Başkan Çağlayan İspanya Gezisi’ni değerlendirdi

18
“Yayla Mahallesi’ndeki tarihi evlere daha fazla önem vereceğiz”

* Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan İspanya Gezisi sonrası basın mensuplarıyla toplantı düzenleyerek gezinin değerlendirmesini yaptı. Verimli bir gezi olduğunu belirten Çağlayan İspanya’yı İspanya yapan şeyin peyzaj çalışmaları olduğunu belirterek bundan sonra Yayla Mahallesi’ndeki tarihi evlerin restorasyonu için daha çok çalışacaklarını belirtti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan 20-25 Aralık 2009 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği’nin düzenlemiş olduğu İspanya Gezisi’ne katıldı. 23 İl Belediye Başkanı ile İspanya’da 5 İl’i gezdiklerini belirten Çağlayan tüm masrafların Belediyeler Birliği tarafından karşılandığını ifade etti. Madrid, Toledo, Sevilla, Greneto ve Cordaba’da geziler yapıldığını, bu yerlerin ikisinde belediye toplantıları yapıldığını belirten Çağlayan İspanya’nın tarihi ve kültürel zenginliklerinin çok fazla olduğunu ve Müslüman ülkelerin yapıtlarının da İspanya’yı diğer Avrupa ülkelerinden ayırdığını belirterek; “İspanya’da yaptığımız gezide oranın çok büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu gördüm. Bu turizmin İspanya’ya yıllık geliri ise 50 milyar Dolar kazandırıyor.
Gezi sırasında dikkatimi çeken en önemli unsur ise tarihi evlerin hepsinin özelliklerinin yitirilmeden restore edilmiş olması oldu. Biz burada Yayla Mahallesi’nde 20 tane evi restore edemezken, orada yüzlerce ev restore edilmiş. İspanya’yı diğer Avrupa ülkelerinden ayıran en büyük unsur ise Müslümanların yaptığı yapıtlara sahip olmaları. Gezdiğimiz 5 şehrin her yerinde çok güzel peyzaj çalışmaları yapılmış. Bu gezide Yayla Mahallesi’ndeki tarihi evlere daha fazla önem vermemiz gerektiğini öğrendim. Eğer bu evler kısa süre içerisinde restore edilemezse restore için çok geç kalmış olacağız ve bu tarihi zenginliğimizi kaybetmiş olacağız” dedi.
* “Türkiye’de restorasyon yapan şirketlerde rekabet yetersiz”
Türkiye genelinde Kırklareli’deki gibi restore edilmeye ihtiyacı olan birçok evin olduğunu fakat fazla maliyet nedeni ile yapılamadığını belirten Başkan Çağlayan; “Ülkemizde her İl’de restore edilmeyi bekleyen tarihi evler var. Ama restore etmeye kalktığımızda Trilyon Lira maliyet biçiliyor. Restorasyonlar bu kadar maliyetli olmamalı. Bence ülkemizde restorasyon yapan şirketler arasında rekabet yetersiz. Rekabetli bir ortam olsa kimse bu kadar maliyet biçemez” dedi.
* “Belediye Başkanları hangi partiden olursa olsun başarılıdırlar”
Gezi sırasında diğer siyasi partilerin Belediye Başkanları ile bir arada olduklarını, fakat hiç siyasetten bahsetmediklerini belirten Belediye Başkanı Cavit Çağlayan; “Gezi sırasında 23 Belediye Başkanı bir aradaydık ve çeşitli siyasi partilerden başkanlar vardı. Fakat hiç siyaset konuşmadık. Hepsiyle yakın dostluklar kurduk. Hepsinin de iyi, çalışkan Belediye Başkanı olduğunu gördüm. Zaten Belediye Başkanları hangi partiden olursa olsunlar iyi çalışırlar. Başarılı olamayan Belediye Başkan’ını halk yerinden indirir” dedi.
Gezinin çok faydalı bir gezi olduğunu ve bundan sonra yapılacak olan gezilere katılmak istediğini belirten Çağlayan; “Gezdiğiniz yerde yaptığınız gözlemlemelerle, edindiğimiz bilgilerle ilimiz için bir şeyler yapma konusunda ufkumun açıldığını düşünüyorum. Bundan sonra düzenlenecek olan gezilere de katılmak istiyorum” şeklinde konuştu. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here