Balıkçılar yarın “Vira Bismillah” diyecek

14
2013-2014 Yılı Balık Avcılığı Sezonu 01 Eylül 2013 tarihi itibari ile açılıyor.
HABER MERKEZİ
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi ve su ürünlerinin ihracatını artırmak üzere; deniz ve iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması, ekonomik türlerin geliştirilmesi ve su ürünleri kalkınma plan hedeflerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla 01/09/2012-31/08/2016 tarihleri arasında dönemde “3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” yayımlanmış, bazı konularda değişiklikler yapılmış ve çalışmalara belirlenen amaçlar doğrultusunda devam edilmektedir.
Tebliğ kapsamında; 
* Bütün sularımızda Denizalası, Kancalı ahtapot, Büyük camgöz (kum) köpek balığı, Misk ahtapotu, Kırmızı mercan, Siyah mercan, Güneşlenen köpek balığı, Kırmızı yıldız, Minare, Şeytanminaresi, Mersin balıkları, Denizkulağı, Triton, Deniz kaplumbağaları, Pina, Mühreler, Maya, Fok, Ot sazanı, Denizatı, Deniz çayırları, Ticari deniz süngerleri, Gümüş sazanı, Yunus, Yağlı balık ve Beni balıklarının avlanmaları, toplanmaları yasaktır.
* Karasularımızda gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır.
* Ağ derinliği 164 metreden (90 kulac) daha fazla olan gırgır ağlarının kullanımı yasaktır. Ancak ton balığı türlerinin [orkinos, yazılı orkinos, gobene (tombik), uzun kanat orkinos (tulina)] avcılığında kullanılan gırgır ağları bu kapsam dışındadır.
* Fanyalı ve fanyasız, alttan büzülmeyen, mapa ve tel bulunmayan alamana (voli) ağları ile dönem boyu avcılık yapılması serbesttir. Ancak 22 metreden (12 kulac) daha fazla derinliğe sahip alamana (voli) ağları ile gırgır avcılığının yasak olduğu dönemde, avcılık yapılması yasaktır.
* Gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık İl veya İlçe Müdürlüklerinden ağlarının derinliğini gösterir, 1 av sezonu geçerli olan, “Gırgır Ağı Ölçüm Belgesi” nin alınması zorunludur.
* Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden avcılık "İzin Belgesi" nin alınması zorunludur.
* Marmara Denizi ve Karadeniz’de, gırgır ağları ile hamsi avcılığı 16.00–08.00 saatleri arasında yapılır. Gırgır ağları, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz. Bakanlık stok durumuna göre avlanma zamanlarında düzenleme yapabilir.
* Dökme olarak balık unu yağı fabrikalarına gönderilecekler hariç; 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren hamsi, istavrit ve sardalya balıklarının naklinde kullanılacak kasaların dıştan dışa ölçülerinin en fazla (54 cm x 9 cm x 37 cm) boyutunda ve 11 cm ayak boyunda; kutuların dıştan dışa ölçülerinin ise en fazla (59 cm x 13 cm x 39 cm) boyutunda olması zorunludur.
* Uzatma ağları ile sardalya avcılığı dönem boyunca serbesttir.
* Çevirme ağları kullanılarak belirli bir alanı kapatmak sureti ile bu ağlara dalarak ve elle çekerek kıyıda dar bir saha içerisine toplamak suretiyle (elleme veya eleme adı verilen yöntemle) su ürünleri avcılığı yasaktır.
* Karadeniz, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında ışık ile avcılık yasaktır.
* Taşıdıkları toksin nedeni ile insan tüketiminde sakınca bulunan Balon balıklarının (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus) ve Pervane/ay balığının (Mola mola) karaya çıkarılması ve satılması yasaktır.
* Limanlarda, balıkçı barınak, barınma ve çekek yerlerinde su ürünleri avcılığı yasaktır.
* Tüp, nargile, maske, zıpkın ile dalış yapılarak, şnorkel ve sualtı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçla balık avcılığı yasaktır.
* Su ürünleri üretiminin ülke çapında kontrolünün sağlanabilmesi için; bunlara ait damızlık, yumurta, larva, yavru ve anaçlarla sulardaki bitkilerin satışı, nakli, istihsal yerlerinde avlanması, toplanması ve her türlü tesislerde kullanılması, sulara bırakılması Bakanlığın iznine bağlıdır. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here