Bağbozumu Şenliği coşkusu

32
Kırklareli Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağbozumu Şenliği’nin üçüncüsü çeşitli etkinliler ile başladı.
HABER MERKEZİ
3. Uluslararası Kırklareli Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağbozumu Şenliği 30 Eylül 2011 Cuma günü yapılan kortej ile başladı. Saat 14.30 Vilayet Meydanı’ndan başlayan Kortej yürüyüşüne Kırklareli Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Malko Tırnova Belediye Başkan Yardımcısı İlian Yancelov, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Munür Saygın, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Davul ve zurna eşliğinde gerçekleşen yürüyüş boyunca Fevzi Çakmak Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi ve Karaumur Caddesi’nden geçen kortej Anıt Kültür Park’ta yürüyüşünü tamamladı.
Saat 15.10’da Anıt Kültür Park’ta şenliğin açılış konuşmaları yapıldı. İlk konuşmayı Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Munür Saygın yaptı. Kırklareli’nin yerleşim yeri olarak 8 bin yıl önce kullanıldığına dikkat çeken saygın eski yıllardan gelen gelenek ve kültür birikimine dikkat çekerek şunları kaydetti; 
*“Kırklareli Avrupa’nın ilk yerleşim yeridir”
“Üçüncüsünü idrak ettiğimiz Uluslararası Kırklareli Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağbozumu Şenliğimize hoş geldiniz. Kırklareli 70 bin nüfuslu mütevazi bir il, fakat bu ilin günümüzden 8 bin yıl öncesine dayanan çok köklü bir kültür ve tarih birikimi var. Dünyaca ünlü prof. Dr. Mehmet Özdağ hocamızın 14 yıldır Aşağı Pınar’da yürüttüğü bilimsel kazılardan elde edilen veriler, günümüzün en önemli olan karbon testine tutuldu. Çıkan sonuçlarda milattan 6 bin yıl önce, günümüzden 8 bin yıl önce Kırklareli’mizin Aşağı Pınarı’nda yerleşik bir düzen olduğu bilimsel olarak ispat edildi. Bu sonuç gösteriyor ki, bilimsel kaynaklar ışığında bugün Kırklareli Avrupa’nın ilk yerleşim yeridir. Bu bizim için onur ve gurur kaynağıdır. 
*“Kırklareli kültür ve tarih birikimi ile tüm illeri kıskandırıyor”
“Bu topraklardan 8 bin yılda bir çok kavim geldi, geçti. Bu kavimler örf, adet ve geleneklerini bu topraklara bıraktılar. Bizlere miras olarak bıraktılar. Bu birikim sonucunda Kırklareli, kültürü ve tarihi birikimi açısından tüm illeri kıskandıracak zengin bir ildir.
Bağ bozumu şenliklerinin kökeni çok eski yıllara dayanmaktadır. Ne mutlu bizlere böyle zengin topraklar üzerinde ikamet ediyoruz ve bu topraklara ev sahipliği yapıyoruz. Üçüncüsünü idrak ettiğimiz Uluslararası Kırklareli Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağbozumu Şenliği hayırlı ve uğurlu olsun.”
*“Bağcılık yeniden gelişecektir”
Kırkareli Kent Konseyi Başkanı Munür Saygın’ın konuşması sonrasında Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan bir konuşma yaparak şunları kaydetti;
“Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından desteklenen, Kırklareli Kent Konseyi tarafından düzenlenen Uluslararası Kırklareli Yayla Bolluk Bereket Hasat ve Bağbozumu Şenliği’nin üçüncüsünde bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kırklareli yüzyıllar öncesinden beri bağcılık açısından önem arz eden bir bölge olmuştur. Bilindiği üzere evliya çelebi seyahat namesinde Kırklareli’ne geldiğinde bağların güzelliğinden, üzümün kalitesinden övgü ile bahsetmiştir. Bağcılık bundan yüz yıl öncesine kadar devam etmiştir. Bilindiği üzere Kırklareli Belediyesi 1878 yılında kurulmuş, amblemi de üzüm salkımıdır. Buda bağcılığa ve üzüme verilen önemin özel bir göstergesidir. 1970’li yıllardan sonra bağcılık önemi giderek azalmış, bağ alanları gittikçe diğer tarım ürünlerine terk edilmeye başlamıştır. Bu tabi bizler için üzücü olmuştur. Son 10 yıldır yine bağcılığın önem kazandığı, yine bağ alanlarının arttığı ve teknolojide ilerlediği için bağcılığın ve üzümün kalitesinin arttığının farkındayız. Bundan sonra da bağcılık mutlaka gelişecektir düşüncesindeyiz. Bağcılık yüzlerce yıldır önem arz ettiğine göre buranın toprakları, bağcılığa çok elverişlidir. Kırklareli’nin üzümü önceleri Avrupa’da çok tanınıyormuş ve çok talep görüyormuş. Şenliklerimizin her yıl artan bir katılım ile kutlanacağını düşünüyorum. Kent Konseyi bunu düzenlediği müddetçe belediye başkanlığı olarak her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz. Bundan sonraki yıllar mutlaka kalitesi, kapsamı ve katılımı daha geniş bağbozumu şenlikleri düzenlenecektir. Bağbozumu şenliklerinin Kırklareli halkına hayırlı olmasını diliyorum.”
Yapılan açılış konuşmalarının ardından Kırklareli Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi, Malko Tırnovo Halk Oyunları Ekibi, Lalcık Halk Oyunları Ekibi, Fahri Kasapoğlu İ.Ö.O. Halk Oyunları Ekibi birer gösteri yaptı.
Daha sonra üretici üzüm yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Şenlik açılışına sonradan katılan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Sofralık Üzümde birinci olan Murat Hüren’in babası Ahmet Hüren’e ödülünü takdim etti. Şiralık Üzümde birinci olan üretici Kutbay Benli’ye ödülünü Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan takdim etti.
Daha sonra Vali Yaman, Başkan Çağlayan ve beraberindekiler şenlik alanında açılan stantları ziyaret etti.
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman stant ziyaretleri sırasında basın mensuplarına şenlikler hakkında kısa bir açıklama yaparak şunları kaydetti;
"Bağbozumu şenlikleri Anadolu insanının kültürünü yansıtan şenliklerdir. Kırklareli’de bilindiği gibi 3 yıldır güzel etkinlikler ile bağbozumu şenlikleri kutlanıyor. Üreticilerimiz ve halkımız şenliğimize katılarak destek veriyorlar. Bu nedenle belediyemize ve ilgililere teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum."(cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here