“Bakan Yıldız, devasa çukurları görmezden geldi”

17
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tekirdağ’da 55 kömür madeni işletmesi bulunduğunu, bunlardan 13’ünün çeşitli nedenlerle faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı.
HABER MERKEZİ
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tekirdağ’da 55 kömür madeni işletmesi bulunduğunu, bunlardan 13’ünün çeşitli nedenlerle faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in soru önergesine yanıt veren Yıldız, ruhsat sahalarındaki rehabilitasyon işlemleri projesindeki çevre uyum planına uygun olarak yapılmayan terk işlemlerinin kabul edilmediğini iddia ederek, Malkara’da derinliği yer yer yüz metreyi bulan devasa çukurları görmezden geldi. 
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in Malkara’da rehabilite edilmeden bırakılan açık kömür ocakları ile ilgili yazılı soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tekirdağ’da 55 kömür işletme ruhsatı olduğunu söyledi. Yıldız, bu Kömür Ocakları’nın 13 tanesinin faaliyetinin çeşitli nedenlerle durdurulduğunu kaydetti. 
Tekirdağ’da son 10 yılda 23 kömür ocağı ruhsatı verildiğini kaydeden Yıldız, madencilik faaliyetlerinin çevreye duyarlı yöntemlerle yapılabilmesi, faaliyetler esnasında çevrenin en az etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve doğal dengenin korunmasına yönelik olarak maksimum tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla bakanlığın gerekli yasal düzenlemeleri yaptığını savundu.  Yıldız, kömür ocaklarının bulunduğu ruhsatlı sahaların 6 ay ile 1 yıl aralığında denetlendiğini bildirdi. 
Yıldız; “İşletmeciler hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır”  sorusuna ise ilginç yanıt verdi. Ruhsat sahalarındaki rehabilitasyon işlemleri projesindeki çevre uyum planına uygun olarak yapılmayan terk işlemlerinin kabul edilmediğini iddia eden Bakan Yıldız, Malkara’daki devasa çukurları görmezden gelmeyi tercih etti.  Yani, Bakan Yıldız’a göre Malkara’da rehabilite edilmeden bırakılan kömür ocağı yok.
Önergeye verilen yanıtı değerlendiren Yüceer; “Rehabilite edilmeden bırakılan açık kömür ocakları tehlike saçıyor; vatandaşlar derinliği yer yer 100 metreyi bulan kömür ocaklarına düşecekler diye çocuklarını bırakamıyor, her yıl onlarca hayvan maden için açılan ve kapatılmayan çukurlara düşerek telef oluyor ancak Bakan Yıldız, çukurları görmüyor. Madem, çevre uyum planına uygun olarak yapılmayan terk işlemleri kabul edilmiyor, o zaman Malkara’daki o devasa çukurlar ne? Sayın Bakan gelsin, Malkara’yı, Tekirdağ’ı görsün” diye konuştu. 
Bakan Yıldız’ın sadece durum değerlendirmesi yapmakla yetindiğini kaydeden Yüceer; “Bunları biz de Malkaralılar da zaten biliyor. Biz önlem alınmasını istiyoruz, durum değerlendirmesi değil” diye konuştu. Malkara’da özellikle Şahinköy, Pirinççeşme, Hasköy ve İbrice’de çevre kirliğinin had safhada olduğunun altını çizen Yüceer,  Kömür Yıkama Yerleri nedeniyle dere sularının siyah aktığını, çevrenin kirlendiğini, bu durumun köylüleri tedirgin ettiğini ifade etti.  Yüceer, açık Kömür Ocakları’nın bir an önce denetlenerek kapatılmasını istedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.