“Bana göre bu bir insanlık ayıbıdır”

8
Kırklareli Belediyesi bünyesinde şirket elemanı olarak çalışan Zafer Süpürgeci, kendisine hiçbir gerekçe sunulmadan haksız yere işten çıkarıldığını iddia ederek, kendisine yapılan bu haksızlığı bir insanlık ayıbı olarak nitelendirdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Roman Kültürünü Koruma, Kalkındırma ve Yaşatma Derneği eski Başkanı Zafer Süpürgeci, uzun süredir Kırklareli Belediyesi bünyesinde taşeron bir firmada şirket elemanı olarak çalıştıktan sonra hiçbir gerekçe belirtilmeksizin işten çıkarıldığını iddia etti.
Gazetemize gelerek konu ile ilgili açıklamada bulunan Zafer Süpürgeci şu ifadeleri kullandı;
*“Şantiye Amirleri talimatı ile işten çıkarıldığım söylendi”
“Kırklareli Belediyesi’nde 18 aydan beri şirket elemanı olarak çalışmaktayım. 15 Temmuz 2011 Cuma günü saat 14.30 civarında Şantiye Muhasebecisi Selahattin Onay beni telefon ile arayarak “işinize son verildi. Bir daha şantiyeye gelmeyin.” dedi. Ben de neden işten çıkarıldığımı kendisine sorarak, hakkımda tutanak mı yoksa şikâyet mi var? Bunları bilmek istiyorum dedim. Kendisi bana bunun bilgisi dışında olduğunu, Şantiye Amirleri Erdal Trak ile Özcan Demiray’ın bizzat talimatı ile işten çıkarıldığımı söyledi. Bundan sonra şantiyeye gelmene gerek yok dedi.
*“Hiçbir bildiri gelmeden işten çıkarıldım”
“Ben bu duruma çok şaşırdım. İş Kanunu Tüzüğüne göre eğer işçi işten çıkarılacak ise işveren iki hafta önce bu konuyu bildirmesi gerekiyor. Ama bana Kırklareli Belediyesi’nden hiçbir bildiri gelmeden işten çıkarıldığım söylendi. Hiçbir şikâyet, hiçbir tutanak olmadığı halde kendileri belediye içinde kurdukları tahtın hesabını yaparak, kendilerini hem Belediye Başkanı hem Belediye Başkan yardımcısı yerine koyarak istediğimiz adamı biz alırız, istediğimiz adamı biz çıkartırız dercesine bir tavır sergilediler.”
*“Kırklareli Belediyesi’nde böyle sosyal demokrat anlayışı var”
“Kırklareli Belediye Başkanı’nın, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı’nın bu konu ile bizzat ilgilenmediğini, sorumsuca hareket edildiğini, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve Başkan Yardımcısı Ünal Başkur’un haricinde çok fazla Belediye Başkanı ve Yardımcısı olduğunu bizzat gözlemledim. Bu yaşadığım olayda bunun tam bir örneğidir. Kırklareli Belediyesi’nde böyle sosyal demokrat anlayışı var. Sosyal demokrat anlayışı bu şekilde oluyorsa, insanların hiçbir suçu, günahı, kötü davranışı olmadan işten çıkarılmasını ben bir birey olarak kınıyorum ve toplumunda kınamasını istiyorum. Çünkü benim başıma gelen bu olay belediye bünyesinde bu şekilde çalışan tüm arkadaşlarında başına gelebilir.”
*“Çıkarıldığımın ertesi günü 2 tane taşeron işçi işe başlatıldı”
“Bana yapılan bu haksızlığın önceden planlandığını düşünüyorum. Çünkü; çıkarıldığımın ertesi günü 2 tane taşeron işçi işe başlatıldı. Şantiye Amirleri şirket elemanı olarak çalışanlara baskı uyguluyor. Mesai saati dışında çalışanlara yol mıntıkası yaptırıyorlar. İşi bıraksınlar diye bu şekilde bir uygulama içine giriyorlar. Bunun yanında etnik köken ayrımcılığı yapılıyor. Bu baskıların devam edeceğini ve insanların bu şekilde işten çıkartılmalarını sağlayarak insanların ekmeği ile oynamaya devam edecekler.”
*“Savcılığa suç duyurusunda bulunacağım”
“Bana göre bu bir insanlık ayıbıdır. Bu konuyu 18 Temmuz 2011 Pazartesi günü iş mahkemesine götüreceğim. Şantiye Amiri olan Erdal Trak ve Özcan Demiray hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here