Bademlik Mahallesi’nin sorunu sürat yapan motosikletler

15
T.C. Kırklareli Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından merkez ilçede her ay farklı bir mahallede düzenlenen huzur toplantıları devam ediyor.
Mayıs ayı huzur toplantısı Bademlik Mahallesi’nde İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Toplantı öncesinde Toplum Destekli Şube Müdürü Göksel Kaya, bir önceki ayda yapılan mahalleye ait sorunlar ve bulunan çözüm yollarını anlattı.
Bademlik Mahalle Muhtarı Gürsel Yılmaz, mahallenin başlıca ve en büyük sorunlarından birinin kasksız, plakasız trafiğe çıkan ve süratli kullanarak hem vatandaşların hem de kendi canlarını tehlikeye atan motosikletler olduğunu söyledi.
Trafik, Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Yaşar Dağlı, konuyla ilgili olarak trafik ekiplerinin her gün sabah ve akşam üzere 2’şer saat olmak üzere şehrin muhtelif yerlerinde motosiklet denetimi yaptığını ifade etti.
Denetimlere şehrin merkezinden başlayarak, yer yer mahalle aralarında da özellikle şikayetlerin yoğun olduğu yerlerde trafik denetimlerinin devam ettiğini belirten Dağlı;
“Yaz aylarının gelmesiyle birlikte trafikte olan motosikletlerinde sayısı bir hayli arttı. Bizde Trafik, Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü olarak şehir içi trafik denetimlerimizi arttırdık. Özellikle motosikletler ve emniyet kemeri konusunda denetimlerimiz sabah ve akşam 2’şer saat olmak üzere şehrin muhtelif yerlerinde denetimler yapıyoruz. Bizim amacımız kask takmayan vatandaşlara ceza kesmek değil, onların kasksız yada plakasız trafiğe çıkmamaları konusunda caydırıcı olmak. Yaklaşık 6 ay gibi kısa bir zaman içerisinde ehliyetsiz, kasksız, plakasız ve diğer suçlar gibi konularda 20 bin TL civarında cezai işlem uygulandı. Yaklaşık 13 bini kask ve ehliyet olmadığı için kesilen cezalardır” dedi.
Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş ise yapılan toplantıda sürücülerin dikkatsizliğinden kaynaklanan bir çok küçük yada büyük trafik kazalarının meydana geldiğini anlattı.
Aktaş, yeni çıkartılacak yasaya göre araç sürücülerinin seyir halindeyken sigara içmelerinin yasaklanacağını ifade ederek; “Bir bakıyorsunuz otomobil sürücüsünün bir elinde telefon, diğer elinde sigara. Ama trafikte sürekli o durumdayken seyir halinde. Direksiyonu ise ya dirsekleriyle, yada dizleriyle tutuyor. Bu şekilde araç kullanan sürücülerin bir anlık dikkatsizlik ile kaza yapma oranları yüzde 90 civarında. Bir anlık dikkatsizlik hayatınızla yada diğer hayatlar ile mal olabilir. Araç kullanırken dikkat çok önemli. Trafikte oluşacak herhangi bir ani olaya karşı reflekslerinizin hızlı olması gerekiyor. Bir elinde sigara, bir elinde de telefon olan bir sürücünün refleksi nasıl hızlı olabilir. Bir anlık dikkatsizlik ölümlü yada yaralanmalı kazalara neden olabilir” şeklinde konuştu.
Toplantı mahalle halkının ve diğer mahalle muhtarlarının sorunlarının dinlenmesi ve çözüm yollarının bulunması yönünde devam etti. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.