Babaeski’de Şeytan Deresi taştı, evleri su bastı

68
Trakya Bölgesi’nde 4 Şubat 2013 Pazartesi günü etkili olan sağanak yağış dolayısıyla Kırklareli, Babaeski ve Lüleburgaz’da çok sayıda ev ve işyeri sular altında kalırken, meydana gelen taşkında can kaybı yaşanmadı.
HABER MERKEZİ
Babaeski ilçe merkezi Atatürk Mahallesi’ndeki su taşkını, bazı ev iş yerlerine zarar verdi. Babaeski Belediyesi İtfaiye Ekipleri, evlerdeki suyu tahliye etmeye başladı. Kırklareli Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Ekipleri de evlerinden çıkmak isteyen vatandaşları, bot ve iş makineleriyle kurtardı. 
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Babaeski ilçe merkezinde meydana gelen taşkın bölgesindeki incelemelerin ardından yaptığı açıklamasında yoğun kar ve sağanak nedeniyle Kırklareli ve Armağan barajlarının dolduğunu söyledi. 
Taşkının, barajdaki savaklardan akan suyun derenin debisini yükselterek taşmasına neden olduğunu belirten Yaman; “Dere kenarındaki birçok ev ve iş yerini su bastı. Vatandaşların daha fazla mağdur olmaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Can kaybının olmaması bizleri teselli etti. En kısa sürede hasar tespit çalışmalarına başlayacağız” dedi.
* Köprüde mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi Karaağaç Köyü’nde dere sularının yükselmesi nedeniyle köprüde mahsur kalan baba ve oğlu kurtarıldı.
Kırklareli ve ilçelerinde etkili olan sağanak nedeniyle Lüleburgaz’daki Karaağaç Deresi’nin suları yükselerek, dere yatağının daraldığı bölgede Karaağaç Köprüsü üzerinden akmaya başladı. Köprünün üzerinden akan sular yolda derin yarıklar oluştururken bu sırada köprüden geçmeye çalışan çoban Kerim Alemdar ve oğlu Mehmet Alemdar, köprü üzerinde mahsur kaldı.
Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye gelen Kırklareli Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Ekipleri, baba ve oğlun kurtarılması için çalışma başlattı. 
Suyun çok fazla olması nedeniyle vatandaşlara uzun süre ulaşılamazken, Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nün olay yerine gelen iş makinesi köprünün önünde toplanan ağaçları kaldırmasıyla suyun köprü altından akması sağlandı. Suyun önünün açılmasıyla yoldaki sular çekilirken vatandaşlar 6 saatin sonunda kurtuldu.
Kerim Alemdar yaptığı açıklamada; “Hayvanlara bakmak için köprünün diğer tarafına geçtik. Fakat kısa sürede suların yükseldi. İlk başta suların kısa sürede azalacağını düşündük ve yardım istemedik. Suların azalmadığını görünce yaklaşık 5 saat sonra yardım istedik ve ekipler kısa sürede gelerek bize ulaştı. Allah devletimizden razı olsun. Bizi kurtarmada emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. 
Karaağaç köyü Muhtarı Ahmet Ertan ise yaptığı açıklamada; “Köyümüzün deresinde ilk defa böyle bir taşkın oluyor. Suların azalacağını bekliyorduk fakat daha da yükseldi. Taşkına köprüye yıkılan ağaçların neden olduğunu öğrendik. Köyümüzün iki vatandaşının kılına bile zarar gelmeden kurtulması bizler için sevindirici” dedi.
Lüleburgaz Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ile Kırklareli Afet ve Acil Durum Müdürü Ertuğrul Atasoy da bölgede incelemelerde bulundu.
* CHP Kırklareli Milletvekili Kesimoğlu; “Felaket sonlanıncaya kadar görevimizin başındayız”
Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu Kırklareli merkez ilçe ile Babaeski ilçemizde meydana gelen sel felaketi ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“04 Şubat 2013 Pazartesi sabahı Kırklareli Merkez İlçemizdeki Karahıdır Mahallesi’nde sağanak yağış nedeniyle yaşanan selde 25 evde maddi hasar oluştu. Aynı gün İl Başkanımız Sayın Vecdi Gündoğdu ile Karahıdır’a giderek incelemelerde bulundum. Evlerinde maddi hasar oluşan vatandaşlarımızla görüştüm. Üzüntülerini paylaşmaya çalıştım. Devletin ve Belediyemizin maddi hasarı karşılayacağını, maddi yaraların sarılacağını açıkladım. 
Aynı gün parti örgütlerimizde toplantılara da katıldıktan sonra gece saat 02.00 sularında eşimle birlikte Babaeski’deki evime dönerken Babaeski deresinin yükselmeye başladığını gördüm. Eşimi eve bıraktıktan sonra Babaeski Belediyesi Başkanı Sayın Abdullah Hacı’yı evinden alarak dere yatağını incelemeye gittim. Artan yağış nedeniyle Kırklareli Barajının taşması sonucu derenin hızla yükseldiğini ve sel felaketinin yaklaştığını tespit ettik. Derhal DSİ Şube Müdürümüzü aradım. Sayın Müdür Babaeski’ye geldi. Kırklareli Valimiz Sayın Mustafa Yaman’ı da arayarak durumdan haberdar ettim. Sayın Vali de derhal tüm yetkililerle birlikte kalabalık bir ekiple ilçeye geldi. Kurtarma çalışmaları için Çok sayıda personel, iş makinesi ve zodyak botlar temin edildi. Parti ayrımı yapmadan tüm civar Belediye Başkanları yardıma koştu. Ama sel Babaeski’nin önemli bir kısmını kapladı. Binaların bodrum katlarını su bastı, ilçe sular altında kaldı. Vakit kaybetmeden bir kriz masası oluşturarak kurtarma çalışmalarına başladık. Kurtarma ekipleri hemen çalışmalara başladı ve tehlikeli yerlerde bulunanlar tahliye edildi, mahsur kalanlar kurtarıldı, vatandaşlara erzak yardımı yapıldı. Gece boyunca ve sabah saatlerinde kurulan kriz merkezinde çalışmaları takip ettim, kurtarma çalışmalarına bizzat katıldım.  Benim evim de sel bölgesindeydi ve üst katlardaki dairemizde eşim de birçok vatandaşımız gibi mahsur kalmıştı. 05 Şubat 2013 Salı günü saat 14.00 sularında zodyak bot ve iş makinesi yardımıyla eve girebildim ve eşimi çıkarabildim. 
04 Şubat 2013 Pazartesi akşamından beri aralıksız olarak, Sayın Belediye Başkanımız Abdullah Hacı ile birlikte çalışmaların başındayız. Gelen felaketi önceden görebilmemiz sayesinde olayı can kaybı olmadan atlatmamızın mutluluğunu yaşıyorum. İlçemizde sabaha karşı durumu kontrol altına alabildik. Suyun yüksekliği bugün öğle saatlerinde düşmeye başladı. Ancak su gelmeye devam ediyor. Uzmanlar yağışın ve selin aynı boyutta olmasa da bugüne kadar sürebileceği uyarısında bulunuyor. Sular çekildikten sonra belediye ekiplerimiz temizlik çalışmalarına başlayacaklar. Çamur deryasına dönen güzel Babaeski’miz temizlenip ilaçla dezenfekte edilecek. Hasar tespit çalışmaları yapılacak ve maddi hasarlar karşılanacak. Bu afet sonlanıncaya kadar, görevimizin başındayız. Evlerimize gitmiyor, bütün ilgililer ile birlikte durumu takip ediyoruz. Bu yaşıma kadar görmediğim böyle bir felaketi bir daha yaşamamak umuduyla, bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Başta Sayın Vali olmak üzere çalışmalara katılan tüm yetkililere ve personele teşekkür ediyorum.” (Ufuk Ertop-Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here