Babaeski’de Yazlık Sinema Şöleni 12 Temmuz’da başlıyor

24
Kırklareli’nin Babaeski Belediyesi Kültürel ve Sanatsal Etkinlikleri yaz boyunca çeşitli faaliyetlerle devam ediyor.

HABER MERKEZİ
Babaeski’yi Avrupa Kenti yapmak için öncelikle geleceğe yönelik alt yapıya yatırım yapan Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı altyapı yatırımlarını gerçekleştirirken söz verdiği gibi kültürel ve sanatsal etkinlikleri de ihmal etmiyor.
Babaeski halkı 12-29 Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “1.Babaeski Yazlık Film Festivali” ile yıllardır özlemini çektiği sinemaya kavuşacak.
Belediye Başkanı Hacı konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“İlçemiz, sinema ile ilk olarak 1936 yılında belediye bahçesinde bulunan çınar ağacının yanında ki alanın eski Belediye Başkanlarımızdan Mustafa Apak ve Belediyemiz Muhasebecisi Abidin Efendi’nin girişimleri sonucunda sinemaya dönüştürülerek tanıştı. Daha sonra ilçemizde Zafer Sineması, Aile Bahçe Sineması, Bakkaloğlu Sineması, Gül Bahçe Sineması ve Eker Sineması açıldı. Düşünün bundan 60 sene önce Babaeski’de 6 tane sinema vardı. Fakat şu anda ne yazık ki ilçemizde bir sinema mevcut değil. Kırklareli’de, Lüleburgaz’de sinema yokken Babaeski’de sinema vardı. Lüleburgaz’daki, Kırklareli’de ki vatandaşlarımız ilçemize sinemaya geliyorlardı. İlçemizde sinemanın olmaması nedeniyle artık bizler Lüleburgaz ve Kırklareli’ye gitmek zorunda kalıyoruz.
Her şeyin en güzeline en iyisine layık olan Babaeski Halkı bunu hak etmiyor. Yazlık Sinema Festivali ile ben halkımın sinema özlemini bir nebze olsun dindirmek istiyorum. Ama bu asla yeterli değildir. İlçemize en kısa sürede bir sinema kazandıracağız. Bunun için göreve geldiğim ilk günden beri girişimlerimi sürdürüyorum.
Kırklareli ve Lüleburgaz Cine Plaza’nın sahibi Gürkan Toker’le sinema girişimlerimiz için tekrar görüştüm. Kendiside ilçemize sinemanın açılması konusunda olumlu bakıyor. Çünkü Babaeski Halkı sinema kültürüne yıllar önce sahip oldu ve bu kültürün ilçemizde yeniden canlanacağına ben yürekten inanıyorum. Belediyecilik anlayışımızın temel amacı insanlarımızın sosyal açıdan gelişmelerini sağlamaktır. Yazlık Sinema Festivali sosyal belediyeciliğin bir uygulamasıdır ve insanlarımızın kültürel gelişimine de katkıda bulunacaktır. Avrupa Kenti Babaeski yolunda çok kısa sürede altyapı yönünden çok büyük adımlar attık. Bu adımlarımızı atarken sosyal faaliyetlerimizi aklımızdan hiçbir zaman çıkarmadık. Bundan sonrada kültürel, sanatsal, spor ve benzeri halkımın ihtiyaç duyduğu bütün etkinlikleri ilçemizde gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Yazlık Sinema Festivalimiz ücretsiz olup festival süresince vatandaşlarıma iyi seyirler, iyi eğlenceler dilerim.”
Babaeski 1.Yazlık Film Festival Programı şu şekilde açıklandı:
* “Eyvah Eyvah” 12 Temmuz 2010 Pazartesi, Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Veda”  13 Temmuz 2010 Salı, Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Çok Film Hareketler Bunlar” 14 Temmuz 2010 Çarşamba, Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Dabbe 2” 15 Temmuz 2010 Perşembe, Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Eyvah Eyvah” 19 Temmuz 2010 Pazartesi, Saat 22.00(2.Gösterim)
 Yer: Festival Alanı
* “Çok Film Hareketler Bunlar” 20 Temmuz 2010 Salı Saat 22.00(2.Gösterim)
 Yer: Festival Alanı
* “Nefes” 21 Temmuz 2010 Çarşamba Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Kutsal Damacana 2” 22 Temmuz Perşembe Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Avatar” 26 Temmuz 2010 Pazartesi Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Gezegen 51” 27 Temmuz 2010 Salı, Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Romantik Komedi” 28 Temmuz 2010 Çarşamba, Saat 22.00
 Yer: Festival Alanı
* “Nefes” 29 Temmuz 2010 Perşembe, Saat 22.00(2.Gösterim)
 Yer: Festival Alanı (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here