Başkan Hacı ve Kaymakam Alkan Kurtuluş Mahallesi Camii’nin temelini attı

30
Kırklareli’nin Babaeski Kurtuluş Mahallesi Camii Temel Atma Töreni 19 Ağustos 2014 Salı günü Kurtuluş Mahallesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski Kurtuluş Mahallesi Camii Temel Atma Töreni 19 Ağustos 2014 Salı günü Kurtuluş Mahallesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlendi.
Temel atma törenine Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak, Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak, Şube Müdürleri Muzaffer Karaman ve Ali Osman Cura, Babaeski İlçe Müftüsü Yusuf Arslan, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Ali Gencal ve ilçe yönetimi, Babaeski Okul Müdürleri, Babaeski Merkez Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
Tören Emekli İmam Mehmet Çelik’in Kur’an okuması ile başladı. Kur’an okunmasının ardından Kurtuluş Mahallesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Selim Çiğdem konuşma yaptı. Selim Çiğdem konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Savcım, Resmi Kurum Daire Müdürlerim, Sayın Sivil Toplum Kuruluş Başkanları ve temsilcileri, yerel basınımızın değerli mensupları, hanımefendiler ve beyefendiler; Kurtuluş Mahallesi Camii temel atma törenine hepiniz hoş geldiniz. Bilindiği üzere Kurtuluş Mahallesi ilçemizin yeni yerleşim yerlerinden biridir. Burada bir caminin eksikliğini hissederek Kurtuluş Mahallesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin kuruluşunu tamamladık. Cami inşaat yeri için İlçemiz imar planında 1.280 metrekare olarak Maliye Hazinesi adına kayıtlı yere Mülkiyeti Belediyemize kayıtlı 184,5 metrekare alan ilave edilerek toplam 1.384,5 metrekare alana çıkartılmıştır. Yeri tahsis eden maliye hazinesine ve Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
Şimdi temelini atacağımız Kurtuluş Mahallesi Camii 400 metrekare alan üzerine 2 kat olarak inşa edilecek. Birinci kat yani bodrum katta Kur’an kursu, İmam odası, tuvalet ve çay ocağı bulunacak. Birinci kat namaz kılma yeri olacak ve burada bayanlar için de yarım çekme katta bulunacak. Bahçe içerisine ise ayrıca şadırvan yapılacaktır.
Mahallemiz her gün büyüyen ve gelişen bir yerleşim alanıdır. Bu nedenle burada yaşayan halkımızın vakit namazları için ilçe merkezine gitmeleri ve hele yağışlı ve soğuk havalarda gerçekten çok zor olmaktadır. Yaz tatillerinde ise çocuklarımızın İlçe Müftülüğümüzce düzenlenen yaz Kur’an kurslarına katılmaları artık çok kolay olacak ve küçük yaşta dini bilgileri öğreneceklerdir.
Mahallemizde bir minarenin yükselmesi adeta gönülleri fethedecektir. Caminin güzelliği o yerin güzelliğinin göstergesidir. O beldedeki insanların güzelliğidir. Bu camimiz buradaki insanların buluşma merkezi, dostluk merkezi ve birlik merkezi olacaktır. Camiler fakir fukaranın, çaresiz insanların çaresi, zenginin fakirle, işçinin işverenle, yönetenin yönetilenle, yabancının yerliyle bütünleştiği büyük bir insanlık evidir. 
Bu eser mahallemizin önemli bir ihtiyacını karşılayacaktır. Şu anda bu kutlu ve önemli hizmeti gerçekleştirmek için burada toplandık. Dernek çalışmalarımızı tamamlayarak cami inşaatımıza başlıyoruz. Küçük büyük demeden merasimimize katılan tüm hemşerilerimizin desteklerini bekliyoruz. Bu eseri inşallah el birliğiyle en kısa zamanda bitireceğiz. Çünkü hiçbir hayırlı eser yarım kalmamıştır. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.
Selim Çiğdem’in konuşmasının ardından bir konuşma da Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak yaptı. Müftü Bayrak’ın konuşmasının sonra temel atma töreni duasını Babaeski İlçe Müftüsü Yusuf Arslan yaptı. Dua okunmasının ardından kurban kesilerek, Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak ve Kurtuluş Mahallesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Selim Çiğdem birlikte düğmeye basarak çalışmaları başlattılar. Törenin ardından katılımcılara pilav ve ayran ikram edildi. (Özkan Başaran) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.