Başkan Atalay Şubat Ayı’nda çiftçilerin yapması gerekenleri açıkladı

8
Kırklareli’nin Babaeski Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, yaklaşan Şubat Ayı münasebetiyle bölge çiftçisinin bilgilendirilmesi amacıyla Şubat ayında tarım sektöründe yapılacak olan tarımsal çalışmaların neler olacağını açıkladı.
HABER MERKEZİ
 Başkan Atalay, Şubat Ayı Tarım Takvimi’nde hangi tarım ürünlerinin ve bu tarım ürünlerinin hangi koşullarda bakımının yapılacağını belirtti. Babaeski Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay Şubat Ayı’nda yapılması gerekenlerle ilgili olarak şunları kaydetti:
*  Arıcılık Tarımı
“Hava koşulları uygun gidip, çiçekler açmış ve arılar çalışmaya başlamışsa, Şubat’ın son haftası kovanlarda ilk kontroller yapılır. Bu kontrollerde; sönen kovanlar varsa, ballı çerçeveleri alınıp, kovan kapatılır. Bu yolla yağmacılığa da meydan verilmemiş olur. Aç kovanlar varsa, ballı çerçeve verilir. Ballı çerçeve yoksa şurup ile besleme yapılır. Bu besleme işlemi, kovanda aç kalma tehlikesi ile karşılaşılmadıkça yapılmaz. Çünkü normal arılar erken beslemeye tabi tutulursa, fazlaca yavruya yatar. Bunun sonucu, soğuklarda yavruları üşütme olasılığı artar. Verilecek şuruplar 1 ölçü şeker, 1 ölçü sudan yapılır. Şeker kaynar suda eritilir, soğuyunca, 5 litre şuruba 1 gr terramisin veya bir paket Apimisin suda erimiş olarak ilave edilir. Yavru çürüklüğüne karşı, koruyucu olarak ilaçlı şurupla besleme yapılır. Şubat ayında, ayrıca Varroa’ya karşı mücadele yapılır. Çünkü Şubat’ta yavru ve yumurta yoktur veya az miktardadır. Yavrunun az olduğu dönem, Varroa İlaçlaması için idealdir. Kullanılacak ilaçlar devamlı olarak değiştiği için Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden öğrenilmesi gerekmektedir.
* Bağcılık Tarımı
Bağlarda kış budamasına devam edilir. Anaçlıklarda asma çeliği kesimine devam edilir ve kesilen çelikler kum içine ters olarak bütünüyle katlanır. Uygun havada fidan dikimi yapılır. Ay sonunda birinci kış ilaçlaması yapılır.
* Baklagiller Tarımı
Nohut, mercimek ve fasulye ekilecek yerlerin toprak işlemesine devam edilir.
* Büyükbaş Hayvancılık Tarımı
Sert ve rüzgârlı olmayan yağışsız günlerde, sığırlar tımar edildikten sonra ahır dışına çıkarılır. Rutubetli, temizlenmemiş taban ve toprak zeminlerin birçok mikroorganizmaların çoğalmalarına ortam hazırladığı ne bunların hayvanların sağlık durumlarının bozulmasına neden olduğu bilincine varılarak, diğer işler bittiğinde, derhal ahır temizlenip, zemine yataklık serilir.(Sap, saman, talaş gibi yataklıklar aynı zamanda hayvanlarda ısı kaybını da önler). Kanatlı ve eklem bacaklı zararlılar, kış aylarında alçak basınçlı ve sıcak ahırlarda saklanırlar. Pencere, kapı ve vantilasyon yolu ile hava değiştirilir ve bu yolla zararlıların ahırda yerleşmeleri engellenir. Hayvanlar içeri alınırken, ısı kontrolü yapılmalıdır.(Hayvanların fizyolojik uyum sağlamaları için, iç ve dış ısı arasında fazla bir fark olmamalıdır.) Sığırların Yeşil Yem İhtiyaçları, Silaj Yemler veya Hayvan Pancarı ile karşılanmaya başlanır. 4-8 aylık dişi danalara S.19 aşısı, doğumları yaklaşan sığırlara septisemi aşısı yapılır. Bütün sığırlara nokra için Paraziter İlaçlama uygulanır. Sığırlar haftada bir kere veteriner hekim kontrolünden geçirilir. Doğum yapacak sığırlar ayrılır; hasta hayvan varsa, derhal tedavisi yapılır. Doğum yapacak inekler, doğumlarına iki ay kala sütten kesilerek kuruya alınır.
* Küçükbaş Hayvancılık Tarımı
Zararlı kış ve kenelerine karşı ağılda ilaçlama yapılarak, yerlere yataklık serilir. Hayvan uyuzu ve kenelerine karşı, bu mevsimde toz veya pomat halindeki ilaçlar kullanılabilir. Koyunlarda zayıflama, çene altlarındaki şişlik, su toplanması görüldüğünde, kelebek hastalığı (Distomatoz) olabileceği düşünülüp, laboratuar teşhisinden sonra, hemen kelebek hapı içirilmeli; yine hayvanlarda öksürük, burun akıntısı, ishal, zayıflama, iştahsızlık varsa; akciğer, mide ve bağırsaklarda kıl kurdu yönünden teşhis yaptırılıp, zaman geçirmeden etkin ilaçlar ile tedavisi yapılır. Koyunlara bu ayda günde 250 gr. kesif yem verilir. Meraların kapalı olduğu, silaj bulunmadığı veya kesif yemin çok pahalı olduğu; yeteri miktarda sağlanamadığı zamanlarda, melas ve üre katılmış kuru ot besisi yapılabilir. Yemlemenin ağıl dışında yapılması tercih edilmelidir. Doğan kuzulara ve doğuran analara gerekli özen gösterilir. Kuzular doğum zamanlarına göre, ayrı gruplara ayrılır. Üç haftalık kuzulara 50 gr.dan başlayarak yulaf kırması verilir. Yulaf miktarı her 15 günde bir arttırılır. Gerektiğinde kuzulara Çiçek, Ektima Aşıları ile Septisemi Serumları uygulanır. Çoban köpeklerine kuduz aşısı yapılır.
* Kümes Hayvancılığı Tarımı
Kuluçka mevsimi yaklaştığından; damızlık civciv elde edilecek yumurtaların alınacağı sürü düzenlenir. Kuluçkaya verilecek yumurtalar tasnif edilerek, ilaçlanır. Kümeslerde düzenli bir havalandırma ve ışıklandırma sağlanır. Soğuk hava önlenerek, kümes içi ısısı sabit tutulur. Günde 18 saat ışıklandırma yapılır.(20 metrekare zemin için, 60 vatlık ampul takılmalı, metrekareye 3 wat ışık gelmelidir.) Yemlerdeki enerji miktarı artırılır. Kümeste altlıklar değiştirilir. Kafes altı gübreleri atılır. Tavuklara gumboro ve yalancı veba aşıları uygulanır.
* Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Tarımı
Bu ayda da meralara kesinlikle hayvan sokulmamalıdır. Havaların uygun gittiği günlerde bozulan çitler onarılır. Çiftlik gübresi veya suni gübrelerle besin takviyesi yapılır. Padoksların bakım ve onarımları ile ocak ayından arta kalan işler sürdürülür. Açılmış olan su kanalları ile drenaj çukurları kontrol edilerek temizliği yapılır.
* Çim Tarımı
Ilıman bölgelerde çim bakım zamanı Şubat ayı içinde başlayabilir. Ortaya çıkan solucanlarla savaşa yine bu ay içinde başlayabiliriz. Ancak Mart ayı gelmeden alanınızda biçim yapmayın. Eğer ekim yapmayı planlıyorsanız, havalar iyi gittiği sürece toprağınızı hazırlamaya başlarsınız. Şubat ayının ikinci yarısında Ege ve Akdeniz bölgesinde ekim yapmaya başlaya bilirsiniz.
* Hububat Tarımı
İkinci azotlu gübre tatbikatına başlanır. Yazlık ekilişler yapılır. Tarla faresi ile mücadeleye devam edilir.
* Meyvecilik Tarımı
Ocak ayında yapılması gereken işlerden, gerçekleştirememiş olanlar sonuçlandırılır. Klok hastalığına karşı mücadeleye devam edilir. Uygun hava koşullarında toprak işlemesine başlanır. Çelik alma işleri yapılarak; çelikler kumda saklamaya (Katlamaya) alınır.
* Sanayi Bitkileri Tarımı
Toprak işlemesine devam edilir. Uygun hava koşullarında şeker pancarı ekimine başlanır.
* Sebzecilik Tarımı
Fasulye ve bezelye ekilecek yerlerin toprak hazırlığı yapılır. Karnabahar, lahana ve pırasanın hasadı tamamlanır. Havuç, ıspanak, marul ve turpun hasadına devam edilir. Fide elde etmek için, sıcak yastıklar hazırlanır. Biber, domates ve patlıcan tohumları sıcak yastıklara ekilir. Hava şartları elverişli gittiği takdirde, toprak hazırlığına devam edilir. Fidelik toprağı mantari hastalıklara karşı ilaçlanır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.