Başkan Atalay; “Buğday harmanında çiftçi mağdur”

18
Babaeski Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, Buğday harmanını yaşadığımız şu günlerde çiftimizin sorunlarını Köşe Yazarımız Özkan Başaran’a anlatarak şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Çiftçimiz tarlada buğdayını biçiyor. Buğdayını biçen çiftimiz en iyi fiyata buğdayını satmak istiyor. TMO’nun buğday alım fiyatları tüccardan iyi. Dolayısıyla çiftçimizde buğdayını TMO’ya vermek istiyor. Ancak bazı sıkıntılarla karşılaşıyor. Çiftçilerimiz buğdayını TMO’ya satmadan önce Borsa’ya götürmek zorunda. Çünkü Borsanın olduğu yerlerde bu mecburidir. Kanun böyle. Bu durumda Borsa ile TMO arasındaki yolu gidip gelmek durumunda kalıyor. Borsa ile TMO arası 7 km. Mesafe. 7 gidiş 7 de geliş 14 km. Zaten traktörüne zor bela mazot koyan çiftçi bir de bu yolda koşturmak zorunda kalıyor. Mazot yakıyor. Mağdur oluyor. Çiftçimiz borcunu ödesin diye bir an önce malını satmak istiyor. TMO’ya satmakta sıkıntı çıkınca, mecburen tüccara ucuza veriyor. Bu sıkıntıların çözülmesi için oda olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Babaeski TMO Müdürü elinden gelen çabayı gösteriyor. Ama yukarıdan gelen emirlere uymak zorundadır. Biz de çiftimizin derdine derman olmak durumundayız. Sorunları çözmek zorundayız.”
Bu arada CHP Babaeski İlçe Başkan Adayı olan Özgür Onat da konu hakkında; “TMO’ya buğday vermek için İnternetten randevu almak zorunda, ama internete baktım randevu kapalı, çiftimiz bu durumda mağdur oluyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here