Başkan Kesimoğlu’ndan Kırklareli’nin geleceğini değiştirecek projeler

6
Kırklareli Ticaret Borsası’nda “2014 Sezonu İlk Arpa Satış Töreni”ne katılan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli’nin geleceğini yakından ilgilendiren projelerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret Borsası’nda “2014 Sezonu İlk Arpa Satış Töreni”ne katılan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli’nin geleceğini yakından ilgilendiren projelerle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.
* “Rektörlük binasını Belediye Binası yapacağız”
18 Haziran 2014 Çarşamba günü 31 yıl aradan sonra Kırklareli’ye gelen ilk Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’ün Belediye Başkanlığı ziyaretinde Kırklareli’nin geleceğini yakından ilgilendiren taleplerini aktardığını belirten Kesimoğlu şunları kaydetti:
“Biz Kırklareli Rektörlük binasına talebiz. Çünkü, Rektörlük binasının yeri Kırklareli Belediyesi’ne ait. Belediyemiz, bu alanı Kültür tesisi yapılması düşüncesi ile Kültür Bakanlığı’na tahsis etmiş. İnşaat uzun sürdükten sonra, 2007 yılında o bina geçici olarak Kırklareli Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir. Üniversitemiz kampüste kendine yeni bir hizmet binası yapacak. Bildiğim kadarı ile proje aşamasında. Dolayısı ile o bina boşaltılacak. Arazi sahibi olduğumuza göre ve mevcut hizmet binamız bize yetersiz kaldığına göre o binaya alıcı olduk. Ben de Kırklareli halkı adına hakkımız olan bu binanın alımı için konunun takipçisi olacağım.
* “Yayla Mahallesi’ni Turizm Merkezi yapacağız”
Yayla Mahallesi’nde bir çalışma yapıyoruz. Yayla Parkı’nı genişletiyoruz. Orada 43 tane sivil mimariye konu olmuş tescilli bina var. Bir tanesini Kalkınma Ajansı restore ediyor. Bir tanesini biz aldık. Proje aşamasında biz restore edeceğiz. 41 tane daha Koruma Kurulu’nun kontrolünde olan eski bina var. Burası biliyorsunuz bir tarih. Orayı Turizm potansiyeline dönüştürme düşüncemiz var. Bu bakımdan diğer 41 binanın aslına uygun bir biçimde dönüştürülmesi için kendisinden yardım talep ettim. 
* “Aslına uygun bir Kilise yapacağız”
Biz yurt dışına gittiğimizde camilerimizi ve tekkelerimizi ziyaret ediyorsak, bugün bizim bulunduğumuz topraklarda da daha önce Yunanlılar, Rumlar Bulgarlar yaşamış. Biz de buradan yola çıkarak, yurt dışından gelenlerin burada yapılacak kiliseleri ziyaret etmek isteyeceklerini düşündük. 1995-1996 yılında Bakan Danışmanlığı yapmıştım. O dönemde “İnanç Turizmi” Projesi geliştirmiştik. Dünyadaki 3 büyük dine ait ibadet yerlerinin tespitlerini yaptık. Bu projenin tanıtımı için dışarıdan din adamı, bilim adamı, gazeteci, televizyoncu 3 otobüs misafir getirerek projeyi tanıttık. O proje tuttu. Türkiye’nin turizm potansiyeline de ciddi anlamda katkıda bulundu. Ben de o düşünceden hareketle Yayla Mahallesi’nin olduğu bölgeyi bir turizm merkezi haline dönüştürmek istiyorum. Bu sebeple burayı ziyarete açmak için daha önce bölgede varlığını bildiğimiz bir kilise’yi aslına uygun olarak yeniden yapacağız.” 
* “Atatürk’ün doğduğu evin aynısı Yayla Mahallesi’ne inşa edeceğiz”
Yayla Mahallesi’nde Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evin aynısını yaptıracağım. Onun için belirlediğimiz bölgede kamulaştırma işlemlerini tamamlıyoruz. Selanik’te olan 3 katlı bir binanın aynısını yapma kararlılığındayım. Bu bina Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evi gösteren bina. Onun projelerini elde ettim. Aynı binanın bir örneğini de Yayla Mahallesi’nde yapacağım. O bölgeyi hem yerli hem de yabancı turizm açısından canlandıracağım.
* “Biz trenimizi istiyoruz”
30 yıldır Kırklareli’ne tren gelmiyor. Artık Kırklareli’nin nüfusu arttı. Öğrenci sayımız arttı. Dolayısı ile İstanbul-Edirne arasında düşünülen hızlı tren ile bağlantılı olarak Kırklareli’ne tren seferi yapılmasını istedim.
* “Festival Alanı’nı alıp, Kırklareli halkına kazandıracağız”
Devlet Demiryolları mülkiyetinde ama Üniversitenin kontrolünde olan ve Festival Alanı olarak kullanılan Demiryolları yerini almak için talepte bulundum. Gar binası yağmura, çamura, rüzgara terk edilmiş biçimde yok olmaya mahkum edilmiş bir bina. Orayı da alıp halkımıza kazandırmak amacındayız. Uygun bir biçimde hizmete açık hale getirme isteğimizi dile getirdik.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here