Babaeski’de taşkından sel gitti, çamur kaldı

98
Mevsim normallerinin üzerinde düşen yağış Babaeski’yi sel felaketiyle baş başa bıraktı.
Haber-Yorum: Özkan Başaran
5 Şubat 2013 Salı günü sabaha karsı saat 04.30 civarında Babaeski Atatürk Mahallesi sulara gömüldü. Dere yatağının yıllar önce imara açılmasının yanlışlığını mahallesi sakinleri maddi ve manevi bedellerle ödedi.
Salı sabahına felaketle uyanan Babaeski Atatürk Mahallesi sakinleri, evlerinin denizin ortasındaymış gibi olduğunu görünce ne yapacaklarını şaşırdılar. Evlerinin altındaki garajlardaki Araçları suya gömülmüştü. Sular kesilmişti, Elektrik yoktu. İş Makinelerinden başka araç giremediği için çeşitli ihtiyaçları bu araçlar ulaştırıyordu. Hummalı bir çalışma ile yardım seferberliği vardı.  Dere yatağının iskâna açılmasının büyük yanlışlığını beklenmedik sel felaketiyle anlayan mahalle halkı mağdur kalmıştı. Taşkın alanının giderek büyüyen bir mahalle olmasına rağmen suların altındaki evlerde can kaybının olmaması teselli kaynağı idi. Öte yandan birkaç gün sonra yağmur yağacağı ve Baraj kapaklarının yeniden açılıp suyun tahliye edileceği haberleri endişeleri arttırıyordu.
6 Şubat 2013 Çarşamba günü sabahı Suların azalmasıyla bölge çamur deryasıyla yüzleşti.
Babaeski Belediyesi ekipleri yoğun bir çalışma içinde bir taraftan alanı terketmeyen suların tahliyesi için uğraşırken öte yandan suların bıraktığı çamuru temizlemeye uğraşıyorlardı. 
Sular şimdilik çekiliyordu ama geride bıraktığı maddi ve manevi zararı kim karşılayacaktı? İmara açılmaması gereken taşkın alanının hesabını kim verecekti? 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here