Ana sayfa » Güncel » BALKAN TÜRKLERİ’NDEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

BALKAN TÜRKLERİ’NDEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Balkan Türkleri Federasyonu ve Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği’ nin ortaklaşa düzenlediği bilgilendirme toplantısı 10.01.2016 Pazar günü saat 10:30 da, Paşa Kafe’de yapıldı. Bulgaristan’da Aralık ayından itibaren, yaşanan siyasi gelişmelerin ele alındığı toplantıya katılımın az olması gözlerden kaçmadı. Toplantıya Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez, Bursa Konfederasyon Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Erol Ateş ve Edirne temsilcileri katıldı.
Nedim Sönmez konuşmasında; Bulgaristan’da yaşanan ve özellikle Türkiye’nin Rus uçağının düşürülmesiyle tırmanan kriz ve Bulgaristan Türklerinin destek verdiği hak ve özgürlükler partisi ile yaşadıkları sorunları anlattı.
Federasyon başkanının ardından söz alan konfederasyon başkanı Zülfettin Hacıoğlu’ da; yaptığı konuşmada kendileri için olmazsa olmaz olarak gördüğü isim değişiklikleri ve Türk isimlerinin iadesini ve ana dilde eğitim ile yerel yönetimlerde Bulgaristan hükümetinin kendilerini yok farzettiğini ve bugüne kadar destek verdikleri hak ve özgürlükler partisi ile aralarında yaşadıkları sıkıntı ve çözüm yollarını anlattı. Daha sonra soru cevap şekli ile geçen bilgilendirme toplantısı sona erdi.

Kaynak: Manşet Haber

Ayrıca kontrol

Tabiat uyanırken Kırklareli’de keyifli iki gün

Kırklareli merkezde tarih ve kültürle başlayan yolculuğunuz, Demirköy, Hamdibey, İğneada, Mert Gölü, longoz ormanları, Dupnisa …

Bir Cevap Yazın