“Bakanlığımız çevreye olan duyarlılığı arttırmak istiyor”

27
02-05 Haziran Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Kırklareli İl Çevre ve Orman Müdürü Fikri Erbaş 02 Haziran 2010 Çarşamba günü saat 09.00’da Çevre ve Orman Eğitim Aracı yanında…

HABER MERKEZİ
02-05 Haziran Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Kırklareli İl Çevre ve Orman Müdürü Fikri Erbaş 02 Haziran 2010 Çarşamba günü saat 09.00’da Çevre ve Orman Eğitim Aracı yanında yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“02-03 Haziran 2010 tarihlerinde, programda yer aldığı şekliyle, İlimiz Merkez, İstasyonaltı Caddesi, Gar Binası yanında, Çevre ve Orman Eğitim Aracı konuşlanmış olup; sincap tiyatro gösterileri, çevre ve orman içerikli sunumlar, fidan dağıtımı, yarışmalar, müzik  konseri, çocuklara değişik gıda, tekstil ve oyuncaklardan oluşan hediyelerin verilmesi, palyaço gösterileri, yüz boyama etkinlikleri ve değişik sürprizlerle dolu zengin bir program hazırlanarak, halkımızın ilgisine sunulmuştur. Amacı, tamamen çevreye olan duyarlığı artırmak olan ve Çevre ve Orman Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatları ile bağlı Kuruluşlarının katkısıyla hazırlanan bu etkinlere başta çocuklarımız olmak üzere, çevreye duyarlı Kırklareli halkımızın katılımı bizleri mutlu edecektir.
İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüz, yetki ve sorumlulukları kapsamında, ilgili Şube Müdürlüklerimiz vasıtası ile; Çed Yönetmeliği, Su Kirliliği, Hava Kirliliği, Toprak Kirliliği, Gürültü Kirliliği, Tehlikeli Atık Kirliliği, Ambalaj Atıkları Kirliliği ana başlıkları altında, denetim ve kontrol faaliyetlerine, Valilik Makamının olurları ile, hafta sonu ve gece de dahil olmak üzere devam etmektedir. Keza, Çevre ve Orman Bakanlığımıza ait Mobil Çevre Laboratuarı ile de işletmelerde denetimler yapılmakta, numuneler alınarak yerinde analizler yapılmakta ve denetim sonucuna göre Para Cezası işlemleri uygulanmaktadır.
Bölgemize ait onaylanmış olan 1/100.000 lik Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planına bağlı olarak Temmuz ayı itibari ile hazırlanma aşaması tamamlanacak olan 1/25.000Tik Planların onayı, ilimizdeki çarpık sanayileşme ve yerleşimden, planlı programlı sürece geçiş için bir milat olacaktır.
Toplam 121 orman köyü bulunan ilimizde, 2007-2010 yılları arasında, 770 haneye güneş enerjisi projesi uygulanarak odun tüketimi ve hava kirliliği azaltılmış, orman köylüsünün yaşam standardında artış sağlanmıştır. Bu projeler faizsiz, bir yıl ödemesiz ve 3 yıl eşit taksitlerle geri ödemelidir. Öte yandan; ilk 2 yılı geri ödemesiz, 7 yıl vadeli olmak üzere, 1299 aileye de hayvancılık projeleri (Süt Sığırcılığı, Süt Koyunculuğu) uygulanmıştır. Müdürlüğümüz, 2010 yılında da ferdi kredi hizmetlerine bütçe imkânları doğrultusunda devam edecek olup, 2009 yılı içerinde uygulanan "Yıldız Dağları Biyosfer Rezervi" projesi içinde kalan köylerde hem ekonomik hem de sosyal amaçlı ferdi kredilerinin yanı sıra 2 köyde de ekoturizm uygulaması yapılacaktır.
İl Müdürlüğümüzce, 2009 yılı içinde 150 ha ağaçlandırma, 60 ha da Mera ıslahı gerçekleştirilmiş olup, bu yıl içinde, 100 ha ağaçlandırma, 200 ha rehabilitasyon ve 50 ha alanda da Mera Islahı çalışması planlanmaktadır.
İlimiz sınırları dahilinde, Merkezde Kavaklı ve Karahıdır Mesire yerleri, Vize’de İncekoru Mesire yeri, Demirköy’de Mert Gölü Mesire yeri olmak üzere 4 adet mesire yeri, bir adet Tabiatı Koruma Alanı (Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanı), bir adet de Milli Park (İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı) vardır.
İlimizde, Yıldız Dağları Biyosfer Projesi kapsamında, Dereköy’de "Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi" açılmıştır.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here