Başkan Çağlayan; “Tüm çalışmalarımız Modern bir Kırklareli için”

20
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın Basınla aylık olarak yaptığı sohbet toplantısı 8 Ekim 2013 Salı günü saat 10.00’da Belediye Başkanlığı Makamı’nda gerçekleşti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın Basınla aylık olarak yaptığı sohbet toplantısı 8 Ekim 2013 Salı günü saat 10.00’da Belediye Başkanlığı Makamı’nda gerçekleşti. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Gülay Tülüş’te katıldı.  
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan yaptığı toplantıda hem gelecekte hemde şimdi yapılan işler hakkında bilgi verdi. Çağlayan yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “Trakya Kalkınma Ajansı destekli bir proje var şuan Yayla Mahallesi’nde. Bildiğiniz üzere Yayla Mahallesi bizim en eski ve Tarihi bir yerimiz. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bizde ev ev değilde en azından bölge olarak tarihimizi koruyalım istiyoruz. Bu kapsamda Tarihi bölgelerde ve mekânlarda sokak sarplaştırması, meydan düzenlemesi, park düzenlemesi gibi olaylar gerekiyor. Çünkü Yayla Meydanı sıcak asfalt. Hiçbir tarihi yerde sıcak asfalt yoktur. Bunu değiştireceğiz. Genelde doğal taşlardan olması gerekiyor granit, andazit olabilir. Bunlar kullanıldığında hava biraz değişir yüzyıl öncesine gidemezsin ama tarihe uygunluk açısından daha güzel bir oluşum içerisinde durur. Projenin başlangıcı Ticaret Lisesinin önünden Yayla’ya çıkan yol öbür taraftan çarşı meydanından Yaylaya çıkan yol ve Tevfik Fikret okulunun bulunduğu yerde düzenlemeler başlayacak. Yollar haricinde kaldırımlarda düzenleme içerisinde olacak. Proje kapsamında Park’ta da düzenleme yapılacak. Bunu kendi istediğimiz proje doğrultusunda yapamıyoruz Koruma kurulundan geçen Proje kapsamında yapacağız. Tarihi mekânlara koruma kurulunun onay vermesi ile işlem yapılabiliniyor. Biz bu onayı nasıl aldıysak ona göre yapacağız. Orada bulunan eski ve tarihi evlerde tadilatlar başladı. Yakın zamanda bunlarının sayısının 10’u bulacağını tahmin ediyorum. Vali Faik ortaokulu butik Otel tarzında düzenleneceğini tahmin ediyorum çünkü projesinin onaylandığını biliyorum. O bölgenin de canlanacağını tahmin ediyorum. Çünkü bölge olarak her şey İstasyon Caddesi ve o alana sıkışmış durumda. Yayla’nın iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum ve ikinci bir sosyal alan yaratılmış olacak. Bununla birlikte birkaç ticari mekânın oraya gelebileceğini düşünüyorum. Biz belediye olarak üzerimize düşeni yapacağız şahıslarından kendine has bir yatırım yapacağını tahmin ediyorum. Oranın ihalesini yaptık Projesi her şey kesin. Bayram öncesinde başlamak istemedik. Bayram sonrasında işlem başlayacak. Proje’de 12 ayda tamamlanacak diye ibare var ancak bunun öncesinde bitirebilinir diye düşünüyorum” dedi.
* “En büyük sıkıntı Pınar Mahallesi ve Sırtbağlar’da”
Başkan Çağlayan Yayla Mahallesi ile ilgili projenin ardından konuşmasına şu şekilde devam etti ve şunları kaydetti: “En büyük sıkıntı Pınar Mahallesi ve Sırtbağlar’da var. Pınar Mahallesi programımızda var ve girmekte geç kaldık. 6 Ekim Pazartesi günü itibari ile Pınar Mahallesine de girildi ve işlem başladı. Bayrama kadar belirli bir bölümü yapacağız ve bayram sonrasında da işlemler hızla devam edecek. İhalesi çok önceden yapılmıştı ve programımızın içerisinde vardı ancak bir türlü fırsat olmadı. İstasyon Mahallesinde çok inşaat var ve yepyeni yollar açılıyor ve hızla büyüyoruz her şeyi yetiştirmek kolay olmuyor ancak programımız dâhilinde halletmeye çalışıyoruz. İstasyon’da Festival alanına bakan kısımda Engelliler parkı yapıyoruz ve bitmek üzere bayram öncesinde açmayı planlıyoruz”.
* “İlimizde 7-8 katlı bina yapılmasına karşıyım”
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan konuşmasının devamında özellikle yüksek katlı binalara karşı olduğunu dile getirdi ve şunları kaydetti:
“İlimizde alan sıkıntısı olmadığını düşünüyorum. Boş alanımız çok görsel bakımdan bir kere yüksek katlı binalara karşıyım. Ancak bir tek şekilde sadece bir Hotel falan olursa ancak ona müsaade edebilirim. Onu da yatırım yapılsın diye. Kırklareli’nin dört beş yıldızlı hotele ihtiyacı da var sadece bu konuda istisna olur. Yoksa bence yüksek binalar çok çirkin bir görüntü sergiliyor. Her zaman diyoruz İstanbul’un insanından faydalanmamız gerekiyor 15 Milyon insan var azını bile çekebilirsek ancak Ticari bir dönüşüm sağlanabilinir. Şuan için İstanbul’un bize fayda oranı çok düşük. Buraya Turizmi çekmemiz gerekiyor. Edirne-Kırklareli gibi ikili turlar düzenlenirse turist çekebiliriz. Bin kişi gelmiş olsa nerede yatırılacak onca insanı yerimiz yok. Bu konuda da ciddi çalışmalara yapılması gerekiyor.”. 
* “Serbest İnternet Ağı Projesi başlıyor”
Çağlayan konuşmasının son bölümünde ise şunları kaydetti: “Projelerimizi geliştirip çoğaltmaya çalışıyoruz. Kurban bayramı sonrasında Serbest internet ağı Projemiz hayata geçecek. Bunu özellikle Öğrenci kenti olma yolunda olduğumuz için yapmaya karar verdik. Emirgan Çay bahçesi, Dingiloğlu Parkı, Cumhuriyet Caddesi ve İstasyon Caddesinde ücretsiz bir şekilde internete bağlanabilecekler. Bununla ilgili detayları sizlere açıklayacağız” dedi.  (Serkan Koçtürk)  
   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here