Başkan Kesimoğlu; “Kırklareli’de herkesin nabzı Mustafa Kemal diye atar”

36
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 84. Yıl evvel Kırklareli’ye gelişi törenleri kapsamında 20 Aralık 2014 Cumartesi günü Vilayet Meydanı’nda ve Kültür Merkezi salonunda çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
HABER MERKEZİ
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişinin 84. Yıldönümü 20 Aralık 2013 Cumartesi günü yapılan törenler ile kutlandı.
Kutlama Programı kapsamında ilk tören saat 14.00’da Vilayet Meydanı’nda yapıldı. Kırklareli Vali Vekili Bekir Sıtkı Kocakundakçı, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun, Atatürk Anıtına çelenk koymasıyla başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile Vilayet Meydanındaki tören sona erdi. Daha sonra oluşan kortej açılan Türk Bayrağı eşliğinde gar binasına kadar yürüdü.
* “Kırklareli herkesin nabzı Mustafa Kemal diye atar”
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ye gelişinin 84. Yıldönümü törenleri Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi salonunda devam etti. Kırklareli Remzi Yapıcı Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan program saat 14.30’da İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Buradaki törende Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Konuşmasında şunları kaydetti;
“Bundan tam 84 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kentimizi onurlandırdı. Biz bugün 84 yıl aradan sonra aynı coşkuyla, aynı heyecanla yine bir aradayız. Böylesine güzel, özel ve anlamlı bir günde burada bulunmaktan, duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaktan dolayı son derece memnunum ve mutluyum. Bugün için hep beraber güzel bir kutlama programı hazırladık. Emeği geçen herkese huzurunuzda teşekkür etmeyi zevkli bir görev kabul ediyorum. Ben annem kadar şanslı olamadım. Annem ortaokul öğrencisi iken sınıfın kapısının açıldığını ve mavi gözlü bir devin içeriye girdiğini hep anlatır bize. Ve biz hep o ilk günkü heyecanla kendisini dinleriz. Keşke hepimiz görebilmiş olsaydık Atatürk’ü, ama dediği gibi “beni görmek, beni tanımak, illa benim yüzümü görmek demek değildir. Beni anlıyorsanız, duygu ve düşüncelerime katılıyorsanız beni görmüşsünüz demektir” diyordu Atatürk. Atatürk 20 Aralık 1930 tarihlerinde Kırklareli’ye geldi, ama bir daha geri dönmeden. Hep bizimle yaşadı, onun devrim ve ilkeleri bizim yüreğimizin kılavuzu oldu her zaman. Burası Kırklareli, Kırklareli’de ölçülemeyen yurt sevgisi yaşayan insanlar vardır. Burada herkesin nabzı Mustafa Kemal diye atar. O Mavi gözlü dev adamın hedef gösterdiği Muasır Medeniyet seviyesine yani Çağdaş uygarlık düzeyine erişen insanlar yaşar Kırklareli’de. Onlar için olmazsa olmaz 3 koşul vardır. Asla özerlerinden sıyrılmayacak, asla kopartılmayacak 3 zenginlik vardır. Birincisi özgürlük. Biz özgürlüğümüze düşkünüz. “Hangi çılgın bana zincir vuracak şaşarım” anlayışla özgürlüğümüze sımsıkı sarılmış durumdayız. Cumhuriyet sevgisi vardır yüreğimizde. Ve işte geçler size emanet edilen Cumhuriyeti sonsuza denk yaşamaya azimli ve kararlı olduğunuzu ben sizin gözlerinizden okuyorum. Üçüncüsü Atatürk sevdası vardır bizim içimizde. Hiçbir güç hiçbir kuvvet o üç özelliğimizi, üç güzelliğimizi bizim yüreğimizden koparamayacaktır. Bu ışık 84 yıldır sönmedi değerli arkadaşlar. Biz Atatürk’ümüzü asla unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Sonsuza denk onun ilke ve devrimlerine sahip çıkacağız. 
* “Atatürk’ün Selanik’te evinin aynısını yapacağız”
Belediyemizin bir etkinliğinden size bahsetmek istiyorum. Yayla Mahallemizde 3 katlı bir ev yapıyoruz. Şuanda kamulaştırma işlemlerimiz devam ediyor. 3 katlı bir ev o evin aynısı selanikte Atatürk’ümüzün 
Doğduğu ev projelerini aldık o evin aynısını Kırklareli’mize kazandıracağız. Atatürk’ümüzün kullandığı eşyalardan o döneme ait fotoğraflardan örnekler sergileyeceğiz. O döneme ilişkin belgelerin örneklerini sergileyeceğiz ve sizin ziyaretinize açacağız. Hemen yanı başımda yüz metrelik bir Türk Bayrağı nazlı nazlı dalgalanacak kavaklıdan görülecek. Kırklareli halkı çok hassas Millet ve memleket işlerinde çok alakalı ve heyecanlı olduğunu gördüm. Faaliyetlerinizin içinde burada geçirdiğim 2 gün zarfında edindiğim hislerle unutulmaz hatıralarla sizlerden ayrılıyorum. Bu sözleri 84 yıl öncesi Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk söylemiştir. Aradan 84 Yıl geçtikten sonra aziz hatırası önünde hepimiz saygıyla eğiliyoruz. Kendisini ve bütün mücadele arkadaşlarını bir kez daha minnetle şükranla saygıyla anıyoruz”
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun konuşmasını ardından, Kırklareli Remzi Yapıcı Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Kübra Zeren “Mustafa Kemal Seslense” adlı şiirini seslendir. Daha sonra Atatürk’ün Kırklareli’ye gelişini simgeleyen Türk Bayrağı 2 öğrenci tarafından Kırklareli Vali Vekili Bekir Sıtkı Kocakundakçı’ya verildi. Müzik öğretmeni Mete Deniz Karabakcak yönetiminde öğrenicilerden oluşan koro Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirmesinin ardından yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Törenin son bölümde Araştırmacı yazar Nazif Karaçam bir sunum gerçekleştirdi. Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişinin 83. Yıldönümü Kutlama törenlerine; Kırklareli Vali Vekili Bekir Sıtkı Kocakundakçı, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli İl Jandarma Komutanı Alb. Selahattin Acara,  Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay,  kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here