“Bal veriminin artmasını bekliyoruz”

8
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus, geçtiğimiz yılda olduğu gibi bu yıl da bal veriminin yüksek olmasını beklediklerini söyledi.
HABER MERKEZİ
Bu yıl arı kayıplarının oldukça düştüğüne dikkat çeken Ulus, bu yıl bal veriminin 500 tondan 700 tona çıkmasını hedeflediklerini vurguladı.
Kırklareli arılarının ani yağış ve soğuklardan etkilenmediğini belirten Ulus;
"Bu yıl arıcılığın Kırkareli’de güzel geçmesini bekliyoruz. Mevsimsel açıdan hava sıcaklığı arıcılık için olumlu. Bal veriminin güzel olmasını bekliyoruz. Değişik iklim koşullarına dayanıklı olan arılarımız, ani yağış ve soğuklardan etkilenmedi. Bu yı arı kayıplarımız oldukça düşük.
Arıcılarımız arı ölümleri yaşamamak için kendi ballarından arı keki yapmaları gerekiyor. İsmi tespit edilememiş arı hastalıklarına yada virüslerine mehil vermemek için arıcılarımız dışarıdan alınan bal ile arı keki yapmamalıdır.
Ayrıca ballar arılara ısıtılarak verilmemelidir. Isıtılmış bal arının sindirim sistemini bozuyor ve ısıtılmış balda arı ölümleri sebeplerinden biri olarak biliniyor.
Şu dönemde arıcılarımızın arı beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Çok miktarda beslenen arılar yavru arıları açıkta bırakıyor ve buda yavru üşütmesi dolayısıyla arı kayıplarına neden olabilir" dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here