Bakü’de Kırklareli’li bir gazeteci

23
Gazetemiz eski muhabirlerinden Ercan Kızılbuğa, öğrenim hayatı için gittiği Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde şimdiden büyük başarılara imza atmaya başladı.
HABER MERKEZİ
Gazeteciliğe hayatına 2008 yılında Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi’nde başlayan Ercan Kızılbuğa bünyemizde bir yıl kadar muhabir olarak çalıştı. Daha sonra 2009 yılında ÖSS’ye giren Ercan Kızılbuğa Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Bölümünü kazandı ve Yeşilyurt Gazetesi bünyesinden ayrılarak eğitim hayatına başladı.
Bakü’ye gelen Ercan burada sevdiği meslek olan gazeteciliğin eğitimini alarak, başlamış olduğu gazeteciliği burada devam ettiriyor.
Bakü’ye geldiği ilk yılında sadece eğitim alan Ercan, ikinci yılında üniversiteye gelen futbol internet sitesinin iş teklifiyle Bakü’de gazeteciliğe ilk adımı attı. “Premyerliqa.az” adlı futbol internet sitesinde fotoğraf çekmeye başlayan ve Azerbaycan futbolunun en üst ligi olan Premyer Ligi’nde ki takımlarla ve futbolcularıyla Türk olmasının da avantajını kullanarak kısa sürede kaynaşıp onları tanımaya başladı. Yeşilyurt Gazetesi eski muhabiri Ercan Kızılbuğa daha sonra aynı sitede Azerice haberler yaparak futbolcularla röportajlar yapıp köşe yazıları yazmaya başladı. 
Bu işi devam ederken üniversiteden arkadaşı olan Azeri bir öğrencinin kurmuş olduğu ‘Student Times’ adlı gazetede resim sorumlusu olan Ercan burada da çalışmaya başlayarak gazetede Türkçe köşe yazıları ve Türkçe makaleler çıkarmaya başladı.
Burada hem resim sorumlusu olup hem de kendi resimlerini çeken Ercan, Yeşilyurt Gazetesinde başladığı işine Bakü’de daha iyi ve tempolu bir şekilde devam ettiriyor. 
* “Okuyup, çalışmak zor, ama yinede mutluyum”
Bakü’de hem okuyup hem de çalışmanın zor olduğunu söyleyen Ercan Kızılbuğa, yinede çalışmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu belirterek; “Türkiye’de Yeşilyurt gazetesinde çalışıyordum, fakat bu arada üniversite eğitimimi almam gerektiğini düşünüp Bakü’yüde kazanınca Kırklareli’den ayrılıp Bakü’ye geldim. Burada da okuyup aynı zamanda iki yerde birden çalışarak işime devam ediyorum. Buraya gelmeden önce aklımdan geçenlerin hepsini Allah’ın da yardımıyla yerine getirmeye çalışıyorum. Çok şükür düşündüğüm her şey yavaş yavaş oluyor ve sırasıyla yolunda gidiyor. Şuanda Azerbaycan’da 2.yılım, ama buraya ve basın camiasına hayli alıştım. Çok iyi gidiyor ‘premyeliqa.az’ adlı futbol sitesi ve ‘Student Times’ adlı gazetede çalışmaya devam ediyorum. Eğitimim devam ederken de bu alanda çalışmak daha da güzel” şeklinde konuştu.
Ercan Kızılbuğa Azerbaycan’ın Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitim alıyor. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here