Babaeski’de, ilçenin ihtiyaç ve sorunları masaya yatırıldı “Halkımızın kamu görevlisinden hesap sorma hakkı vardır”

17
* Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun talimatları ve önderliğinde başlatılan “İlçelerin İhtiyaç ve Sorunları” konulu toplantılarına, Babaeski İlçesinde yapılan toplantı ile devam edildi.

Özkan Başaran-Ahmet Bağlaretepe
İlçelerin problemlerini yerinde dinleyip çözüm yolu bulmak, ilgili daire müdürlerinin de İlçelerin ihtiyaçlarını bulundukları İlçede aktarabilmek ve vatandaşlarında anında soru sorabilmeleri amacıyla Vali Aydoğdu tarafından düzenlenen “İlçelerin İhtiyaç ve Sorunları” konulu toplantı dün saat 11.00’de Babaeski Belediyesi Tansa Düğün Salonu’nda gerçekleşti.
İlçelerin öncelikli ihtiyaç ve sorunlarının masaya yatırılarak konuşulduğu “İlçelerin İhtiyaç ve Sorunları” konulu toplantıları, şimdiye kadar Pınarhisar, Vize, Pehlivanköy ve Kofçaz İlçeleri’nde yapıldı.
Bir nevi bilgi paylaşımı mahiyetinde olan ve 2010 yılı içerisinde, o İlçe sınırları içerisinde neler yapabileceğinin konuşulduğu toplantıda, tüm daire amirleri, kendi dairelerinin hizmet sahaları ile ilgili bilgiler vererek, toplantıya katılan İlçe sakinleri ve muhtarlar, daire amirlerine sormak istedikleri soruları yönelttiler.
Büyük memnuniyet içerisinde gerçekleşen toplantıda, Babaeski İlçesinin ihtiyaç ve sorunları konuşularak, çözüm bekleyen öncelikli sıkıntıların projelendirilerek giderilmesi kararlaştırıldı.
Vali Aydoğdu, toplantıda yaptığı konuşmasında, İlçelerin ihtiyaç ve sorunlarını giderebilmek için bu toplantıların yapıldığını ve bu toplantıların tüm İlçelerde yapılarak, bütün İlçelerin ihtiyaç ve sorunlarının karşılanacağını belirterek şunları kaydetti;
“Muhterem Babaeskili çalışma arkadaşlarımız, Belediye Başkanlarımız, Muhtarlarımız, Sivil Toplum Temsilcisi arkadaşlarımız, Kırklareli’nden gelen değerli mesai arkadaşlarım, Bugün İlçe toplantılarında sıra Babaeski’de, Babaeski, Kırklareli’nin karakteristiği veren İlçelerinden birisidir. Geçtiğimiz günlerde TV’de bazı haber okuyucuları Edirne- Babaeski gibi bir hata yaptılar ama bütün Türkiye’de Kırklareli-Babaeski ile hafızalarda birlikte anılmaktadır. Bu toplantımızın artık sonlarına yaklaşıyoruz. Bundan sonra Lüleburgaz İlçesi kaldı, Demirköy İlçesini en sona bıraktık. Buradaki bizim asıl maksadımız, kamu hizmetinin esasında bir iletişim olduğu tekrar hatırlatmak. İyi bir devletin kamu hizmetini yürütürken, devlet çarkını döndürürken yapması gereken birinci görev halkı ile sohbet etmelidir. Devlet vatandaşı ile sohbet ediyorsa orada devlet vardır. Milletten haberdar olmak, milletinde devletin yaptığı işleri sorabilme hakkı vardır. Hesap sorma hakkı her zaman millettedir. Millet hiç çekinmeden gönül rahatlığıyla kamu görevlisinden hesap sorabilmelidir. Bizim devletten görevden anladığımız budur.”
Toplantıya, Vali Cengiz Aydoğdu başta olmak üzere, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Babaeski Kaymakamı Mustafa Demir, İl Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı J. Alb. Mehmet Yiğit, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Alpullu, Büyükmandıra, Karahalil ve Sinanlı Belde Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve kuruluşların Müdürleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil toplum Örgütleri, Kamu yararına çalışan dernek ve Oda Temsilcileri, Babaeski de Görevli ajans ve Basın Mensupları ile Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Gazetemiz Babaeski temsilcisi Özkan Başaran’ın Sosyal Hizmetler  İl Müdürüne sorduğu Yaşlılarımızın huzurevine müracaat etmeleri durumunda yer sıkıntısı var mı? Diye sorduğu bu soruya Sosyal Hizmetler İl müdürü şöyle cevap verdi; Kırklareli’nde 80 kişinin kalacağı bir huzur evinin bir hayırsever vatandaş tarafından yaptırılmakta olduğunu ve haziran ayında hizmete girebileceğini anlatan Sosyal Hizmetler İl Müdürü, Şu andaki devletin yaşlılar bakımevinde yeterli yer olmadığı için bize yapılan müracaatları başka illerdeki boş yerlere göndererek çözmeye çalışıyoruz dedi.
Gazetemiz Babaeski Temsilcisi Özkan Başaran’ın İl Emniyet Müdürüne de sorduğu Bölünmüş yollarda ve TEM otoyoluna devlet olarak belli aralıklarla kamera sistemi bulunuyor mu?sorusuna da İl Emniyet Müdürü Şöyle cevap verdi;  Mobesa kameralarını Lüleburgaz Belediyesi kendi imkanlarıyla, Pınarhisar ve Vize Belediyeleri de kendi imkanlarıyla yaptılar. Biz de devlet olarak Kırklareli’nin girişine Mobesa Kameraları koyuyoruz yakında hizmete girecek” dedi.
Toplantının sonunda, Yenimahalle Muhtarı Recai Eren, Köy Muhtarları adına Vali Cengiz Aydoğdu’ya, gümüş bir plaket verdi. Babaeski Kaymakamı Mustafa Demir ise Tansa Et Lokantası’nda Vali Cengiz Aydoğdu onuruna bir öğlen yemeği verdi. Vali Aydoğdu, öğle yemeğinden sonra, toplantıda konuşulan sorunlu yerlerle ilgili Babaeski İlçesinde incelemelerde bulundu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here