Başkan Çağlayan; “Gürşan’ın ayakları yere basmıyor, yaptıklarını yeni seçilmesine veriyorum”

17
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan ve AK Parti Kırklareli İl Başkanı Emin Tunç’un “Kırklareli Belediyesi projeleri kaçırıyor” şeklindeki açıklamaları ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan 19 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 10.00’da makamında basın toplantısı düzenleyerek, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan ve AK Parti Kırklareli İl Başkanı Emin Tunç’un “Kırklareli Belediyesi projeleri kaçırıyor” şeklindeki açıklamalarına açıklık getirdi. 
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan’ın Kırklareli’de yerel bir gazeteye yaptığı açıklamalarına tebessüm ederek ancak sert bir mizaçla yanıt veren Çağlayan; “Tutturmuş Başkanlığı alacağız, Başkanlığı alacağız’ papağan gibi tekrarlıyor. Hükümetin Kırklareli’ne yapacağı işler var önce onlar üzerinde bir çalışsın. Söylediklerini etik kurallarına uygun bulmuyorum. Şimdi Şenol Gürşan yeni seçildi, ben açıkçası bu söylediklerini yeni seçilmiş olmasına veriyorum. Ayaklarının henüz yere basmadığı kanaatindeyim. Mutlaka zaman içerisinde belirli bir siyasi tecrübe ve belirli bir nezaket kurallarını öğrenecek ve ona göre davranacaktır” şeklinde konuştu.
Kırklareli’ne yatırım getiren yatırımcılara kolaylık sağlanmadığı şeklinde asılsız söylemler yerine, iktidar partisi milletvekili olarak Kırklareli’ne hizmet getirmesinin daha da kolay olduğunu vurgulayan Çağlayan şunları söyledi;
* “Tamamen asılsız bir haber ve söylemdir”
“Geçenlerde AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan ile İl Başkanları Emin Tunç’un ‘Kırklareli Belediyesi projeleri kaçırıyor’ şeklinde bir açıklaması olmuş. Şenol Gürşan Kırklareli’ne yatırımcılar getirmiş ancak biz onlara gerekli kolaylığı sağlamamışız şeklinde bir açıklama yapmış. Tamamen asılsız bir haber ve söylemdir. Şenol beyle ikimizde avukat olduğumuz için diyaloglarımız iyidir. Bir ara güçlü bir inşaat firması söylemişti. Bende Kırklarelispor’a forma reklamı konusunda yardımcı olurlar mı şeklinde sormuştum ve kabul ettiler. Bizde Kırklarelispor’un durumunu anlattık. Zor şartlar altında bu kadar büyük bir ilerleme kaydettiklerini söyledik.
* “Kırklareli-Edirne yolu duble yol olması gerekiyor”
Kırklareli-Edirne yolu çok viraj olması nedeniyle bir çok ölümlü ve yaralanmalı kazalar oldu. Normal yolların üzerinde ölümlü kazalar var. Virajların olabildiği kadar giderilerek mutlaka duble yol yapılması lazım. Edirne ve Kırklareli Avrupa’ya açılan bir kapı olduklarından dolayı 60 kilometrelik yol yoğun bir şekilde kullanılmakta. Yani Edirne çok gidilen bir bölgedir. Eğer çalışılırsa mutlaka yapılabilecek yollardan biridir.
* “Yersiz açıklama yapmış”
Kırklareli’ne gelecek yatırımların yasal usullere uygun olduğu müddetçe parti ayrımı yapmaksızın Kırklareli Belediyesi ve Belediye Başkanı olarak biz desteğimizi veriyoruz. Bizim yatırımcıyı kaçırmak gibi bir zihniyetimiz yok. Milletvekili Şenol Gürşan’ın öyle açıklamasını yersiz olarak karşılıyorum. Birde Emin Tunç’un açıklaması var; ‘Ulaştırma Bakanı’nda yol sözü aldık’ şeklinde. Sanki Belediye Başkanı engelliyor gibi bir açıklama yapılmış. Yol sözü ise neydir Kofçaz yolu ile Dereköy Yolu’nu birleştiren bir yol olsa tabiî ki çok iyi olur. Bir nebze çevre yolunun devamı gibi olacaktır. En azından büyük araç trafiğini azaltır, Yeni Sanayi Sitesi’ne ulaşımı daha da kolaylaştırır. Biz bunu daha geçen yıl düşündük ve meclisin gündemine koyduk. Ama meclis maddeyi İmar Komisyonu’na havale etti. İmar Komisyonu yolun güzergahını belirleyecek. Bunu da yaparken en kolay ve en kısa yol nasıl olur, bir de en kamulaştırmasız yol nereden olabilir şeklinde çalışmalar var ve o çalışma komisyonda halen devam ediyor. Bir de yasal zorluk var.
* “Bakan; yolu tertemiz devredersen yaparım şeklinde konuştu”
Bizim 1/100.000’lik ve 1/25.000’lik planlarda bir not var. Bu planların uygulanması için 1/5000’lik plan çizilecek ve uygulanmak istenilen bölge içinde 1/1000’lik planları çizeceksin. Ondan sonra da 18. Madde uygulanacak. Yani yol ve yeşil alanların terkini sağlayacağız. Burada bir süreç var. Kırklareli’nin 1/5000’lik ve imar hudutları içerisindeki revizyon planları iller bankasıyla görüşüldü ve herhangi bir sorun yok. Ulaştırma bakanı yolu tertemiz devredersen yolu yaparım şeklinde bir sözü oldu.
Yapılan bu açıklamayı siyasi nezaket kurallarına uygun bulmuyorum. Şehrin ileri gelen protokolünün paylaşımı olabilir ama üçüncü kişilerin bir şeyler söylemesi hoş olmamış. Şimdi bana Şenol için kendi partililerinden bir sürü olumsuzluklar söyleniyor. Yani ben bunu diyebilir miyim ona. Bırakın kendi partililerini vatandaşlarda söylüyor ama ben bunları gidip de söylemeye ne gerek duymuyorum. Biz bunları basına veya kamuoyuna yansıtmıyoruz. 
* “Kapalı sisteme geçilse sulanabilecek”
Kırklareli’nin iki tane barajı var. Sulama sistemi halen daha açık kanal usulü ile işliyor. Çağ dışı kalmış bir sistemdir bu. İki barajın kapalı sisteme dönüştürülmesi için çaba sarf etsin. Kapalı sistemde sulama alanları genişliyor. Fizik kurallarına göre kapalı sistemde yüksek diye bir kaide yok. Çünkü su yukarı doğru da olsa gider. Çünkü suyun çıkış noktası yüksek. Bugün için sulanamayan birçok tarım arazisi iki barajın kapalı sulama sisteme geçmesiyle sulanacaktır. Bunun yapılmasıyla ilgili uğraşsın. Bakan Eroğlu’nun ziyaretinde kaldı ki bu durumu da kendilerine anlattım ve Veysel Eroğlu’da durumu çok olumlu karşıladı. “Benim zamanımda hiçbir açık sistem olmamıştır. Bunu çağ dışı buluyorum. Kendi dönemimde yaptıklarımın hepsi kapalı sistemdir ve bundan sonra yapılacak olanlarında hepsi kapalı sistem olarak yapılacaktır” gibi olumlu bir yaklaşımı var. İktidar Milletvekili olarak Şenol Gürşan’ın çok rahat takip edip sonuçlandırması lazım. Tabiî ki bu 6 ayda olmaz ama yazılı olması gerekler hallolur. Hiç bununla ilgili çalışması var mıdır ki Şenol Gürşan’ın. Bunlar yapılamayacak işler değil. Hazır Bakan Eroğlu’da olumlu bakarken yapılması gereken işlerdir” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here