Başkan Çağlayan Atatürk’ü andı, Kırklareli’nin kurtuluşunu kutladı

19
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal’in ölümünün 73. Yıldönümü ile Kırklareli’nin Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 89. Yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
 
HABER MERKEZİ
* “Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 73. Yılı’nda, sevgi, saygı, gönül borcu ve özlemle anıyoruz”
Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, 10 Kasım 1938 tarihinde hayata gözlerini kapayan Ulu Önder Atatürk’ü anma yıldönümüne dair bir mesaj yayımladı. Yüce Atamızın aramızdan ayrılışının 73. yılında O’nu özlemle andığını belirten Çağlayan; "Atatürk’ün ölümsüzlüğe uğurlandığı günün yıldönümünde herkese düşen en büyük görev; ”Atatürk’ü ve en büyük eseri Cumhuriyet’i anlamak, Cumhuriyet’in değerlerini her koşulda korumak, Atatürkçü düşünceyi benimsemek, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımaktır. 
Türk Ulusu’nun, kendisine aydınlık yarınların kapılarını açan Yüce Atası’na bağlılığını ve sevgisini, ülkenin her köşesinde ortak düşünce ve duygularla göstermektedir. Yüce Atatürk’ün, başarıları, eserleri ve geleceğe dönük yüksek öngörüleri ile Türk ulusunun geleceğini ve tarihin akışını değiştirmiş, insanlığın yetiştirdiği büyük kişilikler arasındaki unutulmaz yerini almıştır. Türk ulusu, tüm dünyanın övgüsünü kazanan ölümsüz yol göstericisi ile ve O’nun kurduğu Cumhuriyet ile haklı olarak gurur duymaktadır. Ulusumuzun ışık kaynağı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, aydınlık Türkiye’nin sembolü, büyük devrimci ve düşünce adamı Yüce Atatürk’ün yurttaşlarımızın gönlündeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecektir. Cumhuriyet’in kurucusu, ülkenin kurtarıcısı büyük komutan, eşsiz devlet adamı Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 73. yılında, sevgi, saygı ve gönül borcu ve özlemle anıyoruz” dedi.
* “Kırklareli’miz ve ulusumuz, düşman işgalinden inançla ve umutla kurtuldu”
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli’nin ve Türk Ulusu’nun inanç ve umutla düşman işgalinden kurtulduğunu belirterek şunları kaydetti:
"Türk Kurtuluş Savaşı; ülke bütünlüğünü korumak, ulusal egemenliğe dayalı, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak için tüm ulusça girişilen, çok cepheli bir savaştır. Kurtuluş Savaşı; Osmanlı Devleti ‘ni yok eden, Türklere yaşam hakkı tanımayan 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması sonucu Ulusumuzun ölüm-kalım mücadelesi olarak başlamıştır. 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan "Büyük Taarruz" da, kalan imkanlar dahilinde bütün ülke seferber olmasına karşın işgalciler her bakımdan üstündüler ve tabi ki unuttukları bir konu hariç: “Ulusumuzun sahip olduğu yüksek manevi güç..’’  
Tüm bu gelişmelerin ardından düşman ile Türk Kuvvetleri arasında amansız bir mücadele başladı. Başkomutan Atatürk, 1 Eylül 1922 de şu emri veriyordu: “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” Bu emri alan Türk askeri, Tüm ülkede kurtuluşu başlattı ve 10 Kasım 1922’de Kırklareli’miz ve ülkemiz, bundan 89 yıl önce inançla ve umutla kurtuldu. Tüm hemşerilerimizin Kurtuluşu’nun 89. Yıldönümü’nü canı gönülden kutluyor, saygılarımı sunuyorum.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.