Babaeski’nin doğal zenginlikleri tespit ediliyor

13
Avrupa Birliği Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında Babaeski Belediyesi’nin ortak olarak katıldığı “Sınır Ötesi Doğal Mirasın Korunması Projesi”nde saha çalışmalar başladı.


HABER MERKEZİ
Avrupa Birliği Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında Babaeski Belediyesi’nin ortak olarak katıldığı “Sınır Ötesi Doğal Mirasın Korunması Projesi”nde saha çalışmalar başladı.
Alanında uzman biyologlar ve zoologlar tarafından yapılan çalışma kapsamında Babaeski İlçe Merkezinde ve köylerinde bulunan mevcut önemli alanlar ve bitki, kuş ve diğer canlı anahtar türlerin konumu hakkında detaylı araştırma, bu tür olası biyoçeşitlilik alanlarının belirlenmesi ve korunma planlarının oluşturulması, önemli Kuş Alanları’nın tespiti, Ulusal korunan alanlar ve küresel tehdit altındaki türlerin belirlenmesi gerçekleştirilecek. Transekt Yöntemi kullanarak gerçekleştirilecek çalışmalar yılsonuna kadar devam edecek.
Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı; “Projemiz ile ilçemizde ilk defa doğanın korunmasına ilişkin geniş kapsamlı bir çalışma başlattık” diyerek yapılacak çalışmalar hakkında şunları söyledi:
“Babaeski Belediye Başkanlığı olarak gelecek nesillere tertemiz bir çevre, doğal zenginliklerine sahip çıkan bir ilçe bırakmak istiyoruz. İlçemizde şimdiye kadar biyoçeşitlilik, bitkisel yapı ve zoolojik yapısına ilişkin detaylı bir çalışma yapılmamıştı. Bu çalışma ile öncelikle elimize çocuklarımıza kendi ilçelerinde bulunan zenginlikleri öğrenmelerini sağlayacak envanterimiz, raporlarımız oluşacak. Eylül ayında ilçemizde bu konulara ilişkin 2 adet eğitim semineri gerçekleştireceğiz. Ayrıca ilçemizde 20 gencimiz 3 ay boyunca ayda iki kez uzmanlarımızla birlikte sahada çalışmaya katılacak ve doğal zenginliklerimizi yerinde öğrenme fırsatı bulacak. Ekim ve Kasım ayında da çevre ayda birer kez çevre günü etkinlikleri organize edeceğiz. 9 Kasım Kurtuluş Bayramımızda İlköğretim ve Liseler arasında “Çevre” konulu Resim Yarışması düzenleyeceğiz. İlk 3’e giren öğrencilerimize hediye vereceğiz. Çevre bilincinin çocuklarımıza aşılanması ve çocuklarımızın kendi yaşadıkları bölgedeki çevreyi, doğal zenginlikleri öğrenmeleri ve bunları korumaları bizlerin en büyük hedefidir.” (Savaş Eskici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here