Başkan Özün; “Başarılı bir tarım için ortak proje yaptık”

12
Babaeski Ticaret Borsası ve Bulgaristan’ın Yambol Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Avrupa Birliği Projesi kapsamında I&IBM Sınır Ötesi Bölgesi’nde birlikte gerçekleştirdiği "Mobil Agro Tarım Laboratuarı ve Eğitim Merkezi Projesi" kapanış toplantısı komşu ülke Bulgaristan’ın Yambol Şehri’nde görkemli bir finalle son buldu.
HABER MERKEZİ
Babaeski Ticaret Borsası, 28-29-30 Kasım 2014 tarihleri arasında, 2013 Temmuz Ayı’ndan bu yana sürdürmekte olduğu "Mobil Agro Tarım Laboratuarı ve Eğitim Merkezi Projesi" ile ilgili komşu ülke Bulgaristan’ın Yambol Şehrini, tarım üreticileri, tarım alanında çalışan ve tarımsal üretim yapan sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetim makamların temsilciler ve basın mensupların oluşan 40 kişilik bir heyetle ziyaret etti.
Babaeski Ticaret Borsası Heyeti, Bulgaristan’ın Yambol Şehrinde düzenlediği programının ilk günü Diana Palas Hotel’in Konferans Salonunda "Mobil Agro Tarım Laboratuarı ve Eğitim Merkezi Projesi" kapanış toplantısı ile başladı. 
Toplantıya; Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Fahrettin Özün, Borsa Meclis Başkanı Hicret Özcan, Borsa Genel Sekreteri İsmail Dimitoka, Borsa Proje Asistanı Erdem Özün, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gülşen, Meclis Üyesi Hasan Ballı, Babaeski Ziraat Odası Meclis Başkanı Muammer Erenler, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Petrov Stoychev, Oda Genel Sekreteri Tatyana Balakchıeva, Babaeski Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ceyhun Çolak, Anadolu Ajansı Babaeski Muhabiri Metin Karakuş ve iş adamları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Tatyana Balakchıeva yaptı. 
Daha sonra ise Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Petrov Stoychev, tercüman Ceyhan Mestanoğlu aracılığı ile yaptığı konuşmasında şunları söyledi. “Babaeski Ticaret Borsası Başkanımızla uzun zamandan bu yana partnerlik yapıyoruz. Sizin de gördüğünüz gibi Başkanımızla birlikte bu projelerde çok disiplinli olarak çalışıyoruz. Bu son 6 yıl içerisinde biz 12 tane proje bitirmişiz ve bin 500 kişiyi tanıştırmışız. Bizim amacımız bu projeler aracılığıyla aramızdaki sınırları kaldırmaktır. Bu projelerle amacımıza daha çok yaklaştık. Bu projeyi hem Yambol da hem de Babaeski’de gerçekleştiriyoruz. Buradan Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Sayın Fahrettin Özün’e teşekkür ediyorum. Biz kendisiyle pek çok belediyeden daha fazla proje uyguladık. Bu projede yer alan herkese teşekkür ediyorum. Gördüğünüz gibi hem Babaeski için hem de Yambol için iyi şeyler yapılıyor. Teşekkür ederim” dedi. 
Projenin son toplantısında Babaeski Ticaret Borsası Heyeti’ne, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Petrov Stoychev tarafından, Avrupa Birliği Projesi kapsamında I&IBM Sınır Ötesi Bölgesi’nde birlikte gerçekleştirilen “Eğitim Merkezi Projesi”de tanıtıldı. Yambol Şehri’nde oluşturulan Profesyonel Eğitim Merkezi Binası’nda toplam 37 iş dalında kursiyerlere eğitim verilecek. Verilen eğitim sonunda Kursiyerlerin buradan aldıkları Sertifikalar Avrupa Birliği Üyesi tüm Ülkelerde geçerli olacak.
* Başkan Fahrettin Özün; “Sertifikalar Avrupa Birliği Üyesi tüm ülkelerde geçerli olacak”
Babaeski Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Özün konu hakkında gazetemize bir açıklama yaptı. Başkan Özün yaptığı açıklamada şunları söyledi;” İki Ülke arasında tarım ile ilgili verileri karşılaştırdık ve Bölgemizde başarılı bir tarım işi için gerçekleştirmiş olduğumuz, “Ortak Sınır Ötesi Mobil Tarım Laboratuarı ve Eğitim Merkezi” projemizin kapanış toplantısı için bir araya geldik. Partnerimiz Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ile Avrupa Birliği Projesi kapsamında I&IBM Sınır Ötesi Bölgesi’nde birlikte gerçekleştirdiği; "Mobil Agro Tarım Laboratuarı ve Eğitim Merkezi Projesi" kapanış toplantımız çok olumlu geçti. Çünkü Tarım insanlar ve çevre arasında temel bir bağdır ve öyle kalması gerekir. Toprak kaynaklarının sürdürebilir bir şekilde kullanılması Yambol-Babaeski sınır ötesi bölgesinin sürdürülebilir kalkınması için çok önemlidir. Tarım faaliyetleri yanlış yapılan ya da tarımsal teknik faaliyetlerin eksikliğinden dolayı toprak kalitesi üzerinde etki etmektedir. Biz bunu Partnerimiz Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ile Avrupa Birliği Projesi kapsamında I&IBM Sınır Ötesi Bölgesi’nde birlikte gerçekleştirdiğimiz; “Mobil Agro Tarım Laboratuarımızla bölgemizde başarılı bir tarım gerçekleştireceğiz” dedi. (Özkan Başaran)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here