“Barajların sulama sistemi borulu yağmurlama şebekesine dönüştürülmeli”

13
Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, çiftçilerin Kayalı ve Kırklareli Barajları’nın şu anda mevcut bulunan kanalet sulaması sisteminden tam anlamı ile randıman alamadığını belirterek, bu sistemlerin borulu yağmurlama şebekesine dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplaması istemi ile TBMM’ne verdiği soru önergesinde Av. Dibek şunları kaydetti:
“Kırklareli Kayalıköy Barajı 1986 yılında işletmeye açılmıştır. Barajın toplam depolama hacmi 150 milyon m3 olup 135 bin dekar net sulama sahasına sahiptir. Kırklareli’nin 11 köyünün, Edirne’nin 3 köyünün arazisi sulama sahasında kalmaktadır. Kayalıköy sulama sahasının büyük bölümü KANALET sulaması olarak inşa edilmiştir. Sulama sahası engebeli olduğundan vatandaş kanalet sulamasından yararlanamamaktadır. 24 yıldır ortalama barajın sulama oranı yüzde 30’u geçmemiştir. Bu nedenle 9 bin 500 hektar alan sulanamamış, sadece 4 bin hektar alan sulanabilmiştir. Baraj da her yıl yeterince su bulunmakta, hatta barajdan Ergene Nehri’ne su aktarılmaktadır. 1998 yılında Baraj sulama tesisleri Sulama Kooperatifi’ne devredilmiştir.
Diğer taraftan, 1999 yılında kısmen işletmeye açılan Kırklareli Barajı’nın sulama sistemi tamamlanmış durumdadır. 114 milyon m3 su depolayan barajın büyük bölümü kanalet sistemi ile sulanacak şekilde yapılmıştır. 13 bin 600 hektar sulama sahasının büyük bölümü sulanamamaktadır. Arazinin engebeli ve eğimli olması kanalet sulamasına uygun olmadığından; çiftçi, sulamayı pahalı ve zahmetli olmasından dolayı tercih etmemektedir. Baraj da her yıl yeterince su bulunmakta, hatta barajdan Ergene Nehri’ne su aktarılmaktadır.
Buna göre,
* Kayalıköy ve Kırklareli Barajları’nın sulama sisteminin borulu yağmurlama şebekesine dönüştürülerek daha az su tüketilecek ve daha ucuz sulama yapılacak bir sisteme geçilmesi düşünülmekte midir?
* Kayalıköy ve Kırklareli Barajları’nda çok düşük olan sulama oranının arttırılması için ne gibi çalışmalar yapılmıştır? Sulama sahasındaki arazilerin sulanamama kayıplarından hangi kurum ve kuruluşlar sorumludur?
* Kayalıköy ve Kırklareli Barajları göl sahaları balıkçılık için çok elverişli olduğu halde neden bu konuda teşvik edici önlemler alınmamaktadır?
* Kayalıköy ve Kırklareli Barajları’ndan Ergene Nehri’ne su bırakılarak, sulamaya uygun olmayan Ergene’nin kirli suyu ile karıştırılıp sulamaya izin verilmekte midir?
* Barajların, Çevre Kanunu uyarınca koruma bantları düzenlenmiş midir? Su kirliliği açısından zaman zaman sıkıntı yaşanan, gelecekte de riskli durum yaratabileceği tahmin edilen, Kırklareli’ne içme suyu temin eden Kırklareli Barajında su tutulmadan önce, göl sahası bitki örtüsünden ve ağaçlardan temizlenmiş midir?
* Barajlardan dere yataklarına yüzde 10 su bırakılma zorunluluğu, Kayalıköy ve Kırklareli Barajları’nda uygulanmakta mıdır? Uygulanmıyorsa neden uygulanmamaktadır?” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.