Balkanlardaki Türk köyünde, cami dayanışması

22
Balkanlardaki Türk köyünde, cami dayanışması

1960 kişinin yaşadığı ve köy nüfusunun tamamen müslüman olduğu, Bulgaristan’ın Ruen Belediyesi’ne bağlı Pianinitsa (Çepelce) köyü, Cami’sine kavuşmak için duyarlı vatandaşların desteklerini bekliyor. Bu kapsamda köy muhtarı Osman Kınalı ve camiyi inşa eden Müteahhit Simeon Vasilev, Önadım Medya Grubu sahibi Öznur Tüzün’ü makamında ziyaret ettiler.

Kınalı yaptığı açıklamada;

“Köyde Osmanlı döneminde inşaa edilmiş fakat tarihi belli olmayan 200 metre kare büyüklüğünde eski bir camii bulunmaktadır. Son yıllarda nüfusun çoğalmasıyla, caminin de eski ve küçük olması nedeniyle köyde yaşayan müslüman halkın dini ihtiyaçları karşılanamamakta. Bu sebeple Müftülüğümüze kayıtlı cemaatimiz, yeni bir camii yapımı için karar alarak bizlere müracat etti.

Daha sonra gerekli proje ve inşaat izni alındı. Inşaat işlerini yürütecek ve bütün çalışmaları yapacak cemaat tarafından seçilen 5 kişilik camii derneği de onaylandı. Ardından bu derneğe bağış toplaması ve banka hesabı açması için yetki ve vekâletname de verildi.

Ancak Müftülüğün, caminin yapımı ve tamiri için bütçesinin olmayışı, halkımızn da ekonomik anlamda yetersizliği, elimizi kolumuzu bağlıyor. Bu nedenle, dernek üyelerimiz; Hîdaet Aliev, Osman Osman, Mustafa Ali, Hamza Osman ve Recep Islam, dünya genelinde yardım toplamakla görevlendirildiler.”

Köy muhtarı Osman Kınalı; “Kendi bölgemizde tüm müslüman Türk cemaati olarak yeni bir cami inşaatının çalışmalarını, tüm zorluklara rağmen yaklaşık iki yıldır sürdürüyoruz. Fiili inşaatımız da 6 ay önce başladı. Bölgedeki en güzel örneklerinden birini teşkil edecek olan Çepelce Camii, tüm Türk dünyasının desteği ile Balkanlarda, minarelerinden yayılan ezan sesini, dünyanın her yerindeki Müslüman Türkler’in dayanışması ve desteği ile duyurabilecek” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here