“Başbakanın belediyecilikten gelmesi büyük şans”

12
Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Başbakanın belediyecilikten gelmesinin, belediyelerimize çok büyük faydası var” dedi.
HABER MERKEZİ
Başkanlık, encümen ve komisyon seçimlerinin yapılacağı genel kurul için 27-28 Nisan 2011 tarihlerinde Silivri Klassis Resort Otel’de toplanan Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin başkanları, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği yönetiminin de katılımıyla ortak çalışma toplantısı yaptı. Marmara Belediyeler Birliği’nin çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, katılımlarından ötürü Kıbrıs Heyetine teşekkür ederek, “Belediyecilik tecrübemizi Kıbrıs’la paylaşarak, Kıbrıs’ın belediyecilik anlamında daha ileri noktaya gelebilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Asbaşkanı Hayri Orcan’sa, “Kıbrıs Türk Belediyeciliği olarak, kendimize Türk belediyeleri model alıyoruz. Anavatandaki belediyecilik çalışmaları, gelişmiş ülkelerle yarışacak durumda. Bizlere her daim destek olan Başkan Altepe’ye ve MBB ekibine teşekkür ediyorum. Kıbrıs’ta belediyecilik, MBB’nin desteğiyle ileri noktalara ulaşacaktır” dedi.
* “Başbakanın belediyecilikten gelmesi büyük şans”
Başbakanın belediyecilikten gelmesinin, belediyeler için çok büyük faydası olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Altepe, “Başbakan Erdoğan’ın belediyecilikten gelmesi, belediyelerimiz için büyük şans. Belediyecilikle ilgili konularda, çeşitli yasaların çıkmasında ve mevzuatların değişmesinde, başbakanımız belediyelerin yanında. Milletvekilleri şehirlerden, yasama yapmak üzere gönderiliyor. Şehre sahip çıkacak, sorunları giderecek olan yine belediye başkanı. Hızlı kalkınma, yerel yönetimlerle oluyor. Yerel yönetimlerin yetkileri arttırıldıkça, sorunlar daha hızlı çözülüyor” diye konuştu.
* “Belediye başkanlığı cambazlık gerektiriyor”
Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’sa, “Belediyelerin genel bütçeden aldığı pay arttırılmalı. Bu şekilde belediye başkanlığı yapmak cambazlık gerektiriyor. Ayrıca yüksek maliyeti olan çevre çalışmaları için, belediyelere ekstra ödenek ayrılmasını gündeme almamız gerekiyor” derken, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz de 657 sayılı personel kanununun çeşitli sıkıntıları olduğunu, personel konusunda belediyelere yetki verilmesi gerektiğini açıkladı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here