“Balık vermek yerine, balık tutmayı öğreteceğiz”

16
Kırklareli Roman Kültürünü Koruma, Kalkındırma ve Yaşatma Derneği tarafından yapılan bilgilendirme 7 Haziran 2012 Perşembe günü saat 17.00’da dernek binasında gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Bilgilendirmeye; Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Kırklareli İl Başkanı Hüsmen Terkin, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kasap, Kırklareli Roman Kültürünü Koruma, Kalkındırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zafer Süpürgeci ve birçok Roman Vatandaş katıldı. 
* “Balık vermek yerine, balık tutmayı öğreteceğiz”
AK Parti İl Başkanı Terkin Roman Vatandaşlara balık vermek yerine balık tutmayı öğreteceklerine dikkat çekerek şunları söyledi;
“Biz sizlere iş yapacak balık tutacak yöntemler öğreteceğiz. Biz size balık vermeyeceğiz balık tutmayı öğreteceğiz. Biz size balık tutmayı öğretirsek istediğiniz yerde iş bulma imkânınız olacak. Hükümetimizin yapmış olduğu faaliyetlerden biride Mikro Kredi, sadece bayanlara yönelik. Bu proje ile evinize katkıda bulunabilmek için hükümetimiz tarafından verilmektedir. Hepiniz ailesine katkıda bulunmak isteyen değerli kardeşlerimizdensiniz” dedi. 
* “Mikro Kredi’nin ilk yıl için öngörülen kredi tutarı 100 TL ile bin TL arasındadır”
Terkin’in konuşmasının ardından Mikro Kredi konusunda Kadın Roman Vatandaşları bilgilendiren İl Yönetim Kurulu Üyesi Kasap Mikro Kredi’nin Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’nin düzenlemiş olduğunu ve vatandaşlar için sunulan önemli bir proje olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi;
“Dar gelirli olup, kendi kendine gelir getirici bir faaliyette bulunmak isteyen kadınlara iş başlatması için sunulan önemli bir proje. Mikro Kredi’yi teminatsız ve kefaletsiz almak için aynı mahallede oturan, 1. derecede akraba olmayan, benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan ve bir iş yapma fikri olan 5 kadının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan grup üyelerinin her birisine ayrı ayrı kredi verilmekte. Mikro Kredi’nin ilk yıl için öngörülen kredi tutarı 100 TL ile bin TL arasında. Ancak, kredi alan kadının girişimcilik ruhu ve potansiyeli dikkate alınarak, Mikro Kredi her yıl bin TL’ye kadar arttırılabilir. Mikro Kredi’nin uygulanış şekli İl Valiliği tarafından yürütülmekte. Mikro Kredi’nin en büyük avantajı verilen kredinin geri ödenmesi faizsiz olması. Mikro Kredi herhangi bir fabrikada çalışma imkânı bulamayanlar için devletimizin size yapmış olduğu önemli bir yatırımdır. Siz aldığınız kredi ile üretime geçtiğiniz için kendi kendinizi ispatlamış oluyorsunuz” dedi. (ş)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.