Babaeski’de özel eğitim ve öğretimin adresi Özel Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

17
Özel Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Mayıs 2010 tarihinden
itibaren Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde özel eğitim ve öğretim
hizmeti veriyor.

HABER MERKEZİ

Babaeski Hacı Hasan Mahallesi Eğri Sokak numara 1’de ve 4 katlı binasında 8 aydır bedensel ve zihinsel engelli çocuklara eğitim ve öğretim vermeye devam eden Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Üyeleri’nden Aslı Çatal Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında şu bilgileri verdi:
“Normal eğitim programları, özel eğitime gereksinimi olan çocukların ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Çünkü bu çocukların gelişim özellikleri, genel öğrenci grubundan çok farklılıklar göstermektedir. Bireysel farklılıklar nedeniyle bu çocuklar bireyselleştirilmiş eğitim programlarına ihtiyaç duymaktadırlar.
Günümüzde okullarımızdaki eğitim etkinliklerinin yoğunluğu bu çocukların bireysel farklılıklarını ortaya koyabilmeleri açısından çok fazla imkan tanıyamamaktadır. Bu nedenle Özel eğitime gereksinimi olan çocukların yaşamlarını çok daha rahat kılacak tedbirleri almada okul dışı eğitim kurumlarına büyük görevler düşmektedir.
* “Öğrencilerimize yardımcı olabiliyorsak bizler son derece mutlu oluruz”
Özel Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak bu görevin bilinciyle hizmet alanımızdaki bireylerin gelişimlerini olumlu yönde etkileyen tedbirleri almak için gerek ilköğretim okullarımızdaki öğretmen arkadaşlarımızla ve gerekse ailelerimizle ortak çalışmayı kendimize önemli bir vazife sayıp öncelikle böyle bir öncü kurum anlayışı ile hizmete başlamış bulunmaktayız.
Babaeski’de böyle bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi açmamız bizleri son derece mutlu kılmakta. Eğer özel eğitim ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan öğrencilerimize yardımcı olabiliyorsak bizler son derece mutlu oluruz. Şu an rehabilitasyon merkezimizde 0-40 yaş arası bedensel ve zihinsel engeli eğitim ve öğretime muhtaç herkese hizmet vermekteyiz. Rehabilitasyon merkezimizde eğitim ve öğretim hizmeti alan öğrencilerimizden hiçbir ücret alınmamaktadır. Buna servis de dahil. Rehabilitasyon Merkezimizde eğitim ve öğretim alan öğrencilerimiz özel araçlarımızla evlerinden alınıp evlerine bırakılmaktadır. Hizmet verdiğimiz binamız 4 katlı olup katlar arasında ki ulaşım özel asansörlerle yapılmaktadır.
* “Hizmetlerimizde iddialıyız”
Rehabilitasyon merkezimizde eğitim öğretim hizmeti alan öğrencilerimize ayda 8 saat eğitim öğretim verilmektedir. Rehabilitasyon merkezimizde şu an 3 Öğretmen, 1 Yönetici, 2 Hizmetli ile özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti vermekteyiz. Öğrenci alanımız sadece Babaeski ile sınırlı değil. Biz tüm Trakya’ya  hizmet verebilecek güçteyiz Şu anda rehabilitasyon merkezimizde 50 öğrencimize özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti veriyoruz  Verdiğimiz özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetimizde iddialıyız.
* “Hayata hazırlanmalarına yardımcı oluyoruz”
Verdiğimiz özel eğitim ve rehabilitasyon sonunda öğrencilerimizin; Toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran işbirliği içinde çalışabilen, çevresine uyum sağlayabilen, üretici ve mutlu bir vatandaş olarak yetişmelerini, Toplum içinde bağımsız yaşamalarını ve kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmelerine yönelik temel yaşam becerilerini geliştirmelerini, Uygun eğitim programları ile özel yöntem, personel ve araç gereç kullanarak; eğitim ihtiyaçları, yeterlilikleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda üst öğrenime, iş ve meslek alanlarına ve hayata hazırlanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.
* “Bizler diyoruz ki!”
Yıllarca eğitim aldığı halde bilişsel (Okuma-Yazma öğretimi, işlevsel akademik beceriler), iletişim, sosyal, duygusal ve öz bakım becerilerine bir türlü gelişme sağlayamayan, öğrenme  güçlüğü, ağır öğrenme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, yaygın gelişimsel bozukluğu (otizm), rett, asperger, down sentromu, zihinsel yetersizlik çeken, dil-konuşma bozukluğu, işitme-konuşma, görme ve fiziksel engelli bireyler.
Çalışmalarımızda bireyin farklılıkları dikkate alınarak özel eğitim yöntem ve teknikleri ile bireye özgü materyaller kullanılarak eğitim sunumları gerçekleştirilir. Bu sayede de alınan eğitim gerçekçi, doğru ve kalıcı olur. Engelli birey çevresine uyumlu bir şekilde hayat boyu mutlu kılar. (ab)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here