorsunuz. Lüleburgaz’da Bin başlı çiftlikler kuruluyor bu son derece yanlıştır. Biz yatırımcılara karşı değiliz. Ama yanlış bir iş yapıldığını söylemek istiyorum. Bin başlı çiftlik İtalya’da bir tane var. İngiltere’de 2 tane var. İşletmelerin sahiplerine bakarsak, İtalya’dakinin ortağı Berlusconi, İngiltere’de olan çiftliklerde Cogent firması olan Duck’ün sahibi olduğu çiftliklerdir. AB ortalamasına bakıldığında 75, 37 baş, ABD’deki ortalamalar ise 73 baş ile sınırlı bulunuyor. O zaman Türkiye’de Kırklareli’ne bakıldığında ortalama 9 baş çıkıyor. Bu çiftliklerin kurulumları esnasında koruma alanları çok iyi değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeler yapılırken, örneğin İngiltere’de deli dana hastalığı çıktığında insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmişti. Lüleburgaz’da bu çiftliklerde oluşacak en ufak bir hastalık bölge insanlarını da rahatsız edecektir. Türkiye’de küçük aile işletmeleri ile giden sığırcılık kötü bir sığırcılık değil. Sadece yapılabilirlik anlamında zor şarlarda insan gücünün daha fazla olmasından kaynaklanan sıkıntı var. Yavaşta olsa Trakya’da kolay hayvancılık başladığı için hayvancılık dikkat çekmeye başladı.”
*“Küçükbaş ciddi anlamda desteklenmelidir”
Başkan Şen açıklamalarında Küçükbaş hayvancılığa Büyükbaş kadar önem verilmesi gerektiğini belirterek; “Türkiye’de yaklaşık 60 Milyon küçükbaş hayvan vardı. Şimdi, 17 Milyon kaldı. Küçükbaş hayvana çözüm bulmadığımız sürece Türkiye et sıkıntısına çözüm bulamaz. Sadece Büyükbaş ile Türkiye sığıcılığı ve Türkiye’deki et problemi çözülemez. Küçükbaş ciddi anlamda desteklenmelidir. Kurbanlık sıkıntısını ancak küçükbaşı beklenilen noktaya taşırsak çözebiliriz. Küçükbaş yok ise Büyükbaş etçiliğini sürdürmeniz zorlaşır.” dedi. (cs) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here