Babaeski’de Siyasi İşbirliği Havası

15

 

Babaeski Trakya’nın tam ortasında konuşlanmış, ancak koskoca bir köy konumunda kalmış yerleşim merkezidir.
Etrafındaki yerleşim merkezleri gelişirken bundan nasibini alamamış çökmüş ekonomisi ile bir sürü birikmiş fiziki sorunlarıyla boğuşan bir kasabadır.
Kanalizasyonu yıllar öncesinden kaldığı için kasabayı taşıyamaz hale gelmiş, musluğundan akan suyu da daha kaliteli ve içilebilir olması için yeni açılan su kuyuları ile daha kaliteli hale gelecek.
Ekonomisi çökmüş, esnafı siftah yapmadan dükkân kapatırken, çiftçisinin cebinde çay parası olmayan, insanlarının yüzü gülmeyen ve işsiz gençleri umutsuzca kahvelerde bekleşirken gitgide ekonomisi çöken Babaeski’de yeni umutlar belirmeye başladı.
Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı’nın siyasi yaklaşımları, Babaeski için geleceğini aydınlatacak umut ışıkları saçmaya başlayacak gibi.
Başkan Hacı’nın siyasi yaklaşımı; “Babaeski’ye Taş üstüne taş koyacak kim olursa olsun elini öperim.” Sözleriyle özetlenebilir.
Yıllarca muhalefet partisinin belediyesi diye sanki ceza gören Babaeski Halkı, biraz da önceki belediye yönetimlerinin, Hükümet edenlere mesafeli ve soğuk duruşundan dolayı, yardım istemedi veya alamadı.
Önceki Babaeski Belediye yönetimlerinin İktidar partisinin bakanları geldiğinde bir çiçek vermeyi bile çok görmeleri kime zarar verdi?
Tabiî ki; Babaeski halkına.
Nasıl olsa CHP Babaeski’de rakipsiz seçime giriyor diye, çalışmaya gerek görülmeden yılların cömertçe boşa harcanması Bugünkü yönetimin kucağına birikmiş bir sürü sorunu toplu halde bıraktı.
Parası olmayan Babaeski Belediyesi bir sürü de borç ödemek için çırpınıp dururken, nasıl yatırıma bütçe ayıracak?
Yeni açılan su kuyuları için çalışmalar yapılıyor, baştan aşağı kanalizasyon değişmesi gerekiyor, yollar delik deşik, kapanması gerek.
Bunların hepsi parayla oluyor. Para nerede? Para var mı?
Hayır, yok. Üstelik ödenmesi gereken bir sürü borç var.
Peki; bütün bunları kucağında bulan Başkan Hacı ne yapacak?
Ne mi yapacak?
Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.
Bundan önceki siyasi anlayışı terk edecek. Babaeski’nin bu ağır ve zor ekonomik krizini yeni siyasi anlayışla yönetim bu darboğazı aşacak.
Peki; nasıl olacak? Bu krizi nasıl yönetecek. İyi yönetmeli.
Umarız ve bekleriz ki bu ağır şartlardan usta ve ılıman siyasi manevralarıyla kolayca çıkacaktır.
Başkan hacı, işbirliği sinyallerini ilk icraatıyla verdi.
Babaeski spor, Belediyenin sırtında bir yüktü. Başkanlık yapan kişiyi maddi olarak yıpratıyordu. Bazı yönetici kişiler direndiler istifa etmediler. Karşı çıktılar. Direnenler oldu. Olaya siyasi boyut kazandırmaya bile yeltenenler oldu. Neymiş, Başkan Hacı, Babaeski spor’u Ak partiye peşkeş çekmişmiş. Emekli olduktan sonra kendine yönetimlerde yer arama telaşına düşenler, o çok birikmiş sandıkları bilgilerini, gitsinler memleketlerinde harcasınlar.
 Babaeski spor kimsenin egolarını tatmin etme ve cebinden para harcamadan toplum arasında saygınlık kazanma yeri değildir. Başkan Hacı Babaeski spor’u masaya yatırdı ve mantıklı bir operasyon yapıldı.
Babaeskili İş adamlarından oluşan bir yönetim kuruldu. İlk etapta da oyuncuların birikmiş paraları ödendi. Bir de Tansa da bir dayanışma yemeği yapıldı. Buradan toplanan paralar da Babaeski spor’u canlandıracak ve daha iyi günlere taşıyacaktır.
Başkan Hacı’nın Babaeski’nin ekonomik sıkıntılarını da Babaeski spor da yaptığı operasyon gibi masaya yatırarak iktidarla işbirliği içinde çalışmalara başlayacağının işareti olarak görmek istiyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here