Başkan Çağlayan’dan Kanser ile Savaş’a davet

18
* Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit çağlayan; Kanser ile Savaş Haftası sebebi ile yayımladığı mesajında, vatandaşlarımızı bu konuda bilinçli olmaya ve kanserle savaşmaya davet etti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan 1-7 Nisan tarihleri arasındaki “Kanser ile Savaş Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Tanı ve tedavisindeki yenilikler, sağlık kuruluşlarından yararlanma olanaklarının artması, diğer hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ve buna bağlı ortalama yaş süresinin uzaması gibi çeşitli nedenlerle kanserin önemi daha da artmakta; her gün daha çok sayıda kanserli hastaya tanı konabilmektedir. Sağlık sorunuyla baş edebilmek için gönüllü kanser ve tedavisi hakkında doğru bilgileri edinmelerinin sağlanması gerekmektedir. Bu amaçla Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi ile 1956 yılında Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak kabul edilmiştir. 
Hastalığın öldürücü olması ve sık görülmesinin genel anlamda halk sağlığı yönünden önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, bu açıdan bakıldığında kanser hastalığı dünyanın en önemli sağlık sorunu olmuştur. Bir hastalıktan korunmak için o hastalığın nedenlerinin bilinmesi önemlidir. Kansere karşı alınacak önlemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke; kansere sebep olan etkenlerden kaçınarak, hastalığın erken tanımıdır. Vatandaşlarımızın, özellikle son yıllarda artış göstermekte olan kanser konusunda bilinçli olması, şüphelendiğinde hemen doktora başvurması çok önemlidir. Bunun yanında kanserle savaşabilmek, zararlarını azaltabilmek için hastalığın öneminin ve kanserle savaş yollarının da halkımıza anlatılması gerekmektedir. Burada elbette bilim insanlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve hekimlerimize büyük görev düşmektedir. Vatandaşlarımıza yardımcı olmak, teşhis, tedavi ve eğitim amacı ile Kırklareli Devlet Hastanesinde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) kurulmuştur.
Kanser Haftası sebebi ile tüm vatandaşlarımızı kanser konusunda bilinçli olmaya, kanser ile savaşmaya ve savaş etkinliklerine başvurmaya davet ediyor, kanser hastalarına acil şifalar diliyorum.” (s)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here