Bakan Eroğlu bugün Kırklareli’de

8
* Bugün Kırklareli’ye gelecek olan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 6 tesisin açılışını yapacak, 9 tesisin temelini atacak. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli’ye bugün saat 15.30’da gelecek olan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yapımı tamamlanan; Pınarhisar Ataköy Ev ve Arazileri Kaynarca Deresi Islahı, Kayalıköy Barajı Yukarı Havza Islahı, Babaeski Mutluköy Arazileri Kocagöl Dere Islahı, Üsküp Göleti Yukarı Havza Islahı, Pınarhisar Ataköy ve Lüleburgaz Ceylanköy Tarım Arazileri Kaynarca Deresi Islahı ile Kofçaz Terzidere Sarptaç Ana Dere Yukarı Havza Islahı Tesisleri’nin açılışını yapacak. Kırklareli Atıksu Arıtma Tesisi, Vize Atıksu Arıtma Tesisi, Çayırdere Barajı Sulaması, Lüleburgaz Büyükkarıştıran Deresi Islahı, Vize Akıncılar Köyü, Vize Topçuköy, Vize Müsellim Köyü, Vize Çövenli Köyü ve Lüleburgaz Çiftlikköy Taşkın Koruma Tesisleri’nin ise temelini atacak.
Açılışı ve temeli atılacak 15 tesis ile 11 yerleşim yeri, bin 50 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacak. Ayrıca bu tesisler ile 25 bin 830 dekar tarım alanı suya kavuşacak. Diğer yandan “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” temeli atılacak 2 atıksu arıtma tesisi ile de Ergene nehrine kirli su deşarjı engellenecek.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programı çerçevesinde Kırklareli’ye, 48 müjde verecek. Gölet, Sulama, İçmesuyu, Dere Islahları, Atıksu Arıtma Tesisi, Ağaçlandırma, Fidan Üretimi, Bal Ormanı, Orman Köylülerine Kredi, ve Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonları’ndan oluşan 48 müjdenin yatırım bedeli ise yaklaşık 315 milyon TL olarak hesaplanıyor.
Temel atma törenin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı’nı ziyaretinin ardından İstanbul’a gitmek üzere ilimizden ayrılacak. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here