Başkan Çağlayan anketleri açıkladı, sıra diğerlerinde

9
Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan kendisi ile ilgili anketleri gazetemiz aracılığı ile kamuoyuna açıkladı.
Geçtiğimiz hafta “Ortak Akıl” Köşemizde yayınlanan CHP Anketlerinden ne çıktı” başlıklı köşe yazımdan sonra beni telefonla arayan Başkan Çağlayan kendisi ile ilgili “Sonar” Araştırma Kuruluşu’nun yaptığı anketleri gazetemiz aracılığı ile açıkladı.
Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hizmetlerinin halk tarafından beğenilip beğenilmediğinden tutun da, kendisinin CHP’den aday olup olmamasına kadar varan ve halkın Başkan Çağlayan’a bakış açısını irdeleyen 6 ayrı grafikle anketleri bugünkü sayfalarımızda inceleyebilirsiniz.
Başkan Çağlayan’ın dürüstlüğü konusunda olumsuz hiç bir söylem duymadım. Cana yakın ve dürüst kişiliği ve yumuşak başlılığıyla tanınan Başkan Çağlayanı, belediye hizmetleri konusunda beğenen de var beğenmeyen de var.
Sade vatandaşın kendisini bir kez daha Belediye Başkanı görmek isteğini söyleyen Çağlayan, Parti içindeki bazı görüş ayrılıklarından dolayı sıkıntılı olabilir.
CHP’nin Kırklareli’de bir kaç ekipten oluşması, her ekibin kendi adayını Belediye Başkanı adayı yapmak istemesiyle doğru orantılı.
Kamuoyunda CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu ile Başkan Çağlayan’ın aralarının siyaseten pekiyi olmadığı izlenimi hâkim.
Vekil Turgut Dibek’in Başkan Çağlayan’ı yeniden aday görmek istediği de bilinen bir konu.
İl örgütü ile Vekil Dibek’in arasının da pek iyi olmadığı izlenimi hakim.
Bu durumda bir yanda İl örgütünün Başkan Çağlayan’ın adaylığı konusunda mesafeli duruşu, öte yanda Vekil Dibek’in desteği kafaları karıştırıyor. Başkan Çağlayan ve Belediye hizmetleri ile ilgili anketlerdeki halkın düşüncelerinin olumlu görünmesi belirsizlik havası oluşturuyor.
CHP İl Örgütünün Başkan Çağlayan’ın adaylığına bakış açısı çok önemli. Çünkü İl Örgütünün onay vermediği bir aday adayı, partisin adaylığına yükselemez. 
CHP’de İl Örgütleri bu durumlarda çok önemli bir belirleyici rol oynar.
İşin diğer boyutu da, Vekil Kesimoğlu’nun bu konudaki düşünce ve değerlendirmeleridir.
Vekil Kesimoğlu İl Örgütü ile yakın gönül bağı içinde olduğu bilinen bir gerçek. İl Başkanlığı seçimlerde açık açık Vecdi Gündoğdu ve ekibine destek veren Vekil Kesimoğlu, da bu konuda insiyatif sahibidir.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Siyaset Meydanı Programı’nda Ali Kırca ile yaptığı söyleşide aday belirleme yöntemi konusunda yeni detaylar açıklaması işe yeni yeni çok önemli boyutlar kazandırdı.
Kılıçdaroğlu, Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak anketlerde sorulacak soruları inceden inceye anlattı.
Kimi Belediye Başkanı görmek istersiniz? Sorusuna halkın vereceği isimleri, bir başka anketle “Bu isimlerden kimi Belediye Başkanı görmek istersiniz?” şeklindeki ayrıntılı sorularla yetinmeyip bir de, kayıtlı üyelerle Eğilim Yoklaması yapılacağını anlattı.
Öncelikle; Halk’a “Bize isim söyleyin?” denecek.
Sonra da anketten çıkan isimler sıralanıp bu isimler içinde “Kimi Belediye Başkanı görmek istersiniz?” denecek.
Bununla da yetinmeyip bir de, Parti üyelerine “Adaylardan hangisi CHP’nin Belediye Başkanı Adayı görmek istersiniz?” denecek.
Çok detaylı ve karmaşık bir aday belirleme yöntemi uygulayacak olan CHP Genel Merkezi, bu kadar ayrıntıya gireceğine üyelerle ön seçim deseydi daha mı iyi olurdu? Bu tartışılır. 
CHP Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olması ile parti içi demokrasiyi işletmek adına önemli adımlar atıyor.
CHP, Kılıçdaroğlu ile parti içi demokrasiyi geliştirmek için çok daha da ilerilere gidecektir. Bundan kuşkum yok. Parti içi demokrasisi olmayan parti, Türkiye’ye İleri Demokrasi getirebilir mi?
Demokrasi, önce parti içi demokrasi ile başlar. 
Başkan Çağlayan “Ben bir kez daha CHP’den aday olmak istiyorum ve anketleri açıklıyorum, sade vatandaş beni başarılı buluyor “dedi.
Şimdi sıra, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’da…
CHP Genel Merkezi İl Belediye Başkanları ve Nüfusu 100 bini geçen CHP’li ilçe Belediyeleri’nin anketlerini yapmış bulunuyor. Lüleburgaz 100 bini geçen ilçemiz ve anketleri de yapıldığına göre o zaman halkımız sonuçları merak etmez mi?
Başkan Çağlayan bu 6 Ayrı grafikten oluşan anketleri açıkladı.  Şimdi Gözler Başkan Emin Halebak’a çevrilecek.
Daha sonra da, sıra Nüfusu 100’binin altındaki ilçelere gelecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here