Babaeskili Milli Güreşçi Sait Er “Dünya 2.’si” oldu

26
Sırbistan’ın Belgrad şehrinde 26-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlenen “Veteranlar Dünya Şampiyonası Güreş Kategorisi”ne Babaeski’den 57 Kilo Serbest Stil’de Sait Er ve 74 Kilo Serbest Stil’de İsmail Gürler katıldılar. 
HABER MERKEZİ
Sırbistan’ın Belgrad şehrinde 26-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlenen “Veteranlar Dünya Şampiyonası Güreş Kategorisi”ne Babaeski’den 57 Kilo Serbest Stil’de Sait Er ve 74 Kilo Serbest Stil’de İsmail Gürler katıldılar. Babaeskili Milli Güreşçi Sait Er “Dünya Veteranlar Şampiyonası Finali”nde Rus rakibi ile güreşti. Babaeskili Milli Güreşçi Sait Er Dünya 2.’si oldu. 
Güreşçilerimiz 23 Ağustos 2014 Cumartesi günü Veteranlar Milli Takım Kafilesi ile yola çıkmıştı. 2013 yılında Bosna Hersek’in Sarajevo Kenti’nde düzenlenen ve 2 Altın, 4 Gümüş ve 8 Bronz Madalya ile toplamda 14 Madalya’nın kazanıldığı şampiyonada Sait Er 58 Kilo Serbest Stil Güreş Kategorisi’nde 3. ve İsmail Gürler 74 Kilo Serbest Stil Güreş Kategorisi’nde 5. olarak hem Babaeski’mize hem de Türkiye’mize büyük gurur yaşatmışlardı.
* “Mustafa Buyur’a desteği için teşekkür ederim”
2013 yılında Veteranlar Dünya Şampiyonası’na bireysel çabalarıyla katıldığını söyleyen Sait Er; “Bu yıl AX Lojistik A.Ş. adına Babaeski Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanımız Mustafa Buyur, her türlü imkânı sağladı. Kendisine destekleri için çok teşekkür ederim. Geçen yıl olanaksızlıklara rağmen ülkeme 3.’lük kazandırmıştım. Bu yıl daha da iyi bir başarı kazandığım için çok mutluyum” dedi.
* “Trakya’da artık güreşçi yetişmiyor”
Son yıllarda Trakya’dan güreşçi çıkmamasının nedenleri anlatan Sait Er; “5 ay Alpulluspor Tesisleri’nde çalıştık. Ayrıca kondisyon ağırlıklı kros çalışmaları da yaptık. Salonun çok fazla eksiği var. Bu altyapı sorunlarıyla birlikte gençler arasında özendirici etkinlikler de yapılmıyor. Bu nedenle Trakya’da artık güreşçi yetişmiyor. Eskiden Kırkpınar’da her boyda güreşçilerimiz varken bugün parmakla gösterilecek kadar azlar. Destek olunursa geçmişte olduğu gibi Kırkpınar’da birçok başpehlivan yetişecektir. Biz, olanaklarımız olmasa bile kazandığımız madalyalar ile neler yapılabileceğini gösterdik. Bu nedenle yetkililerimizden sporcularımız için destek bekliyorum. Olanak sağlandığı zaman daha büyük başarılar da gelecektir” dedi.
* “1981 yılında 57 Kilo Serbest Stil’de Türkiye Şampiyonu oldum”
Şampiyon güreşçimiz Sait Er yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“1955 yılı Keşan doğumluyum. Ortaokul ve Lise öğrenimimi orada tamamladım. Kırkpınar Güreşleri’nde Deste Boy Kategorisi’nde 1976 yılında yenilgisiz, kura sonucunda 3., 1977 yılında ise 2. oldum. Alpullu Şeker Fabrikası’na 1977 yılında güreşçi olarak girdim. 80’li ve 90’lı yıllarda güreş liglerinde 57 Kilo’da sayısız şampiyonluklar yaşadım. 1981 yılında 57 kilo Serbest Stil’de Türkiye Şampiyonu oldum. Alpullu Şeker Fabrikası’ndan emekliyim.”
* “Fairplay ödülünü kazandım”
Güreş dışında futbol ile de ilgilendiğini söyleyen Sait Er; “1981-2004 yılları arasında 1. Amatör Lig’te Şekerspor’da futbolculuk yaptım. 2001-2002 Yılında En Centilmen Futbolcu olarak Fairplay Ödülü’nü kazandım” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here