Başkan Çağlayan, Doğalgaz konusunda Muhtarları bilgilendirdi

15
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan 29 Aralık 2010 Çarşamba
günü Kırklareli merkez ilçede bulunan tüm muhtarlar ile bir araya
gelerek muhtarlardan doğalgaz abonelikleri konusunda vatandaşı
bilgilendirmelerini istedi.

HABER MERKEZİ

Başkan Çağlayan Saat 11.30’da muhtarları makamında ağırlayarak kendileri ile sohbet etti. CHP Kırklareli Milletvekili Av Turgut Dibek ve CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun da bulunduğu toplantıda muhtarlar ile yılsonu dolayısı ile bir araya geldiklerini belirten Başkan Çağlayan, doğalgaz abonelikleri ile ilgili kendilerini bilgilendirmek istediğini belirterek şunları kaydetti;
“Konumuz yılsonu sohbeti ama özel konu doğalgaz abonelikleri ile ilgili, belediyenin doğrudan ilgisi ve görevi olmamasına rağmen hemşerilerimizi korumak kollamak adına muhtarları bilgilendirmek için bir toplantı yapalım dedik. Halka ulaşmanın en kolay yolun mahalle muhtarları ile olacağını düşündüğümüz için bu toplantıyı düzenledik. Şehrimizden doğalgaz geçiyor. Caddelerin kimisi bitti, kimisi bitmedi. Kutusu olan %20, %30 yerler var. Diğer yerlerde kutu yok. Henüz doğalgaz geçmeyen yerlerde var. Ama bunların ihalesi 25 Ocak 2011’de bitiyor deniyor. Biz onu 23 Ocak 2011 tarihini kullanalım diyoruz. İhale nasıl bitiyor, yapım sıfır, abonelik sıfır, sayaç sıfır bedelsiz olarak bitiyor. Bu tarihe kadar vatandaşlar dilekçeleri ile müracaat yapmaları lazım. Gerekirse biz ne yazacağını bilmeyen vatandaşların başvuru dilekçe nüshalarını örnek olarak hazırlarız. Vatandaşlardan sayaç ve aboneliğin bugün ki ücret tarifesinden faydalanmak istiyorum anlamına gelecek dilekçeleri vermelerini sağlayalım. Bu dilekçe örneklerini sizlere dağıtalım sizlerde kahvelere asın. Abonelikler şuan ücretsizmiş 23 Ocak 2011’den sonra 250 TL diyen var 300 TL diyen var 600 TL’ye ücretlendirilecek diyen var. Bunu da 5 bin – 10 bin hane gibi düşündüğünüzde Kırklareli halkından gereksiz yere belli bir milyon dolar para GAZDAŞ’a geçmiş olacak. Vatandaşa bu konuyu siz muhtarlar aracılığı ile iletelim istedik.”
Konuyu CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’e ilettiğini belirten Başkan Çağlayan, EPDK yani “Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun işlemleri hakkında kendisinden bilgi almasını istediğini belirtti. “İlk görüşmemizde GAZDAŞ yetkilisi arkadaş bana başka bir şey söyledi. Ama kendisini toplantıya davet edip kendisine sorular yöneltince bu tezin doğru olduğuna inandım. Yani 23 Ocak 2011’e kadar parasız bu tarihten sonra paralı aboneliğin doğru olduğuna inandım. Bu konu özel ve bana göre çok önemli bir konu, vatandaş gaz alsın, almasın, vatandaşın evine kutu bağlansın, bağlanmasın, doğalgaz borusu vatandaşın sokağından geçsin, geçmesin, bu standart dilekçeyi GAZDAŞ’a vatandaşların vermesini ve bunun yaygınlaşmasını sizler tarafından bu konun duyurulmasını istiyoruz. Önemli olan dilekçenin numara alıp kayıt olması bu konun sizler tarafından duyurulması vatandaşın yararına olacaktır.” Şeklinde konuşan Başkan Çağlayan EPDK ile ilgili konuda Milletvekili Dibek’in muhtarlara bilgi vermek istediğini belirterek sözü Milletvekili Dibek’e verdi.
“Dilekçe almak zorunda”
Milletvekili Dibek bu konu karşısında göstermiş olduğu hassasiyetten ötürü Belediye’ye ve Başkan Çağlayan’a teşekkür ederek şunları kaydetti; “Başkan çağlayan’ın benden rica etmesi ile EPDK yetkilileri ile görüştüm. EPDK yetkilileri ile görüştüğümde 5 yıllık süre içerisinde Trakya Doğalgaz diğer adıyla GAZDAŞ, şart nameye uygun olarak işini yapmak zorunda olduğunu öğrendim. Yapıp yapmamak onları ilgilendiren konu, EPDK onlara cezai yaptırımlar uygulayacak. Ama vatandaş bu süre içinde dilekçe vermez ise bir sonraki süreçte sıfır dediğimiz maliyetli olan abonelik ve sayaç ücreti almamak mecburiyetindeki olan işlemler kalkıyor. Dilekçe verilecek, dilekçe almak zorunda, dilekçe verirken kayıt alınacak, firma kaşesini basacak. Tarih itibari ile bugün vatandaşın dilekçesi alınır kaşe basılırsa vatandaş yarın kendisini ispat etmek adına bu hakkını kullanabilecek.
Başkanımın dediği gibi, yok benin sokağımdan geçmedi, kutu konmadı, burası kazılmadı, vatandaşın; “Benim dilekçe vermeme gerek yok” gibi öyle bir ihmale gitmemesi gerekiyor. Firmanın bu süre içerisinde her işi bitirmesi gerekiyor. Onlar bilerek ağırdan aldılar bu işleri, EPDK yetkilisi, vatandaşın dilekçesinin alınmaması durumunda firmanın büyük para cezalarına çarptırıldığını bana söyledi. Apartmanlarda da karara göre dilekçe verilebilir ama yemek pişirme için gaz kullanımı var. Bunun içinde abonelik gerekiyor, bu yüzdende apartmanda oturanlarında dilekçe vermesi gerekiyor.
Özetle 23 Ocak 2011 tarihine kadar gidip dilekçe verilecek. Firma dilekçeyi almıyorsa, zor çıkarıyorsa, belediye var, bizler varız, EPDK var. Vatandaş EPDK’ya başvurup yaşadığı durumu anlatabilir. Dilekçe vermek zorundayız, bu Ankara’da da oldu sayacı var aboneliği var. Çünkü çok ciddi rakamlar karşımıza çıkacak. Bun rakamlar birleştiğinde trilyonlar oluşturuyor. Hep beraber vatandaşı uyaralım. Belki bu çalışma bir yıl sonra tamamlanacak, o bizi ilgilendirmiyor. O EPDK ile şirket arasında bir olaydır. Dilekçe vermez ise vatandaş yarın öbür gün ücretsiz abonelik ve ücretsiz sayaç takma hakkını kaybedecek. Bu konuda vatandaşları mutlaka uyaralım.” (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here