Başkan Özün; “Projeler tamamen hibe, bize maddi yükü yok”

15
Babaeski Ticaret Borsası ile Bulgaristan Yambol Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa yaptığı “İnovatrans Projesi” finali 23 Haziran 2012 Cumartesi günü Yambol’da gerçekleşti.
Haber. Özkan Başaran
Yambol Ticaret ve Sanayi Odasının sahipliğini yaptığı projenin partnerliğini de Babaeski Ticaret Borsası yaptı. Yambol Ticaretve Sanayi Odası Başkanı Stoyce Stoycev ile Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün’ün önderliğinde gerçekleşen proje başarı ile sonuçlandı. 
Yambol-Babaeski Bölgesi’nin ekonomik refahı için kişi ve işletmeler arasındaki yenilik transferini amaçlayan proje’de her iki ülkeye de prje kapsamında 6’şar defa gidildi. Projenin her türlü ödemesi de, kazanılan proje tarafından karşılandı. Proje kapsamında çeşitli meslek dallarından 80 kişi farklı zamanlarda Bulgaristan’a giderek Bulgaristan’daki meslektaşlarıyla kaynaşarak görüş alışverişinde bulundu. Bulgaristan-Türkiye sınır bölgesindeki KOBİ’lerin ve bilimsel kurumların yenilikçi potansiyelinin mevcut durumu, teknoloji düzeyi, gelecekteki politika önceliklerini amaçlayan projenin Yamboldaki finalinde bir toplantı düzenlendi.
Toplantının ilk konuşmasını yapan Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoyce Stoycev şunları kaydetti;
“Sınır ötesi bu ilk projemiz kapsamında 6 ayda 6 ziyaret gerçekleştirdik. Tarım Sektörü’ndeki yenilikleri yerinde gördük. Partner olarak organizasyon Başkanı Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün’ün katkılarıyla beraber olduk. Proje uygulama grubu ile 6 ayın içinde ilki en soğuk gün ile başladı. Finalini yaptığımız bugün de en sıcak günü yaşıyoruz. Beklediğimiz 2 projemizin de hibe almasını gönülden istiyorum. Bu toplantı final. Bizimle beraber olan tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ederim.” 
Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Babaeski Ticaret Oda Başkanı Fahrettin Özün’e söz verildi. 
Başkan Özün konuşmasında şunları kaydetti;
“Öncelikle final toplantımıza kadar bizlerle beraber olan tüm meslek kuruluşlarında arkadaşlara huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bundan sonra da hibe onayı beklediğimiz iki projemizin galasını yapmak için burada olalım istiyorum.  Babaeski’den tüm meslek kuruluşlarından arkadaşlar buraya gelip birbiriyle kaynaştılar. Bu projeler % 100 tamamen hibe olarak geliyor.  Başkanı olduğum kuruma hiçbir maddi yük getirmiyor. Meslek kuruluşlarından gelen arkadaşlar vize için konsolosluğun belirlediği ödemeyi yapıyorlar. Dolayısıyla tamamen hibe olan projeler kuruluşumuza maddi anlamda hiçbir yük getirmiyor. Bunları söylememin sebebi her iki bölgede de oluşan spekülasyonlara cevap vermek içindir.  Bugün burada bir ilk yaşıyoruz. Yerel medyadan bir arkadaşımız burada. Yeşilyurt Gazetesi Köşe Yazarı ve Babaeski Temsilcisi Özkan Başaran da aramızda. Yambol’dan da bir yerel gazeteci arkadaş burada toplantımızı izliyor. Her şeyin ilki kıymetlidir. Babaeski’den Yambol’daki final toplantısını izlemek üzere aramıza katılan Gazeteci Yazar Özkan Başaran’a özellikle teşekkür ediyoruz.
Bundan sonraki projelerimizi izlemek üzere de Özkan Başaran’ı aramızda görmek istiyoruz. Kendisini şimdiden davet ediyorum.
Yerel medya bizler için çok önemlidir. Tarım sektöründen başlamak üzere kişi ve işletmeler arasındaki yenilikleri geliştirmek amaçlı “İnovatrans” Projemiz çok faydalı oldu. 80 proje arasında en başarılı seçildi. Avrupa birliğinden tebrik aldı. Yerel medyamızın da katkılarıyla bu tür projeleri devam ettirmeyi hedefliyoruz. Yeşilyurt Gazetesi Trakya’ya yayın yapıyor. Proje çalışmalarımızın büyük kitlelere duyurulmasında çok önemli bir rol oynayacağının bilincindeyim. Bundan sonraki projelerimizde de Yeşilyurt gazetesinin temsilcisi Özkan Başaran ile birlikte olmak istiyoruz. Ayrıca grubun diğer gazetelerinden Babaeski’de günlük yayın yapan Gündem Gazetesi ile de beraber çalışmak istiyoruz.  Yerel Basınımızın da katkılarıyla birçok başarılı projemizden insanlarımızı bilgilendireceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here