Bakanlık’tan cevap alamadı, bu sefer TİKA’ya sordu

17
Vekil Dibek; “İhraç edilen düveler kimlere verildi?”
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek 2 Haziran’da Kırklareli’den Azerbaycan’a yapılan ihracatla gönderilen damızlık düvelerin kimlere verildiğini tekrar sordu.
Milletvekili Dibek daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye vermiş olduğu soru önergesi yanıtında Azerbaycan’a ihraç edilen 80 Damızlık Gebe Düve’nin hangi kriterlere göre, kimlere dağıtıldığını ve düvelerin maliyetinin Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından koordine edildiğini belirtti.  Yanıt üzerine olayın peşini bırakmayan Dibek, TİKA’dan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a sordu. 
Önergenin gerekçesinden Dibek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Başbakanlık TİKA ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ortaklığında gerçekleştirilen "Bizim Holstein" Projesi kapsamında 2 Haziran 2014 tarihinde Kırklareli’nden 80 damızlık gebe düvenin Azerbaycan’a ihraç edildiğini belirterek, Bakanlığın düvelerin “Azerbaycan’da gelir seviyesi düşük 40 aileye verileceği” açıklamasını da hatırlattı. 
1995 yılından beri Bakanlık ile Birliğin ortak çalışmaları sonucu geliştirilen Siyah Alaca Holştayn Irkı düveler, daha önce de Türkmenistan’a ihraç edilerek, 202 baş gebe düve satılarak karşılığında 795 bin dolar gelir elde edilmişti.
Dibek önergesinde; “Azerbaycan’a ihraç edilen düvelerin maliyeti nereden karşılanmıştır? Bakanlığın belirtildiği gibi gelir seviyesi düşük 40 aileye mi verilmiştir? Bu aileler hangi kritere göre seçilmiştir? Bu ailelerin yaşadıkları iller hangileridir? İhraç edilen düveler Azerbaycan’da kimlere satılmıştır? İhraç edilen düvelerin bedeli kim tarafından ödenmiştir? Bedelsiz verilen düveler var mıdır? Bunlar kimlere bedelsiz verilmiştir? Hangi gerekçe ile bedelsiz verilmiştir? Düvenlerin verildiği ailelerin kaçı Azerbaycan vatandaşıdır? Türkiye Cumhuriyet vatandaşı kaç aileye düve verilmiştir? Şayet Türkiye Cumhuriyet vatandaşına düve verildiyse bu vatandaşlarımız neye göre seçilmiştir? Bu vatandaşlarımız Azerbaycan’da hangi işleri yapmaktadırlar?” diye sordu. 
Dibek konu ile ilgili olarak; “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı projenin en önemli ayağında yer almasına rağmen düvelerin kimlere verildiğini, maliyetinin nereden karşılandığını bilmemektedir. Bu gerçekten komiktir. Biz de bu sefer TİKA’dan Sorumlu Başbakan Yardımcısına aynı soruları soruyoruz. Bakalım onlarında Türkiye’den ihraç edilen düveler hakkında onların bir bilgisi var mı?” diye açıklama yaptı. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here