Babaeskililere müjde!

11
Sosyal Güvenlik Merkezi önümüzdeki hafta açılıyor
* Kırklareli, Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı’nın bir çatı altında toplandığı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Bayram’ın başarılı çalışmaları ile son olarak önümüzdeki hafta içinde Babaeski Sosyal Güvenlik Merkezi’nin hizmete girmesi ile Türkiye genelinde teşkilatlanma çalışmalarını il düzeyinde   tamamlayan birkaç ilden birisi olacak.
HABER MERKEZİ
Temel amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve malî açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmek olan Sosyal Güvenlik Kurumu. (SGK), 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir kamu kurumudur.
* Vatandaş memnuniyeti odaklı hizmet veriliyor
Kurum kurulduğu tarihten itibaren Türkiye genelindeki tüm illerde  teşkilatlanma çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Bu çalışmalar kapsamında Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü görevine atanan Mehmet Bayram da göreve atanır atanmaz çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Bu çalışmalar sonucunda ilk önce Sosyal Güvenlik Binası içerisinde gerek işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesi ve gerekse vatandaşlarla ilişkilerde gözle görülür iyileştirmelerin yapılmasını sağladı.
Vatandaş memnuniyetini ön planda tutan kurum anlayışını benimseyen İl Müdürü Bayram bu çalışmaların yanında il genelinde de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetlerini vatandaşların ayağına götürebilmek içinde çalışmalar başlattı. Yoğun bir çalışma temposu içerisinde başlatılan bu çalışmalar meyvesini vererek ilk olarak Vize Sosyal Güvenlik Merkezi ardından da Lüleburgaz Sosyal Güvenlik Merkezi açılarak hizmet vermeye başladı.
16.03.2009 tarihinde Vize ile 08.01.2010 tarihinde de Lüleburgaz ilçelerinde açılan Sosyal Güvenlik Merkezleri sayesinde her türlü hizmeti merkeze gelmeden alma imkanına kavuşan vatandaşlar, verilen hizmetlerden son derece memnun kaldıklarını dile getiriyorlar.
Çalışmalarını aralıksız olarak devam ettiren İl Müdürü Bayram yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Babaeski ilçemizde Edirne Yolu üzerindeki mevcut arsamızda Sosyal Güvenlik Merkezi hizmet binası inşa ederek Babaeski halkına hizmet etme adına yoğun çalışma yürütüldü. Gerekli imar tadilatları yaptırılarak inşaat dosyası Başkanlığa gönderildi. Tahsis , proje ve inşaat etüd çalışmaları halen devam etmektedir. Bu çalışmanın bir süre uzayabileceği dikkate alınarak halkımızın hizmet alımında gecikme yaşanmaması için yeni bir hizmet binası kiralanma yoluna gidildi. Bu vesileyle Babaeski halkına verdiğimiz sözü yerine getirmiş olacağız.
Bu çalışmaların gerçekleşmesinde katkıları olan başta İlçe Kaymakamı , Belediye Başkanı ve sivil toplum örgütleri olmak üzere bizlerden desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.
Hasanpaşa Mahallesi Tuzsuz Mehmet Efendi Caddesi No. 3/B’deki 225 metrekarelik alanda hizmete alacağımız Sosyal Güvenlik Merkezi 9 kişiyle hizmet verecektir. Merkezimizde vatandaşlarımızın her türlü sosyal güvenlik hizmet ihtiyacı ile gidilmeksizin burada karşılanacaktır.  Önümüzdeki hafta içinde hizmete girecek olan merkezimizden Pehlivanköy ilçesindeki işveren ve sigortalılarımız da yararlanacaklardır.
İlçe genelinde Babaeski’deki 5 bin 691 SSK’lı, 3 bin 517 Bağ-Kur’lu, bin 808 Emekli Sandığına tabi kişiye , Pehlivanköy’de ise  112 SSK’lı, 344 Bağ-Kur’lu ve 101 Emekli Sandığına tabi olmak üzere toplam 11 bin 573 kişiye işveren ve sigortalı bazında her türlü hizmet verilecek. Bu hizmet ile aileleri ile birlikte yaklaşık 60 bin civarındaki kişi merkeze gelmesine gerek kalmadan açılacak olan Sosyal Güvenlik Merkezinden işlemlerini kısa süre içinde bitirme imkanına kavuşacaklardır.
Yeniden teşkilatlanma çalışmaları kapsamında; 332 bin 791 nüfusa sahip  Kırklareli’de merkez ilçede 84 bin 85, Vize Sosyal Güvenlik Merkezi’nin açılması ile Vize’de 30 bin 348,  Lüleburgaz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin açılması ile Lüleburgaz’da 134 bin 73, Babaeski Sosyal Güvenlik Merkezi’nin açılması ile de Babaeski’de 54 bin 123 kişi olmak üzere toplam 303 bin 629 kişi yerinde hizmet alacak. Bu verilere göre; Kırklareli il nüfusunun yüzde 91’i sosyal güvenlikle ilgili işlemlerini yerinde almış olacaklardır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here