Balıkçılar vatandaşı taze balık konusunda uyardı

12
Kırklareli’de balık satışı yapan balıkçılar, balık severlerin balık
alırken tazeliğe büyük önem vermeleri gerektiğini belirterek, buzluktan
tezgâha çıkan balıkları almamaları konusunda balık severleri uyardı.

Buzluktan çıkan balığın çözüldükten sonra kendini belli ettiğini belirten balıkçılar, balığın taze olup olmadığını anlamak için balığın; gözüne, solungaçlarına ve parlaklığına bakarak anlayabileceklerini ifade etti. 12 Ocak 2011 Çarşamba günü kurulan halk pazarında, Mezgit ve Sardalya kilosu 5 TL’den, Uskumru kilosu 7 TL’den, Hamsi Kilosu 6 ile 5 TL’den, Somon Tane 14 TL’den Levrek tane 4 TL’den Çupra kilosu 4 TL’den Tekir kilosu 5 TL’den satıldı.

*Başkan Yıldırım, esnaf ve vatandaş ile iç içe
12 Ocak 2011 Çarşamba günü kurulan pazarda pazarcı esnafını dolaşan Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Resul Yıldırım; “Halkın hem taze, hem ucuz, hem de kaliteli meyve ve sebze yemesi ve de diğer tüm ihtiyaçlarını karşılayarak ekonomik bir alış veriş yapabilmesi için çalışıyoruz.” şeklinde konuşarak hem esnafa hem de vatandaşa faydalı olmaya gayret gösterdiklerini ifade etti.
Pazarda; Elma ve Mandalina 1.25 TL’den, Limon küçük çuvalı 1 TL’den, Sivri Biber kilosu 2.50 TL’den, Kırmızı Biber kilosu 4 TL’den, Lahana tanesi 2 TL’den, Pırasa demeti 1 TL’den, Muz kilosu 3 TL’den, Domates kilosu 1.50 TL’den satıldı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here